Сьогоднішня заява заступника Державного секретаря США з питань Європи і Євразії Деніель Фріда про те, що Росія використовувала газове питання для політичного тиску на Україну, «наполовину відповідає реаліям». Таку думку в ексклюзивному інтерв'ю кореспонденту ForUm’у висловив політолог, директор Українського філіалу Міжнародного інституту гуманітарно-політичних досліджень Володимир Малинкович.
«Дійсно, в певний момент десь із середини грудня Росія явно штучно напружила ціни на газ з метою все-таки примусити Україну підписати ті угоди, які вона сама запропонувала Росії. В цей момент Росія дійсно використовувала газ як засіб політичного тиску на Україну», - зазначив політолог.
Водночас він відзначив, що, починаючи з березня, українська влада неодноразово говорила про необхідність переходу на ринкові відносини в розрахунках по газу, і саме Україна хотіла перейти на ринкові відносини, щоб відмовитися від політичної залежності від Росії. Таким чином, зауважив Малинкович, в цьому випадку ініціатива належала українській стороні, «а коли з'ясувалося, що це буде дуже дорого для України, українські політики і зокрема голова правління «Нафтогазу України» Олексій Івченко до грудня ігнорували можливість переговорного процесу з Росією, наполягаючи на тому, щоб «Газпром» виконував зобов'язання, дані ним до 2009 року включно, і забуваючи при цьому, що Україна не схотіла підписати протокол міжурядової угоди».
«Розглядати всю цю газову війну як політичні ініціативи Росії з метою тиску на Україну не варто», - резюмував політолог.
Своєю чергою Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов вважає, що заяву Фріда про тиск Росії на Україну за допомогою газового конфлікту можна розцінити «як політичний тиск на Росію» - голову Великої Вісімки напередодні саміту Великої Вісімки в Санкт-Петербурзі, який буде присвячений питанням енергетичної безпеки.
«Це сигнал Росії і, можливо, політичний тиск», - сказав Карасьов, зауваживши при цьому, що, «з іншого боку, заява про політичний тиск Росії на Україну в газовому питанні може розглядатися як політична підтримка української влади в газовому конфлікті з Росією. Тобто як політичний вплив, направлений на посилення позиції України в газових переговорах з Росією».
Карасьов вважає, що українська сторона візьме до відома цю заяву як підтримку і визнання правильності своєї позиції в газових переговорах на міжурядовому рівні.
Водночас Карасьов виключає можливість своєрідного обміну «компліментами»: «Я думаю, що якраз Україну російська сторона згадувати не буде, проте позицію США зафіксує і, можливо, відкомментує як недостатньо об'єктивну в рамках дипломатичних підморгувань, які складають невід'ємну частину дипломатичної гри».
Як раніше повідомляв ForUm, сьогодні заступник Державного секретаря США з питань Європи і Євразії Деніель Фрід заявив, що Росія використовувала газове питання для політичного тиску на Україну.
«Природно, ми повинні пам'ятати, що Росія, мабуть, завжди була і залишатиметься найважливішим постачальником газу для України, і тут питання не в цьому, а в тому, що в даній ситуації газової кризи питання газу використовувалося як політичний тиск на Україну, а також в тому, що для розв'язання кризи увійшов посередник, який має не дуже надійну репутацію, про якого мало знають», - сказав Фрід.
За його словами, що собою являє компанія «РосУкрЕнерго», не «дуже розуміють в США, в Європі, в Україні».
Заступник міністра оборони США з питань політики у сфері міжнародної безпеки Пітер Флорі своєю чергою відзначив, що Україні слід розвивати енергетичну незалежність, тому що це є важливим питанням для кожної країни.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом