Все почалося з того, що автору цієї статті попала на очі заява працівників однієї з філій Держкомзему. Основним лейтмотивом цієї заяви була теза, що на сьогодні така серйозна у всіх відношеннях державна структура як Держкомзем знаходиться на межі розвалу. Чесно, вірилось у це важко. Проте, на жаль, звернення до Держкомзему поки не дало ніяких наслідків.

Наприкінці минулого року – на початку цього року у деяких ЗМІ було оприлюднено низку матеріалів щодо негативної роботи Держкомзему. Цікаво, що джерелами інформації виступили сторони, яких дуже важко запідозрити у якійсь змові між собою. Зокрема, це юридична компанія, асоціація землекористувачів та землевласників, Міністерство юстиції і навіть... самі працівники Держкомзему. Коли настільки різні джерела сигналізують про наявність кризових моментів у комітету, на жаль приходиться задуматись над тим, чи все нормально у Держкомземі. Знову ж таки на жаль, можна констатувати, що правдивість оприлюдненої інформації підтверджує і позиція самого Держкомзему, а скоріше просто відсутність якоїсь позиції...

Перший і основний висновок, до якого можна прийти, проаналізувавши наведені матеріали – на сьогодні можна з упевненістю говорити про те, що Держкомзем поволі перетворюється з структури, яка мала виступати одним з основних лідерів земельної реформи, у структуру, що не просто гальмує, а фактично її нищить. Зокрема, згідно з оприлюдненим у ЗМІ відкритим листом Асоціації працівників землевпорядних підприємств, землекористувачів і землевласників “Земельна реформа” на ім’я вищих осіб держави, ситуація, що склалася на даний час в Держкомземі та Центрі ДЗК може спричинити загальну кризу у сфері реєстрації прав на нерухомість, унеможливлює впровадження Державного реєстру прав на нерухоме майно. Як йдеться у листі, внаслідок дій нового керівництва Держкомзему та Центру ДЗК на межу знищення поставлена вся донедавна діюча система реєстрації прав на землю. Науково-технічною радою Держкомзему України від 26 жовтня 2005 р. під керівництвом голови Держкомзему Миколи Сидоренка було прийнято рішення про скасування та відмову від програмного комплексу щодо реєстрації прав на нерухоме майно, незважаючи на те, що ця програма отримала високі оцінки від спеціалістів та експертів Світового банку.

Таким чином, склалась загрозлива ситуація Центру ДЗК. Як йдеться в листі, на підприємстві на цей час відсутні системи щодо ведення державних реєстрів як на нерухоме майно так і реєстру земель, але гроші за послуги щодо внесення інформації до реєстру отримуються в повному обсязі. В масштабах України розміри незаконно отриманих коштів Центром ДЗК можуть складати мільйони гривень! Дивовижно, що оцінку цим шахрайським діям з боку державного органу на чолі з Сидоренком М.Я. не надано ні Президентом України, ні Генеральною прокуратурою до цих пір.

Зменшився обсяг виконуваних Центром ДЗК робіт; збільшилась заборгованість підприємства, не дотримуються терміни виконання вимог міжнародних договорів щодо впровадження системи реєстрації прав на нерухомість, на що Світовий банк неодноразово звертав увагу уряду та ін.

У чому ж причина, якщо становище виглядає справді так, як його змальовують члени асоціації? Чому, дії нового керівництва Держкомзему стали причиною до виникнення, як пишуть автори листа, кризових явищ у галузі, а можливо й повномасштабної кризи?

