Уряд працює над створенням банку або установи об'єднаного фінансування міських бюджетів України. Про це повідомив заступник міністра фінансів України Віталій Лісовенко сьогодні на прес-конференції.
За його словами, це буде фінансова установа другого рівня, що спеціалізується на наданні довгострокових кредитів на розвиток інфраструктури містам і підприємствам комунального господарства.
«Продовжується робота уряду для того, щоб, можливо, цей механізм вже в поточному році запрацював», - сказав Лісовенко.
На його думку, в таких кредитах, перш за все, мають потребу малі і середні міста, у яких, на відміну від великих міст з великими бюджетами, виникають проблеми із запозиченнями, а бюджетних коштів недостатньо для того, щоб розвивати інфраструктуру.
Як підкреслив заступник міністра будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства Орест Лотоцький, муніципалітети, в основному, потребують коштів на оновлення систем водопостачання і водовідведення, теплопостачання і зовнішнього освітлення, передає «УНІАН».
За його словами, установа об'єднаного фінансування могла б надавати кредити на термін від 10-15 років і більше за ринковими ставками.
На сьогодні, якщо середні і малі міста виходять на ринок муніципальних облігацій, то кредити для них, на відміну від великих міст, надаються великі або на короткий термін, оскільки у них вищі ризики не повернення кредитних коштів.
Лісовенко підкреслив, що в закордонних країнах використовуються безліч механізмів, які дозволяють невеликим містам одержувати кредити на таких же умовах, як і великим. Наприклад, консолідація міст в єдину структуру (пул), яка б від їх імені залучала кредити на внутрішньому і зовнішньому ринках. Експерти такої установи оцінюватимуть кредитоспроможність міст, які хочуть увійти до пулу для отримання кредиту.
На думку Директора офісу економічного зростання місії USAID Гарі Ліндена, «такий механізм дозволить скоротити вартість транзакцій для позичальників».
Він підкреслив, що USAID готовий до співпраці з Мінбудом, Мінфіном, Асоціацією міст України і іншими учасниками ринку для створення установи муніципального кредитування.
Лісовенко додав, що механізм об'єднаного фінансування міськбюджетів поки відпрацьовується, вивчається досвід закордонних країн.
Мережа населених пунктів України на початок 2005 року налічувала 456 міст, 886 селищ міського типу і 28585 сільських населених пунктів. У порівнянні з 1999 роком, кількість міст збільшилися на 6, селищ міського типу стало менше на 8, а кількість сільських населених пунктів скоротилися на 154.
Зношеність об'єктів комунальної інфраструктури України становить 60%. В аварійному стані знаходиться 33% мережі водопостачання, 31% каналізаційних систем, 11% теплових мереж (у трубному численні).
Відсутність обігових коштів на підприємствах галузі і незначні обсяги інвестицій не дозволяють не тільки здійснювати заходи щодо їх розвитку і модернізації, а й забезпечувати витрати операційної діяльності.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом