Кабінет міністрів України запропонував парламенту ввести податок на продаж нафтопродуктів та збільшити ставку акцизу на всі види палива.

Текст відповідного законопроекту оприлюднений на офіційному сайті Верховної Ради, пише газета «Капітал».

Згідно з документом, ставка податку за тонну бензину збільшиться на 3 % - з € 198 до € 204, а для дизельного палива на 2 % - з € 98 до € 100. Для тонни зрідженого газу акциз підніметься на 18,2 % - з € 44 до € 52, а для біодизельного палива, яке містить менше 70 % нафти або нафтопродуктів, - на 6 %, до € 98 до € 104. Крім цього, податок на продаж нафтопродуктів будуть встановлювати місцеві органи влади, але не більше 5 %, зараз торговці паливом такий податок не платять.

Таким чином, зміни у законодавстві торкнуться як виробників, так і ритейлерів. «Акциз на нафтопродукти сплачують виробники або імпортери, а ось податок на продаж безпосередньо торкнеться операторів роздрібних мереж», - пояснює аналітик компанії UPECO Олександр Сіренко.

За словами співвласника мережі автозаправок «КЛО» В'ячеслава Стешенко, збільшення розмірів акцизів не позначиться істотно на ціні, оскільки податкове навантаження зросте всього на € 6 на тоні бензину. Підвищення акцизного збору на бензин призведе до зростання собівартості на 10 копійок (при нинішньому курсі євро), підрахувала генеральний директор компанії «Паралель» Олена Хилієнко. Дизель ж подорожчає лише на 3 копійки. «Проте законопроект містить ще й намір збільшити розмір збору в пенсійний фонд з операцій купівлі іноземної валюти з 0,5 % до 2 %. Ця зміна також ляже додатковим тягарем на плечі споживачів, тому що 85 % нафтопродуктів ввозяться в Україну з-за кордону, а отже, купуються за валюту», - нарікає Хилієнко.

Ставки акцизу на паливо переглядали один раз на кілька років. Але в цьому році - це друге підвищення фіскального навантаження. Навесні ставки на дизельне паливо зросли з € 46-98 до € 98-128 за тонну. Ставки акцизів на бензин не переглядалися останні три-чотири роки.

Незважаючи на це, набагато більше ритейлерів непокоїть введення податків з продажів, оскільки це фіскальне навантаження мережі автозаправок постараються перекласти на плечі кінцевих споживачів, що призведе до подорожчання літра палива на 85 копійок, говорить Сіренко. «Щоб виправдати п'ятивідсотковий податок на продаж, мені доведеться підняти ціни», - констатує Стешенко. За даними «Консалтингової компанії А-95», з початку року середня вартість бензину марки А-95 збільшилася на 58,9 % - з 11 грн до 17,48 грн за літр.

Підвищення цін призведе до зниження попиту на паливо і переорієнтації на дешевий продукт, запевняють опитані експерти. Згідно з даними Державної служби статистики, за січень-липень було продано у роздріб 1,5 млн т бензину, що на 11 % менше відповідного показника 2013 р. Реалізація дизеля просіла тільки на 0,3 % - до 1,05 млн т.

У сегменті недорогих нафтопродуктів працюють мережі автозаправок «Укрнафта», ANP, «АВІАС плюс», Sentosa Oil та ін, а також мережа БРСМ та ін. Літр бензину на заправках на 1,2-1,4 грн дешевше, ніж у інших операторів. Як відомо, «приватівська» мережа заправок вже збільшила свою частку в загальній структурі продажів на 5-10 п. п. - до 30-35 %.

Разом з тим, збільшиться частка тіньового ринку нафтопродуктів, прогнозує заступник директора науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев. Сьогодні на частку низькоякісного і неврахованого палива, проданого «повз касу», припадає близько 30 %.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

25