Міністерство юстиції України заявляє про корумпованість Державного комітету з земельних ресурсів і вимагає передати йому функцію формування держреєстру прав на нерухоме майно і їх обмежень. За словами директора Департаменту цивільного законодавства і підприємництва Мін’юсту Інни Завальної, на сьогодні основною проблемою при реєстрації прав на нерухоме майно є нездатність Держкомзему створити єдину систему держреєстраці.

«Основна проблема - відсутність єдиної системи держреєстрації речових прав на нерухоме майно і їх обмежень. Це ускладнює придбання таких прав і робить інвестиційний клімат для країни непривабливим. Затримка впровадження системи держреєстрації пояснюється нездатністю Держкомзему забезпечити реалізацію закону (про держреєстрацію речових прав на нерухомість - ред.)», - відзначила Завальна, передає «ЛІГА».

За її словами, створення реєстру має відбуватися на базі Бюро технічної інвентаризації (БТІ) в системі органів юстиції. Бюро функціонують по всій території України і працюють в налагодженому зв'язку з органами нотаріату і іншими установами, що здійснюють операції з нерухомим майном. Завальна вважає, що основна частина компонентів, необхідних для формування єдиної системи реєстрації прав, вже створена і успішно функціонує на базі Міністерства, за винятком земельної складової. «З передачею цього компоненту Мін’юст зможе повністю забезпечити реєстрацію прав на нерухоме майно за принципом «єдиного вікна» в терміни не більше року», - відзначила вона.

«Аналіз кола повноважень, якими наділено Держкомзем, свідчить про його монопольне становище у сфері регулювання транзакцій щодо нерухомого майна. Це ставить під загрозу забезпечення земельних прав громадян і юросіб. Так, наприклад, для того, щоб оскаржити неправомірні дії органу Держкомзему з реєстрації прав на землю, людина має надати необхідні докази (довідки, карти, схеми і т. п.), які видаються тими ж органами земельних ресурсів, - пояснює Завальна. - Передача нам (Міністерству юстиції - ред.) таких функцій не матиме негативного впливу на здійснення Держкомземом своїх повноважень у сфері землеустрою. Більше того, це звільнить комітет від виконання невластивих йому функцій».

Нагадаємо, згідно з Законом «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень», прийнятим ще в середині 2004 року, Держкомзем має забезпечити реєстрацію таких прав шляхом формування відповідного реєстру у складі державного земельного кадастру. Ідея проста - об'єднати в одному реєстрі права і їх обмеження як на земельні ділянки, так і на об'єкти завершеного будівництва. Для цієї мети Всесвітній банк виділив значні кошти. Проте через півтора року необхідний реєстр так і не запрацював. Тому реєстрація проходить по-старому: облік прав на землю проводиться комітетом, а на будинки і квартири - БТІ.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

351