З'явилися - «Березіль» і «Біле сонце пустелі», продали «Соняшники».
36 років тому на екрани вийшов фільм Владимира Мотиля «Біле сонце пустелі», що став культовим. Ще щорічно цього дня арабським населенням окупованих територій і Ізраїлю відзначається День захисту землі в пам'ять патріотів, убитих ізраїльською поліцією в 1976 р. під час демонстрації протесту проти насильної конфіскації Ізраїлем арабських земель. А в Іспанії, а якщо бути точним в Барселоні, сьогодні День кольорів.
В Малайзії - День султана Келатана.
В 1922 році в Києві Лесем Курбасом був створений театр-студія «Березіль» (нині Харківський український драмтеатр). «Березіль» Л.Курбаса, даючи свої виступи перед військовими, так їм сподобався, що був узятий останніми на повне постачання. Так «Березіль» існував до 1925 року, поки не став одержувати дотацію від держави. Творче об'єднання Березіль включало тоді не тільки київське відділення, але і філіали в Одесі, Умані і Білій Церкві. З 1926 року театр «Березіль» був переведений до Харкова, а його місце зайняв теперішній театр української драми імені І.Франка. На сцені «Березіля» Курбасом були здійснені оригінальні постановки п'єс, що викликали гарячий інтерес у глядачів і гострі дискусії в театральних колах. Курбас брав активну участь у культурному житті: викладав у музично-драматичному театрі, виступав як театральний критик і публіцист в газетах і журналах. В жовтні 1933 року він був звинувачений в ідеологічних помилках і усунений від художнього керівництва театром. А незабаром його арештували. Розстріляний Курбас у 1937-му. І могила його на Соловках невідома і понині.
На фасаді будівлі Харківського театру імені Шевченка кілька років тому була відкрита меморіальна дошка з вказівкою, що тут працював великий діяч української культури Лесь Курбас.
За українським обрядовим календарем: Олексія людини Божої, Теплого Олексія. Це вже повністю весняний день. Працювати не можна, можна лише готувати садовий і городній інвентар. Саме на Олексія дістають пасічники свої вулики і випускають бджіл. Вважали день Олексія своїм також риболови і мисливці, оскільки на Олексія «Щука хвостом лід розбиває», а ведмідь прокидається від зимівлі. Жодне весняне свято не обходиться без птахів. На Олексія всіма силами прагнуть затримати журавлів, оскільки кубло цього птаха приносить в дім щастя. Діти вибігають на вулицю і, побачивши журавлиний ключ, кричать йому в слід: «Журавлі, журавлі, я вам дорогу перейду!»
Православні: Олексій, Макар.
Цього дня:
1775 Британський парламент приймає закон, що забороняє Північноамериканським колоніям торгувати з ким-небудь крім Британії.
1820 Перші американські місіонери прибули на Гавайські острови.
1842 Американський доктор Кроуфорд Уїльямсон Лонг з містечка Джефферсон (шт. Джорджія) вперше застосував у лікарській практиці ефір як анестезуючий засіб при видаленні пухлини на шиї пацієнта. Він і пізніше успішно використав ефір під час операцій, але опублікував звіт про свої досліди тільки в 1849 році, що послужило приводом для заперечування його відкриття з боку інших медиків, які прийшли до тієї ж ідеї декількома роками пізніше.
1847 Лев Миколайович Толстой почав вести щоденник і продовжував це заняття все життя. В повному зібранні творів щоденники письменника займають 13 томів.
1863 Датський король Фредерік VII від'єднав Шлезвіг від Гольштейна і приєднав до Данії.
1858 Хаймен Лімпен з Філадельфії запатентував олівець із стираючою гумкою на іншому кінці.
1870 Набуває чинності 15-а поправка до Конституції США, що забороняє дискримінацію за расовою ознакою при наданні виборчих прав.
1879 Перше виконання опери П. І. Чайковского «Євгеній Онєгін». Це був учнівський спектакль Московської консерваторії в Малому театрі.
1880 У Франції заборонена діяльність єзуїтів.
1891 Виданий імператорський указ про закладку Великого сибірського шляху.
1917 Тимчасовий уряд визнає права Польщі на незалежність.
1934 Газета «Правда» вперше спожила фразу «ТАСС уповноважений заявити».
1934 В Мурманську вперше проведена Полярна олімпіада.
1946 Церемонія вручення «Оскара» вперше транслювалася по радіо.
1950 Винайдений фоторанзистор представляється в Murray Hill, Нью-Джерсі.
1954 В Торонто відкрита перша в Канаді лінія метро.
1971 Л. Брежнєв вперше запустив в оборот словосполучення «Зразкове комуністичне місто» і заявив про нову спільність людей, що склалася, – радянський народ.
1981 В СРСР вперше введено літній час.
1987 На лондонському аукціоні картина Ван Гога «Соняшники» продана за 50 млн. доларів.
1992 Фільм «Мовчання ягнят» завоював п'ять призів «Оскар».
1992 Суд міста Портленд виніс рішення, що зобов'язало тютюнову компанію Philip Morris виплатити 81 мільйон доларів сім'ї померлого від раку легенів курця, який чотири десятки років курив сигарети «Мальборо».
1995 Президент Білорусі О. Лукашенко оголосив про проведення референдуму про розпуск парламенту.
30 березня народилися:
1135 Мозес Маїмонідес, іспанський філософ, єврейський просвітитель, тлумач Талмуда.
1222 Нітірен (1222-14.11.1282), японський пророк буддиста, автор «Трактату про встановлення, виправлення і заспокоєння держави». 20 років він вивчав різний перебіг буддизму, поки не прийшов до висновку, що єдино вірним є засноване на стародавньому тексті «Лотус Сутра», і зажадав заборону всієї решти форм буддизму. Його погляди не знайшли підтримки ні у ченців, ні у феодальної знаті. Їх реакція була така, що Нітірен для порятунку свого життя був вимушений залишити монастир і поселитися в маленькій хатині.
1746 Франсиско Гойя (1746-16.4.1828), іспанський живописець.
1776 Василь Андрійович Тропінін (1776-15.5.1857), художник.
1844 Поль Верлен (1844-8.1.1896), французький поет.
1912 Олексій Мішурін, український оператор і кінорежисер («Королева бензоколонки»).
Маргарита Пас Паредес, справжнє ім'я Маргарита Камачо Бакедано (1922-1980), мексиканська поетеса.
1927 Сейджі Цуцумі, японський мільярдер, власник конгломерату «Сайсон».
1932 Геннадій Юхтін, актор («Весна на Зарічній вулиці», «Балада про солдата»).
1945 Андрій Толубєєв, актор («Убити дракона», «Кримінальний талант»).
1945 Ерік Клептон, англійський рок-музикант.
1954 Лайма Вайкуле, латиська співачка.
1962 Адріанна Беджіньска, польська актриса.
1968 Селін Діон, канадська співачка.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом