Нині 260 км кримського узбережжя без будь-яких документів, домовленостей і оплати контролюються Росією. Про це заявив радник міністра оборони України і член підкомісії з питань функціонування Чорноморського флоту РФ на території України Сергій Близнюков в інтерв'ю газеті «Дело» від 6 лютого 2006 року.

Коментуючи останні розбіжності між Україною і Росією щодо маяків у Криму, він відзначив, що перед початком поділу ЧФ колишнього СРСР Україна могла претендувати на третю частину всього військово-морського флоту, виходячи з того, що внесок України до загального бюджету Союзу складав, приблизно, 30%. «Але оскільки до питання про розподіл флоту ми підходили прагматично, керівництво України ухвалило рішення поділити 50% на 50% майно, техніку і озброєння флоту. При цьому російській стороні передавалося 81,7 % кораблів, а Україні - 18,3%. Різницю в 31,7% РФ відшкодувала. Відповідна угода була підписана в Сочі 1995 року, і з цієї миті починається відлік розподілу флоту». За словами Близнюкова, «на той момент йшлося про весь Чорноморський флот, включаючи сили, які розміщувалися в Середземному і Каспійському морях, а також за кордоном. Російська сторона таку позицію України не розділяла. І навпіл був поділений тільки той флот, який був на території колишнього СРСР».

При цьому Близнюков підкреслив, що «ніколи питання про розподіл системи забезпечення навігаційно-гідрографії безпеки мореплавання на перемовинах між Росією і Україною не стояло. Ми ніколи не ділили маяки і знаки. Сторони виходили з того, що кожна держава відповідає за безпеку мореплавання в своїх водах. І тому ніяк не може маяк або знак належати іноземній державі в територіальних водах іншої держави. Це нонсенс. Про це говорить і міжнародна конвенція. Ця позиція підтверджується і тим, що в 1995 році, в проектах угоди про параметри розділу флоту, які нам були направлені Росією, питання про розділ маяків не стояло», передає «УНІАН».

Мало того, відзначив Близнюков, починаючи з 1996 року в інформації мореплавців Головного управління навігації і океанографії РФ говориться, що служба гідрографії РФ передала всі об'єкти забезпечення навігаційно-гідрографії мореплавання національним службами і не несе відповідальності за безпеку плавання кораблів і судів в чужих територіальних водах. Ці оповіщення - офіційний документ для мореплавців. Разом з тим, на сьогодні українське узбережжя завдовжки 260 км контролює Росія без будь-яких документів, без будь-яких домовленостей, без будь-якої оплати.

На питання, скільки об'єктів гідрографії зараз Росія використовує незаконно, Близнюков сказав: «Йдеться про 117 об'єкти гідрографії, які розташовані на 260 км кримського узбережжя. Частина з них, згідно з рішенням судів, вже перебувають під управлінням української сторони. Зараз залишилося близько 40 об'єктів, з яких п'ять - це маяки. Починаючи з 2001 року, через суди об'єкти передаються в управління українській стороні, оскільки Росія намагається ними керувати без будь-якого документального підтвердження».

Коментуючи заяви Росії про те, що інвентаризація об'єктів ЧФ вже проводилася і повторна перевірка не потрібна, Близнюков заявив, що ніякої практичної інвентаризації об'єктів ЧФ ніколи не проводилося. «Проводити ж інвентаризацію тільки за документами, які може надати російська сторона, - це шлях в нікуди», - вважає радник міністра оборони.

При цьому на прохання навести приклад суборенди об'єктів ЧФ РФ, Близнюков розповів, що в Південній бухті в Севастополі в суборенді у ЗАТ «АКАР» є причальний порт, який використовується для перекидання вантажів по морю. «Туди приходять судна, підходить залізнична гілка. Там возять товари не на «кравчучках», а вагонами. В матроському клубі в Севастополі є багато комерційних структур. Про те, що суборенда відсутня, можна буде говорити ґрунтовно тільки тоді, коли буде проведена інвентаризація».

Близнюков підкреслив, що «всі угоди оренди укладаються, так чи інакше, за участю міської влади. Напряму ЧФ РФ таку угоду підписати не може. Згідно з законодавством України, міська рада, міська влада дають дозвіл на оренду води, землі і т.д. - це входить в компетенцію міської ради. Тому, я думаю, що без міської ради це не проходить».

Раніше ForUm повідомляв, що міністр оборони РФ Сергій Іванов запевнив, що охорона об'єктів Чорноморського флоту має у своєму розпорядженні "всі повноваження" для їх захисту. Російські ЗМІ це повідомлення розшифрували, як дозвіл міністра застосовувати зброю проти тих, хто намагатиметься потрапити на військові об'єкти Чорноморського флоту РФ.

У свою чергу, секретар Ради національної безпеки і оборони України Анатолій Кінах виключив можливість застосування зброї представниками Чорноморського флоту РФ по відношенню до українських держслужбовців.

Відповідаючи на питання про те, чи може початися стрілянина в результаті спроб української сторони потрапити на об'єкти, що орендуються Чорноморським флотом РФ, Кінах сказав: "Я цього абсолютно не допускаю. І зараз всі повинні проявити витримку і відповідальність. Це торкається в цілому питання перебування ЧФ РФ на території України".

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

504