Стрітення Господнє. В Україні - перша друкарська книга, в Росії – боротьба з алкоголізмом, в СРСР – критика культу особи, в Афганістані – виведення радянських військ.

15 лютого в країнах СНД відзначається День пам'яті воїнів-інтернаціоналістів, в Україні – День вшановування учасників бойових дій на території інших держав, встановлений на честь виведення радянських військ з Афганістану в 1989. Цього року виповнюється 17 років з того моменту, коли останній БТР розвідувального батальйону 201- ї дивізії з командуючим 40-ї окремої армії генералом Борисом Громовим перетнув афгансько-узбецький кордон біля містечка Термез. У православному календарі на цей день припадає дванадесяте церковне віковічне свято Стрітення Господнє.Інші святкові дати 15 лютого: День національного порятунку в Афганістані (з 1989), День національного прапора в Канаді, День фольклору в Південній Кореї.

У 2005 році виповнюється 103 роки плюшевому ведмедику (1903) і 36 років гнучкому магнітному диску (1970).

Стрітення Господнє символізує зустріч Ветхого і Нового Заповітів: даного єврейському народу Закону Божого і нового, вищого Закону Божественної любові, принесеного в світ Ісусом Христом.

У народі вважається, що на Стрітення зима бореться з літом кому йти вперед, кому назад. Стрітенські морози. Стрітенська відлига. Яка погода на Стрітення, така і весна буде. Сніг мете через дорогу - буде пізня весна, а коли не мете - рання. Тихий і хмарний день сповіщає хороший урожай плодів. Якщо сонце перед заходом вигляне крізь хмари - пройшли останні морози, якщо сонце зовсім не випливе, чекай суворих Власівських морозів. Якщо випаде сніг - весна буде затяжною і дощовою, якщо відлига - ранньою і теплою. На Стрітення капання провіщає урожай пшениці, а вітер - родючість фруктових дерев, чому садівники, прийшовши від заутрені, трясуть дерева руками, щоб були з плодами. Завірюха на Стрітення - осінь буде пізня. Особливо піклувалися цього дня про домашню птицю, худобину, насінне зерно і плодові дерева. На Стрітення не слід вирушати в далеку дорогу.

Православні іменинники: Гаврило, Зінаїда.

Католицькі іменинники: Зігфрід, Ієвіт, Йосип, Фаустін.

Цього дня:

483 до н.е. Помер індійський принц, засновник нової релігії Сиддхартха Гуатама (Будда).

538 В англо-саксонській хроніці описано сонячне затемнення в Британії, коли було закрите 2/3 Сонця.

1574 Видання Іваном Федоровим у Львові першої друкарської книги в українських землях - «Апостол».

1113 Папа Римський визнав перший чернечий орден - Рицарський орден госпіталерів святого Іоанна Єрусалимського, більш відомий потім як Мальтійський орден.

1618 У Києві козаками вбитий уніатський митрополит Антоній.

1798 На території Папської області Італії, завойованою армією Наполеона, виголошується Римська республіка, що залежить від Франції. Проіснує до вересня 1799.

1857 Помер російський композитор Михайло Глінка.

1887 Помер російський композитор Олександр Бородін.

1895 У Москві за ініціативою сім'ї Гнесіних засновується перша музична школа для дітей. З 1925 - музичний технікум, з 1936 - училище ім. Гнесіних, з 1944 - навчальний комбінат, що включає музично-педагогічний інститут ім. Гнесіних, музичне училище та музичну школу.

1919 Єврейський погром у Проскурові (з 1954 р. - Хмельницький).

1914 Імператор Микола II оголосив про початок кампанії проти надмірного вживання алкоголю.

1919 Українська національна рада прийняла закон про використання української мови в державних установах.

1919 Генерал А.І. Денікін приймає командування «білим рухом» на півдні Росії.

1919 У Петербурзі на своїй квартирі арештований Олександр Блок. Арештовують всіх, хто підозрюється у причетності до партії лівих есерів, а Блок опублікував свою поему «Дванадцять» саме в органі лівих есерів «Знамя труда» Блок пробуде під арештом менше двох діб.

1922 У Гаазі відкрито перше засідання Міжнародного суду.

1928 Після 70 років роботи завершений Оксфордський словник англійської мови.

1933 Терорист Джузеппе Зінгара скоює замах на щойно обраного президента США Ф.Д. Рузвельта (жертвою терориста стає мер Чикаго, який помре від ран 6 березня).

1939 Помер художник Кузьма Петров-Водкін.

1947 Спеціальною постановою уряду СРСР забороняються шлюби між радянськими громадянами та іноземцями.

1950 Відбулася прем'єра мультфільму У. Діснея «Попелюшка».

1956 На XX з'їзді КПРС Хрущов виступає з критикою культу особи і діяльності Сталіна.

1965 В Оттаві над канадським парламентом злетів в небо новий прапор країни із зображенням кленового листка.

1969 Р.Г. Едвардс з Фізіологічної лабораторії Кембріджського університету, Кембридж, Англія, вперше здійснює штучне запліднення яйцеклітини людини.

1970 У США фахівці з IBM винайшли гнучкий магнітний диск, на якому власники комп'ютерів можуть зберігати інформацію.

1989 Закінчення виведення радянських військ з Афганістану.

15 лютого народилися:

1564 Галілео Галілей (1564 - 1642), італійський фізик, астроном, один із засновників природознавства, видатний мислитель Відродження.

1710 Людовик XV, що ввійшов до історії висловом: «Після нас - хоч потоп».

1866 Ігнат Житецький, український історик і діяч культури.

1866 Микола Василенко, український історик та політичний діяч.

1874 Паоло Буцци (1874 - 1956), італійський письменник, один з засновників футуризму.

1906 Муса Джаліль (1906 - 1944), татарський поет, Герой Радянського Союзу, автор збірки віршів «Моабітський зошит», написаних у фашистській в'язниці. Страчений.

1915 Семен Малкін, російський художник.

1915 Роберт Хофстедтер (Хофштадтер) (1915 - 1990), американський фізик-експериментатор. Винайшов лічильники рентгенівських і гамма-квантів, нейтронів; досліджував розсіювання електронів високих енергій на атомних ядрах, що привело до відкриття структури нуклонів. Лауреат Нобелівської премії (1961).

1923 Олена Георгіївна Боннер, правозахисниця. Під час Великої Вітчизняної війни була на фронті медсестрою і фоїцером медслужби, а з кінця 60-х років активно займалася правозахисною діяльністю пліч-о-пліч зі своїм чоловіком - Андрієм Дмитровичем Сахаровим. Разом з ним була у засланні в Горькому. За її ініціативою в Москві, на Земляному валу був відкритий музей і громадський центр «Мир, прогрес, права людини» ім. А. Сахарова.

1931 Омар Шаріф, єгипетський актор знімається в різних країнах.

1940 Павло Тимофійович Лебешев, кінооператор, заслужений діяч мистецтв РРФСР, оператор фільмів «Білоруський вокзал», «Свій серед чужих, чужий серед своїх», «Раба кохання», «Сходження», «П'ять вечорів», «Нескінчена п'єса для механічного піаніно», «Рідня», «Асса», «Сибірський цирульник» і ін.

1940 Катерина Крупеннікова, українська актриса.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1022