Рахункова палата України відзначає низку істотних недоліків у фінансуванні і використанні бюджетних коштів у сфері космічної діяльності.
Як повідомляє прес-служба Рахункової палати, проведений аудит виявив, що Кабінет міністрів України не забезпечив виконання вимог указу Президента про заходи щодо подальшого розвитку космічної сфери в забезпеченні пріоритетного розвитку космічних технологій, а існуючий стан фінансування Національної космічної програми привів до уповільнення перспективних розробок і зробив неможливим їх своєчасне виконання, загальмував участь України в престижних міжнародних космічних проектах, що може привести до поступового згортання космічної діяльності, як на міжнародних ринках космічних послуг, так і у використанні космічних технологій на користь розвитку економіки та науки держави.
Так, відзначає Рахункова палата, на сьогодні Україною, яка має значний потенціал в реалізації проектів "дослідження Землі і навколоземного простору" припинено виконання престижного міжнародного проекту з дослідження "космічної погоди", "Інтербол-прогноз", унаслідок чого розпалася міжнародна кооперація дослідників і виробників техніки. Відсутність відповідного фінансування не дозволила Національному космічному агентству України розпочати роботи з створення національного супутника зв'язку, відзначає Рахункова палата.
" НКАУ продовжує виконувати невластиві йому функції (займається утилізацією ракетного палива , утримувати сейсмічний центр і т.п.), а це не дозволяє йому, як головному розпоряднику направити свої зусилля на рішення завдань передбачених законом України про космічну діяльність" і забезпечувати ефективне використання бюджетних коштів", - підкреслив у ході колегії голова Рахункової палати Валентин Симоненко.
Державна підтримка комерціалізації космічної діяльності і залучення інвестицій у космічну сферу України практично відсутня, а низький рівень завантаженості виробничих потужностей підприємств космічної сфери з виробництва ракетно-космічної продукції (16%) негативно впливає на його рентабельність і приводить до збитків, повідомляє Рахункова палата, інформує «Інтерфакс-Україна».
Користуючись відсутністю контролю з боку НКАУ, низка підприємств галузі - виконавців Національної космічної програми, систематично порушували умови укладених контрактів з виконання науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, а Агентство не тільки не застосовувало штрафні санкції, а й дозволило шляхом укладення додаткових угод до контрактів безконтрольно використовувати отримані бюджетні асигнування як обігові кошти, повідомляє Рахункова палата.
Аудиторами встановлено , що Національне космічне агентство допустило розпиленості отриманих бюджетних асигнувань на виконання великої кількості науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт за проектами Національної космічної програми, що приводило до розтягання виконання цих робіт у часі і збільшення їх вартості.
Агентством , як головним розпорядником засобу, не виконані вимоги указу Президента України від 12.08.96 (ь698) щодо здійснення демілітаризації Національного центру управління і випробування космічних засобів: в структурі обох організацій створені і функціонують підрозділи, наявність яких недоцільна, а, тому їх фінансування з державного бюджету неефективне.
Про результати перевірки Рахунковою палатою проінформовані Президент України, Верховна Рада і Кабінет міністрів. Матеріали перевірки направлені генеральному директору НКАУ для усунення виявлених недоліків і притягнення винних до відповідальності.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом