Київ

Роботи на деяких київських новобудовах можуть бути призупинені

Курсові коливання обернулися для забудовників збитками. Про це пише газета «Капітал».

Зокрема, за перше півріччя 2014 р. девелоперська компанія Т.М.М. отримала дохід у розмірі $ 21,96 млн, що на 36,7 % більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Про це йдеться у фінансовому звіті компанії, текст якого є у розпорядженні видання.

Але зростання доходу не позначилася на прибутку девелопера: за шість місяців його збиток склав $ 12,6 млн, що майже вдвічі більше порівняно з таким же періодом 2013 р.

Головні причини збитків — велике фінансове навантаження на компанію і різка девальвація національної валюти з 8 до 14 грн за долар. Фінансовий директор Т.М.М. Лариса Чивуріна каже, що в першому півріччі компанія змогла реструктуризувати борг, продовживши строк погашення кредиту в розмірі $ 28,6 млн з 2014 р. на 2015-2017 рр.., а термін виплати процентів у розмірі $ 8,4 млн перенести з поточного на наступний рік. «Ціни на квартири в гривні виросли на 30 %, а в іноземній валюті знизилися на 25 %», — додає заступник генерального директора компанії Т.М.М. з маркетингу та стратегії Олексій Говорун.

Сьогодні на ринку працюють дві категорії забудовників: одні фіксують ціни на нерухомість в іноземній валюті, інші встановлюють їх у національній валюті, говорить почесний президент девелоперської компанії «Ліко-Холдинг» Ігор Лисов. «Близько 60% київських девелоперів встановлюють ціни з прив'язкою до долара»,— пояснює він.

Подорожчання нерухомості відлякує покупців. За даними компанії ARPA Real Estate, в серпні в столиці було зареєстровано 1,18 тис. угод купівлі-продажу житла, з яких 700 — на первинному ринку. Це практично вдвічі менше у порівнянні з минулим роком.

«У серпні 2013 р. в столиці було реалізовано 3,1 тис. квартир, з яких 1,7 тис. — у новобудовах», — додає керуючий директор компанії Михайло Артюхов.

Ситуація істотно не покращилася і у вересні. Директор з маркетингу великої київської компанії-забудовника пояснює, що покупці бояться вкладати свої заощадження в новобудови, оскільки не впевнені, що вони будуть введені в експлуатацію.

«До нас в офіс кілька разів прибігали перелякані власники квартир з питанням, чому на будмайданчику протягом декількох днів не працює кран»,— розповідає співрозмовник видання.

За його словами, відлякують покупців і курсові гойдалки. «У нас була ситуація, коли потенційний власник квартири ледь не відмовився від угоди: у валюті ціна на житло не змінювалася, але у гривні за день воно подорожчало на 70 тис. грн», — зазначає співрозмовник.

Через коливання курсу зараз не діють і маркетингові інструменти забудовників. За словами директора з маркетингу та продажу ЖК RiverStone Ангеліни Деревльової, якщо в минулому році половина клієнтів компанії при купівлі житла користувалися виплатою, то зараз - менше 10%.

Т.М.М. вчинила правильно, зафіксувавши ціни в гривні, вважає керуючий партнер інвестиційно-банківської компанії Standart NV Investment Banking Карен Чифталарян. Він пояснює, що хоча зараз компанія і несе збиток, вона може обслуговувати кредити. Якщо девелопер підвищить ціни на житло у зв'язку з падінням курсу гривні, то нерухомість буде важко продати, вважає він. «Така ситуація може призвести до банкрутства», додає він.

Будівництва будуть зупинятися, прогнозує Лисов. «Близько 5 % будмайданчиків можуть бути заморожені», додає директор проектної групи «Архіматика» Олександр Попов.

Теги: