Минулої суботи в рамках презентації кримського альманаху « Къасевет» в Києві виступив ансамбль «Макам». Вперше в українській столиці прозвучала придворна музика кримських ханів.

Ансамбль «Макам» з'явився всього рік тому, але серед його виконавців – зірки класичної сцени, зокрема композитор і диригент Джеміль Кариков, а також співак Рустем Меметов. Крім народних мелодій і пісень, особливу увагу «Макам» приділяє класиці високого, палацового стилю, яка виконувалася перед ханами і їхнім оточенням понад 300 років тому.

Якщо проводити аналогії з класичною музикою в європейській традиції, то, за словами керівника ансамблю Джеміля Карикова, вона виникла задовго до Моцарта, Бетховена, Баха і за своїми канонами близька строгому стилю в поліфонії, зокрема таким авторам, як Орландо Ді Ласо, Палестріна, Окегем та ін.

Як запевняє прогресивна арт-критика України, кримська класична музика високого стилю, і конкретно твори Гази Герай Хана, мала величезний вплив на культуру Європи і на європейське бароко зокрема, пише «Проза».

«На жаль, пласт цих культурних традицій був перерваний і практично забутий в Криму, але сьогодні, завдяки ансамблю «Макам», вони відроджуються, - розказує художник і галерист Ісмет Шейх-Заде. - В Києві цей пласт культури демонструється вперше. Це справді раритетна музика».

Часто, коли йдеться про музику кримських татар, в пам'яті спливають звукові фрагменти фольклорного характеру, або, в кращому разі, саундтреки з історичних фільмів про середньовічні побоїща із смуглявими азіатами в пухнастих шапках. Концерт ансамблю «Макам» став подією справді революційною, бо завдав удару по стереотипах про кримськотатарську музику. Києву представили музичні твори імперського рівня – музику дорогу, глибоку, насичену різними емоційними тонами, сповнену культурної величі і історичних багатств.

Що примітно, багато хто з присутніх сприйняв концерт як культурний діалог, бо в кожній мелодії виявлялося щось близьке, рідне по духу, неймовірно знайоме.

«Дуже цікаво знаходити вражаючу схожість української і кримськотатарської мелодики, - говорить співак Рустем Меметов. – Хто і що у кого перейняв – це велике питання».

Концерт ансамблю «Макам» - подія унікальна і справді альтернативна. Київська богема звикла відвідувати актуальні дійства українського contemporary art, а також знайомитися з культурним імпортом Росії, США або Європи, але що стосується ініціацій в культуру кримських татар – тут у столичних інтелектуалів суцільний пропуск. Адже це саме та культура, яка споконвіку жила разом з культурою української, перепліталася з нею і, в результаті, утворювала єдиний культурний потік, певний спільний естетичний простір. Це саме та культура, яка у нас під боком, але ми знаємо про неї недостатньо.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

573