Поява викривальних матеріалів дивним чином співпала з приходом на посаду генерального директора Центру ДЗК Сергія Момотенка. Особливість призначення Момотенка на посаду генерального директора полягає у тому, що, зрештою, до керівництва у Держкомземі прийшла не якась нова людина, а людина, яка вже тут керувала, і яку було звільнено ще за перебування на посаді голови Держкомзему Анатолія Даниленка. Звичайно, нічого на перший погляд поганого в цьому немає (якщо, відкинути полеміку щодо нових людей при владі і т.ін.). Проте…

Автору цієї статті довелося зустрітися з представниками юридичної фірми «ТОКО», які показали йому багато вельми цікавих матеріалів, зокрема і про такий собі поліграфічний комбінат “Зоря”, з яким Центр ДЗК, за часів перебування Момотенка - якщо можна так сказати - на першому терміні при керівництві комітету, заключив угоду щодо надання поліграфічних послуг. Як повідомили у “ТОКО”, літом минулого року поліграфічний комбінат “Зоря” звернувся до суду з позовною заявою щодо відшкодування ДП “Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України” завданих збитків у зв’язку з невиконанням останніми умов угоди в частині оплати наданих комбінатом “Зоря” поліграфічних послуг. Загалом позивач просив суд стягнути борг та штрафні санкції у розмірі 15 млн. грн.

Під час розгляду справи юридична фірма «ТОКО», що представляла в суді інтереси Держкомзему, дійшла висновку, що укладені спірні договори між Центром ДЗК та комбінатом «Зоря» є завідомо збитковими, а кількість і якість виготовленої продукції не відповідають вимогам нормативних актів та умовам договорів”.

З метою з'ясування вартості виготовленої продукції в інших виробників юридичною фірмою „ТОКО" було проведено ціновий аналіз аналогічної продукції інших виробників, відповідно до чого фірмою був зроблений висновок про завищення вартості спірних договорів щодо виготовлення книг реєстрації як мінімум на 8 млн. 500 тис. грн.

Здавалось, суду залишалось тільки поставити крапку у цій справі. Але тут раптом нове керівництво Держкомзему та Центру ДЗК у жовтні цього року уклало мирову угоду з комбінатом “Зоря” (представником у суді була перший заступник С.Момотенка Г.Яцишіна), згідно до якої державне підприємство має відшкодувати “Зорі” всю заявлену нею суму боргу та штрафних санкцій.

Виникає справедливе питання – чому? Чому припинено судову справу, що мала всі підстави бути виграною Центром ДЗК? Представники юридичної фірми кажуть, що зробили одне цікаве відкриття – амплітуда зміни позицій Держкомзему у цій справі співпадає з амплітудою кар’єрного росту (падіння) пана Момотенка. Так, дана угода була укладена за часів, коли Момотенко вперше перебував на посаді генерального директора Центру ДЗК. І саме тоді, коли він перестав обіймати цю посаду, позиція Держкомзему різко змінюється, у комітеті, чи точніше у людей, що його представляють, ніби відкриваються очі. Ненадовго. Момотенко за допомогою нового керівництва Держкомзему – повертається на раніше обігріту посаду, і - о диво! – Центр ДЗК укладає мирову угоду. Здається у цій історії збігів аж занадто багато. На жаль, ця історія не є виключенням. Підтвердженням тому, що подібна практика може бути розповсюджена у Держкомземі, стала недавня заява представника Мін’юсту. Так минулого тижня директор одного з департаментів Мін’юсту Інна Завальна заявила щодо корумпованості Держкомзему і його нездатності через це проводити реєстрацію прав на землю.

Мабуть, так само думають і в комітеті. Саме так можна трактувати останню реакцію на події в комітеті його деяких регіональних філій. Зокрема Донецької, яка звернулися до самого Президента, аби безпосередньо він втрутився в ситуацію. Зокрема, як йдеться у звернені, на сьогодні керівництвом Держкомзему проводиться “незрозуміла руйнівна політика” щодо регіональних філій, працівникам до цього часу не виплачена заробітна плата за минулі місяці. Тобто сьогодні на місцях фактично відбувається майже те саме, що й в центральному апараті. І знову ж, основною причиною називається необдумана кадрова політика, цього разу вже на місцях. Представники філії також стверджують, що центральний апарат ніяк не відреагував на їхні звернення. Можливо, там вже просто немає кому і реагувати? Чи це бездіяльність Голови Держкомзему Миколи Сидоренка, або ж це спрямована політика, що веде до развалу Комітету з земельних ресурсів України, що працював донедавна.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

3171