Девальвація національної валюти спричинить і зростання інфляції. Таку думку в коментарі кореспондентові Forum'у висловив виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.

«Є ряд об'єктивних і суб'єктивних причин для девальвації гривні. Адже на обмінний курс впливають глобальні фактори, як, наприклад, зниження експорту. За перші півроку експорт в РФ впав на 25%. Обмеження Росії для наших товарів боляче вдарили по наших експортерах», - сказав Устенко.

Також експерт нагадав, що впав експорт у Білорусь і Казахстан, що призвело до зменшення експортної виручки.

«Наступна причина - це військові дії на сході країни. Вони точно не стимулювали іноземних інвесторів вкласти гроші в українську економіку, тому ми отримали падіння і в цьому напрямі. Крім того, зменшилися перерахування наших заробітчан. Це впливає на загальну картину. Та й не варто забувати, що нинішній період характеризується втратою інтересу до ринків з боку міжнародних інвесторів», - пояснив він.

Якщо ж говорити про короткостроковий період, за який спостерігалася стрімка девальвація гривні, то, на думку Устенка, влада, зокрема, керівництво НБУ, допустила ряд помилок.

«Насамперед, я маю на увазі купівлю цінних паперів, які видав уряд для рекапіталізації НАК «Нафтогаз України». Були вкинуті кілька десятків мільярдів доларів. Я розумію, що НБУ, швидше за все, мав домовленість, що ці гроші - це додаткова ліквідність, і вони не надійдуть на міжбанківський валютний ринок. Але я також розумію, що їх частина все ж надійшла на ринок. Це одна з причин високого рівня девальвації. Додатковою причиною стало те, що купувалася валюта під фіктивні імпортні контракти. Не виключаю, що на ринку могла бути гра третіх осіб, які працювали на коливання курсу гривні. Хтось на цьому заробив. Ринок не такий великий, щоб великі фінансові установи не змогли зіштовхнути валютний ринок у прірву», - додав він.

При цьому виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера назвав помилкою НБУ відсутність заходів регулятора щодо закриття на кілька днів торгів на міжбанку.

«В п'ятницю у Вашингтоні буде засідання Ради директорів (МВФ - Ред.) по Україні. Швидше за все, рішення буде позитивне. Нічого не варто було закрити тимчасово ринок до понеділка. Так, це непопулярний захід, але в понеділок ринок би відкоригував курс. Справедливості заради треба сказати, що НБУ не має достатнього люфту для маневру. Золотовалютні резерви зараз складають близько 16 млрд доларів і НБУ намагається їх не витрачати. Якщо буде кілька позитивних комплексних заходів, то ринок повернеться до нормального стану. Або ж його може заспокоїти вирішення конфлікту на сході», - прогнозує економіст.

Одночасно з девальвацією, на його думку, буде зростати рівень інфляції. «Якщо є девальвація - інфляція буде зростати. Але ми не змінювали наш прогноз. Ми очікуємо інфляцію на рівні 18-20%», - резюмував Устенко.

Нагадаємо, що 29 серпня на міжбанківському валютному ринку України торги по долару США проходили з такими котируваннями - 14,0000/14,8000.

Тетяна Григор'єва, ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

зима
2925 грн.