Президенти Молдови та України Володимир Воронін і Віктор Ющенко в телефонній розмові у понеділок вранці домовилися координувати подальші дії на придністровській ділянці кордону, повідомила прес-служба молдавського лідера.
Згідно з повідомленням , розмова відбулася в рамках досягнутої минулого тижня між двома президентами домовленості "підтримувати постійний зв'язок і інформувати один одного про ситуацію, яка виникла на молдавсько-українському кордоні після введення Україною нового режиму пропуску товарів".
Згідно з цією домовленістю, всі перевезення, що здійснюються через українсько-придністровську ділянку кордону, оформлятимуться молдавською, а не придністровською митницею, передає «Інтерфакс-Україна».
У повідомленні прес-служби наголошується, що глави держав "відзначили позитивні зрушення на кордоні, пов'язані з деблокуванням проїзду транзитних вантажів ". Воронін і Ющенко "домовилися координувати дії двох країн, а також Європейського Союзу , щоб об'єктивно інформувати громадськість Придністровського регіону".
Спостерігачі відзначають, що розмова була присвячена, мабуть, узгодженню позицій перед зустріччю Ющенка з керівництвом Придністров'я. Глава української держави заявив минулої суботи, що така зустріч відбудеться в найближчі дні.
У понеділок вранці на всіх пунктах пропуску придністровської ділянки молдавсько-українського кордону продовжували стояти черзі автомобілів з вантажами з Придністров'я, які не пропускають до України.
Раніше ForUm повідомляв, що громадські організації Придністров'я різко відреагували на те, що Україна припинила пропускати придністровські вантажі без митного оформлення Молдови. Лідери низки громадських організацій виступили за створення Антиблокадної координаційної ради. Так, з понеділка очікується масове пікетування основних пунктів пропуску на кордоні.
Зокрема, голова Союзу українців Придністров'я Василь Проценко заявив: «Україна, що фактично виступала гарантом придністровського врегулювання, під тиском влади Молдови почала економічну блокаду, яка веде до гуманітарної катастрофи в Придністров'ї, де проживає 67 тис. українських громадян і 200 тис. етнічних українців».
У свою чергу президент Торговельно-промислової палати Придністров'я Василь Кожан вважає, що від введення нового порядку транзиту вантажів через молдово-український кордон програє сама Україна, оскільки сума товару, що імпортується Україною в Придністров'ї, становить до $270 млн. на рік.
«Якщо ж український імпорт реєструватиметься на території Молдови, це приведе до додаткового оподаткування і, відповідно, подорожчання і неконкурентноспроможності українських товарів на придністровському ринку», - заявив він, підтвердивши при цьому, що з 3 березня придністровські вантажі зупиняються на кордоні українськими митниками, проте офіційного повідомлення влада Придністров'я не отримала.
Придністровськими діловими колами це розцінюється як «відсутність поваги не тільки до бізнес-партнерів чи жителів Придністров'я, а й до тих 67 тис. громадян України, які проживають на території Придністров'я». Союз українців Придністров'я, у свою чергу, розцінив дії української сторони як «зраду співвітчизників».
Нагадаємо також, що після введення Україною нових митних правил на придністровській ділянці молдавсько-українського кордону зібралося десятки автомобілів з різним вантажем, які не можуть виїхати з Придністров'я.
Як повідомили в митному комітеті Придністров'я, особливо складна ситуація склалася на пропускних пунктах Нові Гояни і Кучурган.
За повідомленнями придністровських ЗМІ, на українському пропускному пункті Платоново (межує з придністровським Нові Гояни) повністю заблокований рух транспорту.
Нагадаємо також, що Міністерство закордонних справ України висловило здивування неадекватною реакцією придністровської сторони і заявою МЗС Російської Федерації з приводу введення нового порядку митного оформлення товарів і транспортних засобів, які ввозяться до України з Республіки Молдови.
Про це говориться в коментарі керівника прес-служби МЗС України Василя Філіпчука.
Нормалізація міжнародної торгівлі і інтеграція придністровського бізнесу в легальне правове поле є метою введення нового режиму митного оформлення товарів і транспортних засобів, які ввозяться до України з Республіки Молдови, відзначає МЗС України.
Нагадуємо також, що Президент України Віктор Ющенко повідомив, що для врегулювання політичної частини конфлікту визначений формат переговорного процесу – 5+2- це країни-гаранти і учасники конфлікту. Крім того, кілька місяців тому як спостерігачі приєдналися країни Євросоюзу і США.
Президент відзначив, що мета врегулювання торговельно-економічного блоку конфлікту полягає в тому, що Україна визнає цілісність Молдови, її незалежність і суверенітет.
За його словами, звідси випливає зобов'язання, що вся організація економічних зв'язків, митних процедур повинна проходити на основі міжнародного права. Ющенко відзначив, що міжнародне право вимагає перетину українсько-молдавсього кордону на базі «реєстрації документів на території Молдови».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом