Спільне підприємство «Нафтогаз України» і «РосУкрЕнерго» для реалізації газу споживачам України - «Укргазенерго»- стане конкурентом «Нафтогазу» щодо поставок блакитного палива промпідприємствам України. Таку думку глава Антимонопольного комітету Олексій Костусєв висловив у повідомленні АМК, оприлюдненому на сайті Комітету.

Як відзначає глава АМК, згідно з отриманими документами, ситуація на українському ринку природного газу буде такою: на сегменті ринку подачі газу промисловим підприємствам працюватиме як «Нафтогаз України», так і новостворене СП. Тобто, створення СП не приведе до істотного обмеження конкуренції. В той же час, поява нового гравця має послабити монопольне cтановище НАК на цьому сегменті ринку. Стосовно поставки газу населенню, комунальним підприємствам і бюджетним організаціям ситуація залишається незмінною. Ці сегменти ринку залишаються монополізованими НАК.

При цьому Костусев підкреслює, що здійснення поставки і реалізації імпортованого природного газу на ринку України Комітет обумовив окремими конкретними зобов'язаннями учасників СП. Сторони повинні ініціювати перед відповідними державними органами введення рівних умов діяльності для «Нафтогазу України» і новоствореного СП, зокрема з питань цінового регулювання, як це вже існує для НАК. Тобто, ввести державне регулювання для СП шляхом встановлення граничних тарифів на поставки газу. Також учасники газового СП мають утримуватися від будь-яких дискримінаційних дій щодо інших гравців ринку, передає «УНІАН».

«Завдання щодо визначення стратегічної мети створення СП не входять до сфери діяльності і повноважень Антимонопольного комітету. Ми говоримо про наслідки для конкуренції. Так от, СП і «Нафтогаз» разом постачатимуть газ промисловим підприємствам, а в якому співвідношенні - сторони домовляться між собою», - сказав Костусєв.

Стосовно суб'єктів, пов'язаних відносинами контролю за учасниками газового СП, то, за його словами, згідно з Законом «Про Антимонопольний комітет України», надана інформація з обмеженим доступом використовується виключно для виконання передбачених законодавством завдань комітету і розголошенню не підлягає. Такі дані можуть бути надані тільки на запит органів слідства та суду. «Подаючи нам необхідні для аналізу і прийняття рішення матеріали, «РосУкрЕнерго» і НАК офіційно вказали, що ця інформація є комерційною таємницею», - підкреслює глава Комітету.

«Тому Комітет не має повноважень і юридичних підстав для її розголошення. Рішення про оприлюднення такої інформації є виключно компетенцією учасників СП. Зі свого боку Комітет використовував ці матеріали, щоб переконатися, що діяльність підприємств-засновників і суб'єктів, пов'язаних з ними відносинами контролю, не приведе до обмеження конкуренції на ринку газу України» - сказав він.

«Хоча, враховуючи загальнодержавне значення цього питання, я як голова Антимонопольного комітету України, що працює завжди відкрито і гласно, вважаю, що вся інформація про обставини і деталі створення СП, а також щодо його учасників, повинна стати відкритою і доступною громадськості», - додав Костусєв.

Раніше ForUm повідомляв, що 31.01 в приміщенні НАК в Києві проходили переговори між керівництвом Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" і швейцарської компанії "РосУкрЕнерго" про створення спільного підприємства з поставок газу, що імпортується українським споживачам. В переговорах брала участь також делегація російського ВАТ "Газпром".

Начальник управління зі зв'язків з громадськістю "Нафтогазу України" Едуард Занюк повідомив журналістам, що офіційні їх підсумки будуть оголошені 1 лютого.

Занюк додав, що сторони також обговорювали необхідні контракти, які мають бути укладений для забезпечення роботи створюваного підприємства.

Як повідомлялося, НАК "Нафтогаз України" і "РосУкрЕнерго" планували до 1 лютого створити СП для продажу газу на внутрішньому українському ринку. Це передбачено трибічною угодою про врегулювання російсько-української газової суперечки, підписаною в Москві 4 січня 2006 року за участю ВАТ "Газпрому".

Кабінет Міністрів України у вівторок узгодив проект статуту майбутнього СП, яке буде створене у формі закритого АТ з статутним капіталом 5 млн. грн., мати назву "УкрГазЕнерго" і розподіл часток засновників 50:50.

Антимонопольний комітет у цей же день дав дозвіл на створення СП.

Згідно з трибічною угодою, СП з 1 лютого 2005 року мало купувати газ на російсько-українському кордоні у "РосУкрЕнерго", яке визначене постачальником до України російського і середньоазіатського газу в об'ємі 34 млрд. куб. м в 2006 році і 58 млрд. куб. м -- з 2007 року.

При цьому ціна поставок на перше півріччя визначена на рівні $95 за 1000 куб. м, хоча ціна покупки російського газу в рамках трибічної угоди закріплена на рівні $230 за тис. куб. м.

Наразі гранична ціна газу для промисловості в Україні становить 422 грн. за 1000 куб. м. Офіційний курс гривні в Україні тривалий час утримується на рівні 5,05 грн./$1.

Нагадаємо також, що другого лютого прем'єр-міністр України Юрій Єхануров підтвердив, що переговорний процес щодо створення спільного підприємства «УкрГазЕнерго» між НАК «Нафтогаз України» і “РосУкрЕнерго” завершений.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

813