Ключові гравці українського ринку сонячної енергетики різко розкритикували Проект нормативного акта, оприлюдненого на сайті НКРЕ, щодо змін «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій.

На засіданні НКРЕ, яке відбулося 30 липня, присутні на ньому учасники ринку, інвестори та кредитори проектів галузі назвали такі ініціативи дискримінаційними. «Є підстави вважати, що регулятор здійснює антиконкурентні дії в розумінні ст. 15 Закону «Про економічну конкуренцію», - підкреслили учасники засідання. В обговоренні оприлюдненого Проекту взяли участь представники Європейсько-Українського Енергетичного Агентства (ЕУЕА), адвокатського об'єднання Arzinger, ЄБРР, «Ощадбанку», девелопери Rengy Development, SUNELECTRA та ін., а також керівники профільних асоціацій у сфері відновлюваної енергетики і представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

На думку учасників засідання, зазначеним проектом НКРЕ без належних підстав та з перевищенням повноважень, передбачених Законом «Про електроенергетику», намагається замінити розрахунок «зелених» тарифів, закріплений у Законі (ст. 17-1), власним розрахунком, посилаючись на розпорядження Кабміну «Про вдосконалення системи розрахунків за електричну енергію з альтернативних джерел енергії» №589-р, яке носить виключно рекомендаційний характер.

«Враховуючи, що положення ст. 17-1 Закону «Про електроенергетики» у цій частині не змінювалися з 2009 року і застосовувалися як такі впродовж останніх п'яти років, а також з урахуванням принципу вищої юридичної сили норм законів над нормами у підзаконних актах (яким є Порядок), запропонована зміна є грубим порушенням Конституції та законів України і є неможливим», - констатували «альтернативники».

На їхню думку, прийняття цього нормативного акта зробить практично нерентабельним усі побудовані сонячні електростанції (близько 400 МВт встановленої потужності без урахування Криму), призведе до невиплат за банківськими кредитами (понад 750 млн EUR кредитів і гарантій, з них близько 165 млн EUR - кредити «Ощадбанку»), а також завдасть збитків інвесторам на суму понад 250 млн EUR, і постачальникам обладнання на умовах товарного кредиту на суму близько 300 млн EUR.

Виступаючи на засіданні, представник ЄБРР категорично заявив про неприпустимість прийняття рекомендацій щодо розрахунку «зеленого» тарифу, передбачених розпорядженням №589-р, й акцентував увагу присутніх на тому, що цей крок призведе до порушення гарантій інвесторам у сонячні проекти, в тому числі, побудовані на кредити ЄБРР.

У ході дискусії представник Міненерговугілля озвучила низку розрахунків, на підставі яких міністерство і виступило з такою ініціативою. Учасники засідання звернули увагу Комісії (НКРЕ) на те, що ці розрахунки викликають безліч питань у аналітиків та експертів галузі й включають фактологічні неточності. Методики розрахунків та їх основа викликають сумніви, отже, висновки про доцільність та економію від зниження тарифу не мають під собою економічного обґрунтування, резюмували «альтернативники».

Як раніше писали ЗМІ, знизити встановлений законом тариф можна виключно в законодавчому порядку, а ніяк не актом уряду. Інакше це спричинить не лише іміджеві проблеми для держави (про що неодноразово висловлювалися представники провідних юридичних фірм, а також українське представництво ЄБРР), реальну шкоду для суб'єктів господарювання та необхідність відшкодовувати збитки бюджету, але й цілком відчутні кримінально-правові наслідки за перевищення влади і службових повноважень (ст. 365 КК України).

За результатами засідання ЄБРР та ЕУЕА було прийнято рішення написати листа-звернення до прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, в якому звернути увагу уряду на неприпустимість прийняття цього нормативного акта.

Нагадаємо, проектом нормативного акта НКРЕ передбачається внесення змін до Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу для суб'єктів господарської діяльності. Зокрема, пропонується знизити піковий коефіцієнт під час розрахунку «зеленого» тарифу, зафіксованого на 1 січня 2009 року, з 1,8 до 1,01, що призведе до зниження тарифу практично вдвічі.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

143