Міністерство будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України ініціює приватизацію 84,6% пам'яток культурної спадщини в Україні. Про це повідомив міністр будівництва Павло Качур на прес-конференції, присвяченій сьогоднішньому Міжнародному дню пам'яток і історичних місць.
Він сказав, що Мінбуд спільно з Міністерством культури і туризму підготували законопроект «Про перелік пам'ятників культурної спадщини, які не підлягають приватизації (відчуженню)».
В попередній перелік входять пам'ятки історії, архітектури, монументального мистецтва, які зберегли автентичні свідчення про видатні історичні події, життя і діяльність відомих людей і т.д. - всього 2,5 тис. об'єктів. Цей список схвалив урядовий комітет. Приватизацію решти 13,8 тис. об'єктів культурної спадщини передбачається дозволити. В цю категорію входять і житлові будинки.
«Після урядового комітету списки були розіслані ще раз обласним державним адміністраціям для остаточної звірки. І після того, як буде узгодження від всіх адміністрацій, винесемо на Кабмін для затвердження проекту закону», - заявив Качур.
Качур уточнив, що на сьогодні законодавство забороняє приватизацію об'єктів культурної спадщини. Проте за допомогою приватизації можна буде зберегти і відреставрувати такі об'єкти, оскільки на це не вистачає бюджетних коштів.
За даними міністра, в перелік пам'яток, які не підлягатимуть приватизації, входять об'єкти, розташовані на території заповідників, будівлі культового призначення, цілісні об'єкти архітектури (замки, палаци, а також об'єкти, в яких розміщені державні установи. До заборонених для приватизації об'єктів «повинна бути виняткова увага з точки зору держави, у тому числі державної підтримки», - акцентував міністр, повідомляє «УНІАН».
Качур відзначив, що для кожного власника, який приватизовує об'єкт культурної спадщини, будуть встановлені обмеження на функціональне використання об'єкту і вимоги до його утримання.
Він додав, що виручені на аукціонах кошти від приватизації будуть направлятися на відновлення цих об'єктів. «Певний економічний стимул. З одного боку, є боротьба за високу ціну, з іншого - з боку держави ця боротьба за високу ціну завершується тим, що значні кошти вкладаються в реставрацію цього пам'ятника, за який йшла боротьба. Первинним є збереження пам'ятника», - прокоментував Качур.
Він також сказав, що при приватизації, окрім традиційної методики оцінки об'єкту, що використовується Фондом держмайна, будуть застосовуватися і інші критерії, що впливають на ціну. Серед них - критерій історичної цінності, кількості охоронних елементів, технічного стану. «Це приведе до реального подорожчання об'єкту в 1,5-2 рази», - підсумував міністр.
В Україні на державному обліку перебуває понад 16,3 тис. пам'яток архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва, з них - 3,54 тис., або 21,7%, національного значення.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом