Суспiльство

Долю «ядерного сховища» визначатиме Рада

Долю «ядерного сховища» визначатиме Рада

Представники профільних міністерств, відомств, проектних організації, національної акціонерної енергетичної компанії (НАЕК) "Енергоатом", а також народні депутати обговорили план заходів щодо реалізації проекту будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (СВЯП) для трьох з чотирьох діючих українських атомних електростанцій (АЕС).

Як повідомив відділ зовнішніх інформаційних комунікацій "Енергоатома" оператора діючих атомних електростанцій (АЕС) України, що виступив ініціатором проведення відповідного "круглого столу", учасники зустрічі, враховуючи економічну і політичну доцільність проекту, підтримали необхідність будівництва такого сховища, що дасть можливість припинити вивіз відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) до Росії.

За прогнозними розрахунками "Енергоатома", загальні витрати для створення і експлуатацію власного СВЯП протягом 100 років складуть близько $520 млн., тоді як на оплату послуг спецпідприємств Росії з переробки всього ВЯП Південноукраїнської, Хмельницької і Рівненської АЕС - майже $2 млрд. за цінами 2005 року. На Запорізькій АЕС, де вже створене власне СВЯП, щорічна економія коштів на поводження з ВЯП складає близько $40 млн.

Крім того, створення централізованого СВЯП дозволить знизити вплив закордонного постачальника послуг з вивозу ВЯП на стабільну експлуатацію українських АЕС, наголошується в повідомленні "Енергоатома". Приреакторні басейни витримки ВЯП на енергоблоках українських АЕС мають не дуже велику місткість , тому будь-які досить тривалі затримки з їх звільненням від накопиченого ВЯП можуть привести до зупинки енергоблоків, передає «Інтерфакс-Україна» .

В той же час "круглий стіл" продемонстрував відсутність єдиного бачення у виборі місця розміщення СВЯП. В ході обговорення розглядалися три майданчики - два в зоні відчуження Чорнобильської АЕС і один - в Хмельницькій області на території Хмельницької АЕС.

Учасники зустрічі відзначали, що реалізація відповідного проекту повинна вестися в строгій відповідності з вимогами закону "Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, що мають загальнодержавне значення". Оскільки СВЯП класифікується як ядерна установка загальнодержавного значення, рішення про його розміщення, проектування і будівництво повинна приймати Верховна Рада через відповідний закон.

Україна в даний час відправляє відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) на переробку до РФ. Причому вартість послуг російських підприємств постійно зростає і прагне середньосвітових цін. За останні десять років вартість даних послуг зросла в 1,75 рази.

Раніше ForUm повідомляв, що перебуваючи на ЧАЕС 8 грудня, Президент України Віктор Ющенко заявив про готовність прийняти політичне рішення про захоронення ядерних відходів з інших країн в Чорнобильській зоні у разі схвальної оцінки експертів і вчених і після громадського обговорення цієї теми. Президент відзначив, що такі вигідні пропозиції можна буде розглянути після детального вивчення на всіх етапах проектів щодо захоронення. «Це довгострокова перспектива, яка передусім повинна бути схвалена громадськістю», - сказав Ющенко, підкресливши, що без громадського схвалення, навіть маючи економічне обгрунтовування, таких рішень він приймати не буде. Ця заява викликала бурхливе обговорення в суспільстві.

Нагадуємо також, що 14 грудня в інтерв'ю Першому національному каналу Президент України Віктор Ющенко заявив, що вважає нераціональним будувати в Чорнобильській зоні сховище для ядерних відходів тільки з трьох блоків ЧАЕС.

“Дуже логічно сьогодні запропонувати експертам розглянути можливості формування на території Чорнобильської станції не тільки зберігання відходів ядерного палива самої Чорнобильської станції, але й з інших ядерних станцій України”, - зокрема сказав Ющенко в контексті про необхідність будівництва біля ЧАЕС сховища для відпрацьованого ядерного палива.

Відзначивши, що це питання має як політичний, так і економічний аспект, Ющенко сказав: “Мені здається, що на експертному рівні ми отримаємо дуже монолітну позицію фахівців. На політичному ми отримаємо величезні спекуляції. А мета моєї репліки була – і в одному, і в другому колі – публічно обговорити цю національну проблему”.

Національна атомна енергогенерувальна компанія «Енергоатом» і американська компанія Holtec International підписали контракт на будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива для 3-х українських атомних електростанцій (Рівненської, Хмельницької і Південноукраїнської).

Контракт підписали президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський і президент Holtec International Кріс Синг. Контракт передбачає передачу в розпорядження «Енергоатома» необхідної інформації для подальшої розробки техніко-економічного обґрунтовування.

Планується, що витрати на будівництво централізованого сховища ядерного палива складуть близько 400 млн. євро. Вартість пускового комплексу 150 млн. євро. Очікуваний економічний ефект (економія на вивозі палива до Росії) складе близько 1,5 млрд. євро.

Будівництво проводитиметься за рахунок кредиту, наданого банками Wachovia і Royal Bank Scotland. З української сторони в проекті візьмуть участь Укрексімбанк і Альфа-банк. За словами Недашковського, розробка техніко-економічного обґрунтування, затвердження проекту Кабінетом Міністрів і Верховною Радою займе близько року, саме будівництво - 3 роки.

Пусковий комплекс сховища включатиме 94 контейнери, що дозволяють зберігати близько 20% від загального об'єму відпрацьованого ядерного палива Хмельницької, Рівненської і Південноукраїнської АЕС (з урахуванням відпрацьованих тепловиділяючих складок, які в даний час знаходяться в басейнах витримки).

Решту частини сховища централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива планується побудувати без залучення іноземних інвесторів.

За словами Недашковського, Holtec передасть українській стороні всі технології і ліцензії після закінчення будівництва СВЯП.

За словами Сінга, компанія Holtec має намір привернути українські компанії для проведення будівельних робіт, а також для виробництва обладнання.

Майданчиком для розміщення СВЯП розглядається Чорнобильська зона. Сухе сховище відпрацьованого ядерного палива розраховано на тривале (від 50 до 100 років) зберігання ВЯП. Як повідомлялося, в 2-й половині 2009- наприкінці 2009 року Україна має намір припинити вивіз відпрацьованого ядерного палива до Росії, побудувавши централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива.

За даними «Енергоатома», перша черга сховища повинна вміщати 2 500 відпрацьованих тепловиділяючих складок реакторів типу ВВЕР-1000 і 1080 - реакторів ВВЕР-440.