Україна може зазнати збитків від введення Європейським Союзом санкцій проти Ірану.

Відповідні висновки передав директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР) Валентин Бадрак.

Зокрема, на думку експертів центру, введення Європейським Союзом санкцій проти Ірану, особливо у сфері експорту товарів подвійного призначення, може негативно позначитися на співпраці України і Ірану в авіаційній сфері: може бути поставлено під загрозу створення для Ірану модифікацій Ан-140 - транспортної Ан-140Т і морської патрульної Ан-140МП. Також можливо блокування проектів з модернізації бортового радіоелектронного обладнання, модернізації систем і агрегатів літака Ан-140 з метою їх удосконалення і зниження ваги, повідомляє «УНІАН».

В повідомленні нагадується, що ЄС розглядає питання про можливе введення санкцій стосовно Ірану. Про це говориться в доповіді брюссельської групи International Crisis Group Кріса Паттена, колишнього комісара ЄС із зовнішніх зв'язків. Зокрема в доповіді повідомляється, що проектом документа про введення санкцій проти Ірану передбачається триетапне посилення механізмів експортного контролю, режиму нерозповсюдження, а також міграційної політики. На першому етапі ЄС планує посилити контроль над експортом матеріалів і технологій подвійного призначення. В тому разі, якщо Тегеран не відреагує і на другу (що очікується) резолюцію Ради безпеки ООН, документ пропонує обмежити контакти з представниками Ірану, які беруть участь в розробленні ядерної програми. Брюссель пропонує заборонити їм поїздки до Європи і заморозити рахунки за кордоном. Передбачається заборонити їм брати участь в наукових конференціях і семінарах, що проходять в Європі. Перебування іранських студентів і вчених в університетах Європи проходитиме під пильним наглядом або буде взагалі припинено.

Торгові і економічні санкції торкнуться і європейських підприємств військово-промислового комплексу. Посольства європейських держав припинять контакти з військовими представниками Ірану, а Єврокомісія посилить уже існуюче сьогодні ембарго на торгівлю озброєннями з Іраном. Європейські компанії, які вивозять до Ірану інші товари, матимуть проблеми з отриманням експортних дотацій.

На останньому етапі, який наразі викликає найбільше побоювань у європейських дипломатів, Брюссель перерве практично всі політичні контакти з Іраном. Членам іранського уряду буде заборонено в'їжджати в ЄС, аналогічні заходи торкнуться і членів їхніхродин.

Контракт про спільне виробництво, проектування, передачу технологій і виготовлення літака Ан-140 між АНТК ім. Антонова (м. Київ), Харківським державним авіаційним виробничим підприємством (ХДАВП, м. Харків) і HESA (м. Ісфахан) був підписаний 3 грудня 1995 р. Відповідно до ірансько-українських контрактних зобов'язань, на заводі буде зібрано 80 Іран-140. Проектна потужність заводу розрахована на збирання 12 машин на рік.

Дотепер повідомлялося про збирання в Ірані трьох екземплярів літаків Ан-140. При цьому на початку 2005 р. керівництво HESA заявляло, що протягом 2005 р. буде зібрано ще 4 літаки. Але ці плани не були реалізовані. Зокрема затримки пояснювалися як невчасною оплатою за поставки Україною комплектуючих для літаків, так і формуванням оптимальної ціни на ці комплектуючі.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

388