Голова Державного комітету України у справах національностей і міграції Сергій Рудик стверджує, що жоден з 9 громадян Узбекистану, які звернулися з проханням надати статус біженця в Україні, не мав права на отримання такого статусу. Про це Рудик заявив на прес-конференції у четвер.
Водночас Рудик визнав порушення процедури депортації узбецьких громадян з України. «Тобто коли людина звернулася і отримала відмову, вона має право відповідно до закону на апеляцію. І державні органи влади, звичайно, повинні були б надати їм можливість подати таку апеляцію. 7 днів витримати можна було б, хоча, звичайно, у нас є листи від них про те, що у них немає ніяких претензій», - сказав він.
Керівник Держкомнацміграції повідомив, що особисто побував в Криму для з'ясування всіх обставин. «Я підняв всі 9 справ кандидатів в біженці, які були нам відомі, подивився всі протоколи розмов з ними. І в 4 або 5 випадках я стовідсотково можу стверджувати, що вони навіть теоретично не можуть називати себе жертвами, наприклад подій в Андижані», - заявив голова комітету. За його словами, велика частина цих громадян виїхала з країни раніше, ніж відбулися події в Андижані, а зараз намагається використовувати ситуацію в корисливих цілях. Протоколи бесід з узбецькими громадянами свідчать, що більшість з них виїжджала в інші держави на «типове заробітчанство».
Також Рудик наголосив, що всі 9 громадян Узбекистану не були членами ніяких політичних організацій. «Жоден з цих 9 осіб, що звернулися до нас, на питання, чи є він або його родичі членами політичних організацій, всі сказали: ні. Всі 9 осіб, що звернулися в наш комітет», - уточнив голова Держкомнацміграції.
Він пояснив, що в комітет дуже часто звертаються з проханням надати статус біженця. Але не тому що люди мріють приїхати саме в Україну, а тому що через нашу державу громадяни намагаються виїхати в країни Західної Європи. Коли це не виходить, іноземці звертаються в Держкомнацміграції з проханням про надання статусу біженців і дістають можливість легально перебувати певний час на території України, враховуючи, що процес розгляду заявки не швидкий і передбачено декілька етапів оскарження відмови.
Раніше ForUm повідомляв, що Україна була вимушена депортувати на батьківщину 10 узбеків, оскільки ті належали до організації, яку ООН визнала терористичною – «Ісламський рух Узбекистану». Про це в ефірі «5-го каналу» заявила прес-секретар СБУ Марина Остапенко.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом