Нацбанк України (НБУ) прогнозує розширення присутності іноземного капіталу на українському банківському ринку вже в короткостроковій перспективі.

Про це мовиться в проекті Стратегії розвитку банківської системи України на 2006-2010 роки, яку Нацбанк направив банкам для ознайомлення.

" В короткостроковій перспективі існує висока вірогідність активізації іноземного банківського капіталу, зокрема, збільшення в Україні кількості банків з іноземним капіталом", - мовиться в проекті документа.

Як повідомлялося, до вересня 2005 року частка іноземної участі в сукупному статутному капіталі українських банків складала 10,8% (при цьому в країні діяли дев'ять банків з 100%-ним іноземним капіталом), тоді як до початку минулого року - 9,6%. Після продажу в жовтні 2005 року Raiffeisen International Bank-Holding AG 93,5% акцій банку "Аваль" за $1,028 млрд., частка іноземної участі в сукупному статутному капіталі банків, за експертними оцінками, збільшилася до 19%, передає «Інтерфакс-Україна».

Згідно зі стратегією, розробленою робочою групою фахівців Нацбанку, Ради Нацбанку і Асоціації українських банків, приплив іноземного капіталу є важливим чинником розвитку банківського сектора України, оскільки веде до просування на ринок сучасних технологій, а також до збільшення можливостей для отримання українськими підприємствами кредитних коштів. У зв'язку з цим, згідно з проектом стратегії, режим допуску іноземного капіталу в банківський сектор України повинен орієнтуватися на розвиток ринкових відносин і конкуренції в банківському секторі. В той же час, НБУ має намір розробити спеціальну програму заходів щодо регулювання доступу іноземних банків на український ринок "з метою ефективного використовування їх інвестиційного потенціалу і нівеляції негативних наслідків для розвитку вітчизняної банківської системи".

" В результаті, учасники ринку, незалежно від походження капіталу, усвідомлюватимуть себе українськими банками, які працюють на розвиток держави Україна", - наголошується в проекті документа.

Щодо перспективи дозволу відкриття на території України філіалів іноземних банків, в документі наголошується, що в результаті цього посилиться конкуренція банків за клієнтів і "вітчизняна банківська система зіткнеться з більш сильними і досвідченими гравцями на власному фінансовому полі".

У зв'язку з цим, за оцінкою авторів проекту стратегії, українським банкам доведеться оптимізувати структуру своїх витрат і здешевити вартість кредитних ресурсів. Крім того, невеликі вітчизняні банки опиняться перед вибором: чи приєднатися до великих впливових і життєздатних банківських структур, чи продовжити свою діяльність у статусі місцевих/кооперативних банків або небанківських установ.

Також у проекті стратегії наголошується, що держава повинна встановити досить жорсткі критерії щодо надання дозволів на відкриття в Україні філіалів іноземних банків, щоб не допустити проникнення в український банківський сектор капіталу фінансово нестійких структур або структур з сумнівною репутацією.

Крім того, проектом документа пропонується передбачити, що у разі допуску філіалів іноземних банків з наглядовими органами країн, звідки походять банки, укладатимуться угоди про контроль за філіалами банків на території України і обміні інформацією.

Як повідомлялося, Верховна Рада в липні минулого року підтримала в першому читанні законопроект про внесення змін до закону про банки і банківську діяльність, відповідно до якого філіали іноземних банків, створені і діючі на території України, включалися до складу банківської системи країни.

В той же час в листопаді парламент відмовився підтримати цей законопроект у другому читанні, не дивлячись на те, що врегулювання процедури відкриття філіалів іноземних банків було важливою умовою під час рішення питання про вступ України до Всесвітньої торгової організації.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

330