Виконавчий Комітет СНД вважає необґрунтованою заяви представників українського МЗС про те, що Україна не збирається запрошувати для спостереження за парламентськими виборами місію спостерігачів від СНД, оскільки Співдружність не має статусу суб'єкта міжнародного права.
Про це говориться в повідомленні прес-служби Виконавчого комітету СНД, розміщеного на сайті комітету.
У повідомленні наголошується, що у Виконавчому комітеті СНД ознайомилися з низкою висловлювань керівництва зовнішньополітичного відомства України про те, що МЗС України вважає за неможливе запросити Місію спостерігачів від Співдружності Незалежних Держав на вибори Верховної Ради в березні 2006 року, оскільки, зокрема, у Співдружності відсутній статус суб'єкта міжнародного права.
«Простий аналіз установчих документів показує, що СНД володіє всіма ознаками регіональної міжнародної організації, покликаної забезпечити міждержавну співпрацю з широкого кола питань», - говориться в повідомленні.
У Виконавчому комітеті, зокрема, відзначають, що в рішенні Ради глав держав (РГД) СНД від 16 вересня 2004 року про головування в РГД, яке підписали президенти всіх дванадцяти держав, Співдружність прямо названа міжнародною організацією, створеною в 1991 році, і «МЗС України це все відомо».
«Рада міністрів закордонних справ затвердила 26 березня 2004 року Положення про Місію спостерігачів від СНД на президентських і парламентських виборах, а також референдумах в державах - учасницях Співдружності Незалежних Держав. Під цим документом стоїть підпис міністра закордонних справ України», - підкреслюється в повідомленні.
У Виконавчому комітеті СНД нагадують, що Місія спостерігачів від СНД здійснювала моніторинг підготовки і проведення виборів Президента України в жовтні-грудні 2004 року. Але вже 28 лютого 2005 року на багатосторонній зустрічі представників міністерств закордонних справ держав – учасниць СНД українська делегація заявила особливу думку. Суть її - припинення участі України у складі місій спостерігачів від СНД. У той же час Верховна Рада України прийняла 15 грудня 2005 року Постанову про запрошення Місії спостерігачів від СНД офіційними спостерігачами на виборах в Україні в березні 2006 року. Вона доручила Голові Верховної Ради Володимиру ЛИТВИНУ направити відповідне запрошення, а Центральній виборчій комісії відповідно до закону провести реєстрацію офіційних спостерігачів від СНД. Зі свого боку Президент України Віктор ЮЩЕНКО у своєму виступі 13 грудня 2005 року в Одесі заявив, що допускає можливість запрошення Місії спостерігачів від СНД на вибори Верховної Ради.
«Подібна невизначеність може істотно ускладнити рішення цілої низки організаційних питань у разі позитивного рішення про запрошення Місії спостерігачів від СНД», - заявляють у комітеті.
Нагадаємо, що 24 січня перший заступник міністра закордонних справ Антон БУТЕЙКО заявив, що Україна не запрошуватиме спостерігачів від СНД. Він нагадав, що в заяві Верховної Ради України від 21 грудня 1991 року передбачається, що Україна повинна ставитися до СНГ як до структури, яка не має статусу суб'єкта міжнародного права. «Запрошувати спостерігачів від чогось, що не має статусу суб'єкта, - це б було некоректно і не відповідало б вимогам, сформульованим ВР у своїй заяві», - сказав він.
У той же час Бутейко відзначив, що спостерігачі від країн, що асоціюють себе з СНД, можуть брати участь у спостереженні за парламентськими виборами. «Ми не бачимо в цьому проблем», - додав він.
Цього ж дня голова Центрально виборчої комісії Ярослав Давидович повідомив, що за виборами в Україні спостерігатимуть представники ОБСЄ, Ради Європи, Росії і Місії країн СНД.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом