Керівник виборчої кампанії Партії регіонів Євгеній Кушнарьов і керівник юридичного департаменту виборчого блоку «Наша Україна» Роман Зварич вважають доцільним функціонування в Україні так званого тіньового Кабінету Міністрів.
Про це вони заявили в прямому ефірі телеканалу «1+1», передає «ЛІГА».
«Необхідно ввести в чинне законодавство такий механізм, який називається тіньовий Кабінет для того, щоб він мав повний доступ до тієї інформації, якою володіє міністр. Це дає можливість опозиції здійснювати те, що їй належить по суті, тобто контроль над владою, а без інформації цей контроль неможливий», - сказав Зварич. Він додав, що цей, так званий тіньовий уряд, зміг би розробляти і пропонувати органам влади альтернативні рішення проблем.
У свою чергу, Кушнарьов сказав, що згоден із Зваричем у частині про необхідність створення так званого «тіньового» або «альтернативного» Кабміну. «Завдяки цьому повною мірою може реалізуватися функція опозиції: не тільки контролювати і критикувати, але і пропонувати альтернативні рішення. А для цього представники тіньового Кабінету повинні мати повний доступ до інформації, у тому числі вільну участь у засіданнях Кабінету Міністрів, міністерств і т.д.», - сказав він, додавши, що цей тіньовий уряд повинен мати право на альтернативні доклади у випадках, коли Кабінет Міністрів України представляє якесь питання в парламенті.
Крім того, Кушнарьов підкреслив, що в Україні до цих пір немає нормативної бази, що регулює діяльність опозиції, не говорячи вже про політичну культуру або традиції. «В нас взагалі нічого немає. В нас є етап, коли влада тиснула на опозицію, потім опозиція стала владою і із задоволенням почала тиснути на нову опозицію, що зароджується. Ось тепер, коли ми побували всі і при владі, і в опозиції, настав час встановити чіткі правила гри», - сказав Кушнарьов. Тому, відзначив він, передусім потрібно прийняти спеціальний Закон про опозицію.
Цей документ повинен базуватися на деяких принципах. Передусім, сказав Кушнарьов, партія або партії, які оголошують себе опозицією, повинні мати абсолютну свободу політичної діяльності. «Тобто сама приналежність до опозиції не повинна служити ніякою підставою для яких-небудь обмежень, адже партія, яка переходить в опозицію, діє не тільки в парламенті, а вона діє на всій території України», - додав він. Крім того, за словами Кушнарьова, опозиція повинна мати абсолютно вільний доступ до ЗМІ, мати нагоду доносити свою альтернативну точку зору суспільству.
В той же час, заявив керівник виборчої кампанії Партії регіонів, для того, щоб здійснювати опозиційну діяльність, необхідні важелі впливу, передусім в парламенті. «Це, звичайно ж, комітети. В класичних демократіях опозиції завжди віддається Бюджетний комітет..., по свободі слова й інформації, з прав людини, по контролю над правоохоронною діяльністю і регламентний. Це в обов'язковому порядку... Потім Рахункова палата, звичайно ж», - заявив він. При цьому підкреслив, що опозиція може претендувати на ряд комітетів у ВР, а зовні парламенту - тільки на Рахункову палату і більше нічого, оскільки вона не є владою і не може виконувати її функції.
В той же час Зварич сказав, що ідея створення тіньового (альтернативного) уряду заслуговує ретельного вивчення. «Виникає питання, якщо ми так робимо, тоді навіщо нам ставити членів від опозиції на посади голів комітетів, тобто тут необхідно знайти відповідний баланс. Якщо ми виходимо з тези, що парламент створює коаліцію, яка відповідає за роботу уряду, тоді, можливо, нам потрібно відмовитися взагалі від тези, що якісь комітети віддаються опозиції», - заявив він.
З ним не погодився Кушнарьов. Він відзначив, що парламент є представницьким органом влади, і він представляє інтереси всього народу України. «Призначення опозиції - розумно обмежувати владу. Не можна, щоб влада була всевладна», - підкреслив Кушнарьов.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом