Гітлер став рейхсканцлером, Шептицький - митрополитом, а Англія республікою.
30 січня відзначається Всесвітній день допомоги хворим на проказу (з 1954 р.), в Індії – День пам'яті борців за незалежність. Встановлений у зв'язку із загибеллю Махатма Ганді. В історії день ознаменований укладенням Договору про перемир'я на 13 років і 6 місяців між Державою Російською і Польською на з'їзді в селі Андрусове (1667), укладенням союзу між Англією і Японією проти Росії (1902), прийняттям другої Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки (1937) і відкриттям першого фестивалю італійської пісні в Сан-Ремо (1951). Православна церква сьогодні вшановує пам'ять Преподобного Антонія Великого.
Цього дня у 1901 році у Львові Андрей Шептицький став галицьким митрополитом. Митрополит А.Шептицький зіграв неабияку роль в багатьох історичних подіях, що супроводжували його довге, насичене випробуваннями життя. Він народився 1865 року в родині полонізованих українських аристократів. Його батьки були дуже здивовані вибором сина, котрий став на шлях чернечого служіння греко-католицькій церкві. Можливо, саме знатне походження допомагало Шептицькому знаходити спільну мову із сильними світу цього. Взаємостосунки митрополита і Папи Римського стали однією з найважливіших сторінок в історії греко-католицької церкви і привели до підвищення її суспільно-політичного статусу.
Ставши главою греко-католиків України, А.Шептицький напружено працював над втіленням головної ідеї свого життя — об'єднання християнських церков України. На його думку, саме таке об'єднання могло стати фундаментом для зміцнення політичної єдності українського народу, подолання його регіональних відмінностей. Роздумуючи про шляхи виконання цієї ідеї, митрополит зустрів німецьку окупацію краю. Імовірно, Шептицький вважав, що німецька присутність зможе забезпечити територіальну цілісність України. Тим паче що в перші дні вступу Червоної Армії в 1939 році почалися розстріли представників аристократичних родин, інтелігенції і духівництва (експлуататорів в більшовицькому розумінні ), жертвою яких став молодший брат митрополита та інші родичі.
Після відступу радянських військ, 1 липня 1941, митрополит благословив проголошення незалежності української держави, чекаючи уряду розумного, яке б піклувалося про всіх громадян України, не дивлячись на національність, віросповідання і соціальний стан. Вступивши в місто, німецькі війська повалили владу Української народної республіки і приєднали Галичину до німецького генерал-губернаторства. Хоча митрополит вітав Німеччину як визволителя від радянського атеїстичного режиму, що забрав життя десятків тисяч галичан, дуже скоро він переконався, що гітлерівці за своєю природою такі ж насильники, як і комуністи.
З початком Другої світової війни і вторгненням військ Німеччини і Радянського Союзу на територію Польської республіки митрополит закликав українців не брати участі у війні ні на чиєму боці. Під час війни за його вказівкою в монастирях ховали єврейських дітей від фашистів. В Соборі Святого Юра знайшли притулок два рабини. В своєму зверненні до вождів Рейху митрополит вимагав припинити винищування євреїв, засудив християн, які брали участь в цих звірствах.
Він спробував зупинити фашистський терор своїми протестами. Гестапо не переслідувало його через те, що розправа із старим в інвалідному кріслі посварила б німецьку владу з українським повстанським рухом, на який вони спиралися в боротьбі з польськими партизанами. В січні 1942 митрополит підписав послання українських національних діячів Гітлеру з протестом проти німецької політики на Сході. Наступного місяця він в листі рейсфюреру Гіммлеру протестував проти винищування євреїв. 29 серпня він написав лист Папі Пію XII із засудженням політики Гітлера, 21 листопада в пастирському посланні «Не убий» він засудив всяке вбивство.
В лютому 1944 року він опублікував в підпільній газеті Фронту відродження Польщі послання "Мир в Господі", де заради християнської любові, цивілізованості і національної гідності закликав поляків і українців припинити братовбивчий конфлікт.
З наступом радянських військ всі українські православні єпископи покидали свої кафедри і втекли до Європи. Митрополит залишився. 27 серпня 1944 року Львів зайняли радянські війська. Митрополит звернувся до Української повстанської армії припинити збройну боротьбу .
1 листопада Андрей, митрополит Галицький помер. Похорони відбулися в неділю 5 листопада, труна була встановлена в крипті Собору Св. Юра. Був вінок і від радвлади.
Православні іменини: Антон, Євлампія, Серафіма.
В народі цей день називають Антон Перезимник. Перезимник обнадіє, обтеплить, а потім обманить - все морозом стягне. Тепло на Антона на один день, потім знову мороз. Хитрий Антон з усіх боків. В Україні – день Панаса, один з найхолодніших днів в році. Остерігалися навіть виходити на вулицю з дому. З Панасовими морозами жарти погані.
Цього дня:
1649 Страта англійського короля Карла I. Англію оголошено республікою.
1667 Укладено Андрусовський договір про перемир'я між Росією і Річчю Посполитою (на 13,5 років), що закінчив російсько-польську війну 1654-1667. Росії повернуто Смоленське і Чернігівське воєводства. Польща визнає возз'єднання з Росією Лівобережної України. Білорусь і Правобережна Україна (за винятком Києва) залишаються польськими володіннями.
1868 В Києві засновано перше музичне училище.
1918 Центральна Рада ухвалила створити добровольчу українську армію.
1930 Запуск першого у світі радіозонда для дослідження атмосфери.
1930 В Москві заборонено дзвоновий дзвін.
1933 Призначення Гітлера рейхсканцлером і встановлення диктатури націонал-соціалістів в Німеччині.
1937 Прийнято Конституцію Української Радянської Соціалістичної Республіки.
1943 Сформовано Управління зв'язку НКВС для експлуатації і охорони ліній урядового зв'язку.
1948 Початок V зимових Олімпійських ігор в Санкт-Мориці (Швейцарія).
1951 Відкривається перший фестиваль італійської пісні в Сан-Ремо.
1958 22-річний Yves Saint Lauren проводить свій перший великий показ мод в Парижі.
1990 Хірурги з лікарні Гая, Лондон, проводять першу пересадку плоду в черево матері.
30 січня народилися:
1848 Фердинанд Манліхер (1848 - 1904), австрійський інженер, конструктор магазинної і автоматичної гвинтівок, автоматичного пістолета.
1872 Гліб Євгенійович Котельников (1872 - 22.11.1944), творець парашута (1911).
1882 Франклін Делано Рузвельт, (1882 - 12.4.1945) 32-й президент США
1900 Максим Дунаєвський, композитор, сприяв становленню офіційного радянського мистецтва 30-х - 50-х років.
1901 Георгій Ушаков, дослідник Арктики.
1912 Олександр Маринеско (1912 - 25.11.1963), легендарний підводник, особистий ворог Гітлера.
1923 Леонід Гайдай, народний артист СРСР, кінорежисер («Самогонники», «Операція «Ы», «Кавказька полонянка», «Діамантова рука», «12 стільців», «Іван Васильович міняє професію» та ін.)
1938 Іслам Каримов, президент Узбекистану.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом