Агентство ООН у справах біженців заявляє (УВКБ ООН) про свою стурбованість тим, що 11 біженців з Узбекистану було "примусово депортовано на батьківщину українською владою".

"Дев'ять з них раніше зареєстрували свої заяви про надання статусу біженця в органах влади України і два інших виразили намір також звернутися з проханням про притулок", - повідомляється в прес-релізі Управління верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), передає «Інтерфакс-Україна».

"Ми засуджуємо ці дії, які органи влади зробили всупереч власним міжнародним зобов'язанням", - заявила директор Європейського бюро УВКБ ООН Піркко Коурула, наголошується в прес-релізі.

УВКБ ООН намагається терміново отримати пояснення від української влади і додаткову інформацію про долю депортованих.

В прес-релізі нагадується, що 7 лютого 11 узбецьких громадян було затримано в двох містах у Криму "неідентифікованими українськими правоохоронцями".

"Українські органи влади підтвердили, що біженці були доставлені в місце вмісту в Сімферополі після того, як органи влади отримали запити про їх екстрадицію від прокуратури Узбекистану, яка стверджувала, що вони брали участь в акціях громадянської непокори в Андижані 13 травня 2005 року, які завершилися насильницькими діями", - підкреслюється в прес-релізі.

УВКБ ООН повідомляє, що 7 і 14 лютого направило лист до українських органів влади з вимогою офіційних гарантій, що жоден біженець не буде примусово видворений іншим чином, ніж після того, як він буде визнаний особою, яка не є біженцем, під час проведення повноцінних і справедливих процедур надання притулку, у тому числі із забезпеченням права на оскарження.

В прес-релізі підкреслюється, що отриманням запиту про екстрадицію певного біженця не знімає з цієї особи міжнародного захисту. УВКБ ООН знову відзначає важливість принципу невисилки, за якою жоден біженець, справа якого ще не була відповідним чином оцінена, не може бути примусово повернений до країни його походження. Висилка є порушенням Конвенції ООН про статус біженців 1951 року, яку підписала Україна.

"Висилка осіб назад до країни, де вони можуть стати жертвами знущань, є також порушенням Конвенції ООН проти тортур. Висилка біженців також спеціально заборонена українським національним законодавством", - наголошується в прес-релізі.

УВКБ ООН чекає від України запевнень про те, що в майбутньому поводження з біженцями з будь-якої країни повністю відповідатиме міжнародним і національним правовим зобов'язанням України відносно біженців.

Раніше прес-центр СБУ повідомляв, що десятьох громадян Узбекистану депортовано з України у зв'язку з порушенням законодавства про перебування на українській території. "В ході заходів, що проводяться в рамках боротьби з нелегальною міграцією, Служба безпеки України при взаємодії з органами МВС 7 лютого затримала 10 громадян Узбекистану", повідомили в прес-центрі СБУ.

У зв'язку з тим, що ці особи перебували на українській території незаконно, порушуючи українське законодавство, 14 лютого суд Київського району Сімферополя ухвалив рішення про їх примусове видворення з України, відзначили в прес-центрі. 10 громадян Узбекистану було депортовано у вівторок увечері літаком «Сімферополь-Ташкент».

В прес-центрі СБУ не мають у своєму розпорядженні інформації про причетність цих осіб до подій в Андижані минулого року.

Тим часом деякі ЗМІ розповсюдили інформацію, що в Криму затримані узбецькі політичні емігранти і ця операція проходила за замовленням узбецьких спецслужб.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

372