Чого тільки не вигадують «народні умільці», щоб заощадити на проїзді в громадському транспорті: підробляють магнітні проїзні, пенсійні, службові посвідчення, студентські і учнівські квитки. Як результат комунальні транспортні підприємства недоотримують виручку і стають збитковими. Склад тролейбусів-автобусів не ремонтується і не оновлюється. Транспортники не бажають миритися з виготувлювачами фальшивок — зокрема столичний метрополітен оголосив «липовим пільговикам» війну, вилучаючи фальшиві документи. Але війна поки що виходить млява. А «липових посвідчень» — хоч греблю гати.
Тільки протягом минулого року метрополітенівці вилучили у «заповзятливих» киян 14 тис. 504 документи (у 2004-му — 15 тис. 345), які не дають права на безкоштовний проїзд або використовуються не їхнім власником. «Липовими» були 1 тис. 929 «пенсіонерів» (у 2004 році — 2 тис. 486), 708 ветеранів праці (967), 512 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС (544), 89 працівників «Укрзалізниці» (181), 73 члени добровільної народної дружини (76), 457 учасників війни (561), 3 тис. 809 різних службовців (суддів, прокурорів) і ціла орава — 6 тис. 767 — «підроблених студентів», причому в позаминулому році їх було аж на тисячу чоловік менше — 5 тис. 662.
Вихід із ситуації, що склалася, працівники метрополітену бачать один — 100-процентне запровадження автоматизованої системи проходу пасажирів в «підземку», яка передбачає використання безконтактних карток, повідомляє «Сьогодні».
«Ця система дозволить вести точний облік наданих пільговикам послуг (зараз в метро користуються пільгами 25 категорій громадян) і мати підстави на компенсацію відповідними установами витрат метрополітену за їх перевезення, — розказав Олександр Субботін, начальник відділу із зв'язків з громадськістю і пресою КП «Київський метрополітен». — Що стосується використання пільгових студентських квитків випадковими особами, то тут необхідно посилити контроль у вузах, які їх видають».
Щоправда, впровадження цих карток вигідне мабуть тільки тим, хто, рідко їздить в метро. А ось людям, яким потрібно за день зробити 4—6 поїздок, це коштуватиме набагато дорожче, ніж теперішній проїзний, — 20-гривнева картка може «закінчитися» уже через 7—10 днів. Виходить, єдиний плюс новини в тому, що якщо людина захворіла або виїхала на місяць з міста, гроші на картці залишаються, а проїзний в такому разі можна просто викинути.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом