Голова Верховної Ради України Володимир Литвин заявляє про необхідність активізувати роль парламентів країн – учасниць СНД у вирішенні проблем, пов'язаних з Чорнобильською катастрофою.

Про це Литвин сказав, виступаючи сьогодні на засіданні Ради Міжпарламентської асамблеї СНД, яка проходить у Києві, повідомляє «УНІАН».

«Роль парламентів у вирішенні соціальних проблем Чорнобиля повинна стати ще більш вагомою», - сказав він. На думку Литвина, сьогодні учасники Ради Міжпарламентської асамблеї СНД могли б досягти домовленості про конкретну взаємодію профільних комітетів законодавчих органів держав – учасниць СНД, які б внесли на розгляд парламентів спільні пропозиції.

На думку Литвина, необхідно вивчити і узагальнити досвід законодавчої роботи парламентів країн СНД, пов'язаний з Чорнобильською катастрофою.

Литвин також вважає за доцільне провести в рамках заходів, присвячених 20-им роковинам аварії, науково-практичну конференцію законодавців з оцінки і порівняння правового поля, створеного парламентами країн-учасниць СНД з метою удосконалення і гармонізації існуючої нормативно-правової бази.

Литвин також запропонував заснувати пам'ятну медаль СНД, приурочену до 20-их роковин Чорнобильської катастрофи, і нагородити нею всіх учасників ліквідації наслідків аварії. Також Литвин вважає за необхідне активізувати діяльність наукових колективів. «Це лихо повинно стати полігоном для проведення відповідних досліджень, тим паче що атомна енергетика буде розвиватися», - сказав він.

Також, на думку Литвина, необхідно отримати з Чорнобильської катастрофи «практичну користь». «Ми повинні зробити все, щоб з цього лиха, якщо хочете, отримати практичну користь, у тому числі і організацію, якщо хочете, екстремального туризму в цій зоні», - сказав він.

Литвин також навів цифри збитків, завданих Україні у зв'язку з Чорнобильською катастрофою. Так, за його інформацією, в результаті чорнобильського вибуху в Україні було забруднено 2 тис. 294 населених пункти, розташованих на території 77 районів в 12 областях України. За станом на 1 січня 2005 року в Україні налічувалося 2 млн. 646 тис. громадян, які мають статус потерпілих від чорнобильської катастрофи, у тому числі понад 105 тис. інвалідів і 643 тис. дітей. Понад 17 тис. сімей отримали пільги у зв’язку із втратою годувальника, смерть якого пов'язана з чорнобильською катастрофою. Прямі збитки від аварії на ЧАЕС в 1986-1989 роках становили близько 12,6 млрд. доларів. Прямі витрати України на пом'якшення наслідків Чорнобильської катастрофи тільки за період 1986-1991 років становили близько 6 млрд. доларів. Протягом останніх 15 років Україна, як і інші незалежні держави – учасниці СНД, самостійно фінансує витрати на ліквідацію наслідків катастрофи. З 1992 по 2005 роки витрати України становили 7,35 млрд. доларів.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

292