Кримська конференція, контакт Клінтона з Левінськи і повстання запорізьких козаків.

4 лютого в усьому світі відзначається Міжнародний день боротьби з тортурами, в Шрі-Ланці – День Незалежності, в Японії – Новий рік, або свято Ріссюн, в Таїланді – Свято квітів. Цього дня 70 років тому в Московському метро було запущено перший випробувальний потяг, 43 роки тому британська газета «Санді таймс» починає випуск кольорового журналу, 31 рік тому Мао Цзе Дун оголосив про початок нової культурної революції. За православним календарем – день пам'яті Преподобномучениці Анастасії, Апостола Тимофія та ін. Свята Церква вшановує св. Тимофія серед 70 апостолів.

Цього дня в 1945 році відкрилася Кримська (Ялтинська) конференція Великої трійки (СРСР, США, Великобританія), рішення якої на багато років визначили геополітичну ситуацію в Європі. Рузвельт, Черчилль і Сталін обговорюють в Ялті питання про беззастережну капітуляцію Німеччини і її подальший розподіл на чотири зони окупації. Те ж саме стосується і Берліна. Розглядаються також польське питання і проведення першої конференції ООН в Сан-Франциско, США. Сталін погоджується з тим, що СРСР почне військові дії проти Японії після поразки Німеччини і окупує частину Кореї (Корея повинна бути розділена на дві зони по 38-й паралелі).

Іменини святкують: Анастасія, Георгій (Єгор, Юрій), Іоанн, Леонтій, Макар, Петро, Тимофій.

Цього дня:

1648 Повстанням запорізьких козаків починається національно-визвольна революція в Україні.

1719 Цар Петро I підписує указ про проведення першого перепису населення Росії.

1794 Франція скасувала рабство в своїх колоніях.

1904 Починається російсько-японська війна після японської облоги Порт-Артура.

1911 Фірма «Роллс-Ройс» затвердила емблему для своїх автомобілів - статуетку «Дух екстазу» (Spirit Ecstasy), створену скульптором Чарльзом Сайксом. Моделлю для жіночої фігури стала коханка лорда Монтегю Елеанор Торнтон. В наступні роки емблема видозмінювалася відповідно до вимог сучасного дизайну і безпеки.

1938 В Німеччині головнокомандувач німецькою армією фельдмаршал Вернер фон Бломберг іде у відставку. Гітлер офіційно оголошує себе головнокомандувачем, а Вільгельм Кейтель обіймає пост начальника Генерального штабу. Гітлер призначає Іоахима фон Ріббентропа міністром закордонних справ.

1948 Острів Цейлон проголошується незалежною державою у складі Британської співдружності (з 1972 Цейлон стане Демократичною Соціалістичною Республікою Шрі-Ланка).

1956 СРСР заявляє протест США у зв'язку із запуском на радянську територію повітряних куль з апаратурою для фотографування.

1962 Британська газета «Санді таймс» починає випуск кольорового журналу.

1974 Мао Цзе Дун оголосив про початок нової культурної революції.

1985 Ухвалено резолюція ООН про заборону тортур.

1990 В Москві відбувся наймасовіший опозиційний мітинг за всі роки радвлади, на якому були присутні від 200 до 500 тисяч осіб.

1993 Російські вчені розгортають гігантське дзеркало на орбіті і пускають сонячного зайчика через Європу протягом ночі; спостерігачі бачать це тільки як миттєвий спалах.

1996 Мав місце сексуальний контакт президента США Біла Клінтона з Монікою Левінськи.

4 лютого народилися:

1494 Франсуа Рабле (1494 - 1553), французький письменник епохи Відродження, гуманіст. Його роман «Гаргантюа і Пантагрюель» - енциклопедичний пам'ятник культури французького Відродження.

1693 Джордж Лілло, англійський драматург.

1712 Георг Фрідріх Шмідт, найвідоміший гравер Німеччини. Шмідт працював в Росії і мав величезний вплив на освіту російських граверів.

1746 Тадеуш Костюшко, керівник Польського повстання 1794.

1873 Михайло Михайлович Пришвін (1873 - 1954), російський письменник, автор книг «Женьшень», «Ланцюг Кощея», «Комора сонця» та ін.

1933 Ігор Кваша, актор театру і кіно, режисер, один із засновників театру «Сучасник».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

646