Спеціальний представник ЄС у Молдові Адріан Якобовіц вважає, що Росія може зробити великий внесок для придністровського врегулювання.
В інтерв'ю журналістам у Києві в п'ятницю Якобовіц підкреслив, що конфлікт на українсько-молдавському кордоні стосується, передусім, України, Молдови і Придністров'я. В той же час він виказав думку про те, що Росія може сприяти у вирішенні проблем, що виникли.
"Режим у Тирасполі прислухається до Росії, тому вони (Росія – ред.) можуть зробити свій внесок", - відзначив Якобовіц, при цьому він підкреслив, що Росія може допомогти в збереженні цілісності Молдови, передає «Інтерфакс-Україна».
На думку Якобовіца, переговори можуть проходити як у форматі "5+2", так і на двосторонньому рівні між Росією й іншими учасниками переговорного процесу. В той же час він підкреслив, що конфлікт повинен вирішуватися на вищому рівні, тобто між главами причетних держав.
Крім того, представник ЄС відзначив, що реальних підстав для існування конфлікту усередині Молдови не існує. "Реального конфлікту не існує. Там немає релігійних, етнічних відмінностей. Це, швидше, конфлікт лідерів. ЄС сприятиме в подоланні цього конфлікту", - сказав він.
Він висловив думку про те, що придністровський бізнес зацікавлений у легальній співпраці з Європейським Союзом в економічній сфері. На думку Якобовіца, така співпраця можлива тільки у разі встановлення законного режиму на українсько-молдавському кордоні. Він нагадав, що подібний режим вже діяв у 2003 році.
У свою чергу, заступник міністра закордонних справ України Андрій Веселовський повідомив, що з часу введення нових правил перетину транспортних засобів і товарів на придністровській ділянці українсько-молдавського кордону, близько 80 суб'єктів економічної діяльності Придністров'я пройшли необхідну реєстрацію в Молдові. За його словами, близько 50 реєструвалися на постійній основі і близько 30 - тимчасово. А. Веселовський відзначив, що кількість таких підприємств постійно зростає.
Представник українського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що Молдова спростила процедуру реєстрації економічних суб'єктів Придністров'я. "Реєстрація проводиться за старими списками, які існували в 2003-2004 роках. Якщо підприємство міститься в цих списках, то воно одержує нову реєстрацію швидше", - пояснив Веселовський.
Якобовіц також підкреслив про важливість територіальної цілісності Молдови і дав високу оцінку діяльності місії ЄС щодо спостереження на українсько-молдавському кордоні. Він повідомив, що в даний час безпосередньо на кордоні працює близько 60 чоловік і ще близько 20 - перебуває в Одесі.
З 3 березня Україна ввела новий порядок проходження вантажів на молдавсько-українському кордоні. З цього дня вантажі, які не мають митного оформлення Молдови, не пропускаються через кордон. Більшість підприємств Придністров'я позбавилася можливості експортувати свої товари, але відмовляються реєструватися в Молдові, щоб отримати цю можливість.
В п'ятницю, 17 березня, всі пункти пропуску на придністровській ділянці українсько-молдавського кордону були розблоковані.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом