Придністров'я звернулося до Росії за фінансовою допомогою. Про це заявила журналістам у четвер міністр економіки невизнаної Придністровської республіки Олена Черненко.
"У разі подальшого погіршення ситуації в результаті блокадних заходів України не виключено, що Росія може надати фінансову допомогу Придністров'ю. Така можливість розглядалася в ході візиту до Тирасполя російської міжвідомчої делегації", - сказала міністр.
За її словами, втрати придністровських підприємств за 4 дні блокади складають близько 10 млн. доларів.
" На засіданні Антиблокадного комітету в четвер ми провели попередні розрахунки можливих втрат у разі продовження блокадних заходів. Мінімальні розрахункові розміри, які потрібні хоча б на 2-3 місяці - близько 50 млн. доларів. З них 18 млн. - на господарські потреби , для компенсації збитку аграріям і промисловцям і 30 млн. - на квартальні втрати бюджету за податками", - сказала О.Черненко.
Вона відзначила, що ці цифри були представлені членам міжвідомчої делегації Росії, які "обіцяли розглянути можливість надання допомоги Придністров'ю", передає «Інтерфакс-Україна».
" Нам ні на кого більше розраховувати. Оскільки Україна дискредитувала себе, як держава-гарант, ми розглядаємо можливість угоди про взаємодію в зовнішньоекономічній діяльності напряму між Придністров'ям і Росією", - заявила Черненко.
Нагадаємо, що російська міжвідомча делегація перебувала в Придністров'ї з 7 по 9 березня. Її члени - представники уряду, МЗС, Радбез, Митного комітету й інших російських структур зустрілися з керівництвом невизнаної республіки, міністерств і відомств, директорами підприємств усіх форм власності, представниками громадськості, побували на пунктах пропуску на кордоні з Україною, а також у російських миротворців та в штабі Оперативної групи російських військ.
Керівник делегації, Посол з особливих доручень МЗС Росії Валерій Кеняйкін заявив, що "свої міркування і рекомендації щодо виходу з складної ситуації члени делегації представлять керівництву Росії відразу після повернення з Придністров'я".
" Наш попередній висновок полягає в наступному - якщо продовжуватиметься такий стан на кордоні, то ми можемо отримати нову гуманітарну катастрофу в цьому регіоні", - сказав він.
За його словами, "технічне за формою питання оформлення митних документів переросло в серйозну політичну проблему з вельми негативними можливими наслідками".
" Можна називати це по-різному - економічною блокадою, введення санкцій, економічне придушення Придністров'я. Насправді, ми зіткнулися з тим, що є намагання економічними засобами вирішити чисто політичну проблему", - заявив Кеняйкін.
Він підкреслив, що російська сторона має намір вжити заходів з подолання кризи і її наслідків.
«Будуть задіяні політичні, економічні, дипломатичні й інші важелі. Росія володіє широким арсеналом різних засобів, щоб не залишити в біді своїх співвітчизників. При цьому співвітчизниками ми вважаємо людей не за документом, а за покликом серця. У Придністров'я це і росіяни, і українці, і молдавани", - підкреслив Валерій Кеняйкін.
Російська делегація в четвер ввечері вилетіла до Москви. Члени делегації не поїхали через Кишинів, як завжди приїжджають з Москви. Вони виїхали на автомобілях через заблокований пункт пропуску Кучургани і вилетіли до Москви з Одеси.
Раніше ForUm повідомляв, що громадські організації Придністров'я різко відреагували на те, що Україна припинила пропускати придністровські вантажі без митного оформлення Молдови. Лідери низки громадських організацій виступили за створення Антиблокадної координаційної ради. Так, з понеділка очікується масове пікетування основних пунктів пропуску на кордоні.
Зокрема, голова Союзу українців Придністров'я Василь Проценко заявив: «Фактично виступаюча гарантом придністровського врегулювання Україна під тиском влади Молдови почала економічну блокаду, яка веде до гуманітарної катастрофи в Придністров'ї, де проживає 67 тис. українських громадян і 200 тис. етнічних українців».
У свою чергу президент Торговельно-промислової палати Придністров'я Василь Кожан вважає, що від введення нового порядку транзиту вантажів через молдово-український кордон програє сама Україна, оскільки сума товару, що імпортується Україною в Придністров'ї, становить близько $270 млн. на рік.
«Якщо ж український імпорт реєструватиметься на території Молдови, це приведе до додаткового оподаткування і, відповідно, дорожчання і неконкурентноспроможності українських товарів на придністровському ринку», - заявив він, підтвердивши при цьому, що з 3 березня придністровські вантажі зупиняються на кордоні українськими митниками, проте офіційного повідомлення влада Придністров'я не отримала.
Придністровськими діловими колами це розцінюється як «відсутність поваги не тільки до бізнес-партнерів чи жителів Придністров'я, а й до тих 67 тис. громадян України, які проживають на території Придністров'я». Союз українців Придністров'я у свою чергу розцінив дії української сторони як «зраду співвітчизників».
Директор придністровського філіалу Ради з національної стратегії Дмитро Соїн заявив, що «Молдова завжди прагнула поставити Придністров'я на коліна, поглинувши економічну основу державності», а зараз «Україна пішла на повідку у Молдови». «Ми вже несемо серйозні економічні втрати. На кордоні заблоковані десятки автомобілів, близько 40 вагонів з виробами металургійного заводу, 7 вагонів з зерном. І це тільки початок, оскільки йдеться про вихідні дні. У понеділок-вівторок на кордоні можуть виникнути справжні пробки. На мою думку, економічна блокада може бути прелюдією до військових провокацій і, можливо, нової війни», - сказав він.
Нагадаємо також, що після введення Україною нових митних правил на придністровській ділянці молдавсько-українського кордону зібралися десятки автомобілів з різним вантажем, які не можуть виїхати з Придністров'я.
Як повідомили в митному комітеті Придністров'я, особливо складна ситуація склалася на пропускних пунктах Нові Гояни і Кучурган.
За повідомленнями придністровських ЗМІ, на українському пропускному пункті Платоново (межує з придністровським Нові Гояни) повністю заблокований рух транспорту.
Нагадаємо також, що Міністерство закордонних справ України висловило здивування неадекватною реакцією придністровської сторони і заявою МЗС Російської Федерації з приводу введення нового порядку митного оформлення товарів і транспортних засобів, які ввозяться до України з Республіки Молдови.
Про це говориться в коментарі керівника прес-служби МЗС України Василя Філіпчука.
Нормалізація міжнародної торгівлі і інтеграція придністровського бізнесу в легальне правове поле є метою введення нового режиму митного оформлення товарів і транспортних засобів, які ввозяться до України з Республіки Молдови, відзначає МЗС України.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом