Суспiльство

Цей день в історії

Цей день в історії

Петербург став Ленінградом, Тетчер – «залізна леді», а в ГУЛАГу почалося збройне повстання.

У Великобританії відзначається День пам'яті жертв геноциду у Другій світовій війні, в Того - День економічної свободи. З неофіційних дат є мотив відзначити день народження стрічки для друкарських машинок (1888), ескімо (1922), руху (1907) скаутизму і баночного пива (1935). Православна церква цього дня шанує пам'ять Преподобних Феодосія Великого, Михайла Клопського, Новгородського, і Феодосія Антиохийського.

Цього дня в 1942 році почався перший з відомих збройних повстань ув’язнених ГУЛАГу. Очолив повстання поблизу селища Усть-Уса (4,5 тис. мешканці) в краю таборів – «сонячне Комі» – начальник окремого табірного пункту (ОЛП) «Левсорейд» Марк Андрійович Ретюнін.

Це був суботній день, і за розпорядженням Ретюніна всі вільні охоронці пішли митися в лазню (банщик – китаєць Лю Фа – був у числі змовників). Як тільки за ними зачинилися двері, група змовників обеззброїла стрільця на вахті і чергового в казармі. Захопивши 12 гвинтівок і 4 револьвери, повстанці вивели невдалих любителів лазні і разом з роззброєними охоронцями замкнули в овочесховищі. М. Ретюнин послав по бараках агітаторів – закликати до повстання. Були відчинені склади, ув’язнені стали отримувати добротні армійські кожушки, валянки, шапки, вантажити на сани продовольство. Запаси продовольства і обмундирування нагромаджувалися наперед, нібито на випадок аварійної ситуації: під час повені зв'язок з лагпунктом міг бути перерваний.

В ОЛП було 202 ув'язнених, з них 108 – політичних. Заклик до повстання підтримали не всі, за організаторами пішло близько 100 чоловік. Вони вишикувалися в колону і рушили до Усть-Уса, розбилися на дві групи, залишили обоз і увійшли до села. Спочатку усть-усинці нічого не зрозуміли, збиті з глузду добротною армійською екіпіровкою повстанців, і вирішили, що йдуть навчання. Несподіванка забезпечила повстанцям первинний успіх. Перша група на чолі з В. Соломіним захопила пошту і перервала зв'язок. Друга група, якою командував М. Ретюнін, захопила будівлю КПЗ, біля якої відбувся перший бій: два стрільці охорони чинили опір і були убиті. В камерах опинилося 38 арештованих, 12 з них (в основному ті, хто був звинувачений у контрреволюційних злочинах) прилучилися до повстанців. Біля будівлі охорони пароплавства було поранено двох охоронців і замполіта, захоплено 10 гвинтівок і револьвер. Третя група намагалася захопити аеродром, де стояли два літаки, але охорона, яку попередив кухар лагпункта, чинила організований опір. Повстанці були вимушені відступити, один з них потрапив до полону.

1 лютого біля верхів'я річки Малий Тереховей була оточена основна група, в якій були всі керівники повстання, що залишилися живими. Вони відстрілювалися майже добу, але сили були нерівні. Остання група з 5 чоловік була оточена і здалася 6 березня.

Бюро Комі обкому ВКП(б) 1 квітня 1942 р. прийняло спеціальну постанову "Про контрреволюційний збройний виступ ув'язнених Усть-Усинського табпункту "Рейд" Воркуттаба НКВД». 50 чоловік було засуджено до вищої міри покарання, 14 чоловік – до 10 років позбавлення волі, 4 людини – до 8 років, 1 отримав термін 5 років. Всі засуджені до вищої міри покарання були розстріляні в Сиктивкарі через декілька днів.

Православні іменинники: Клеопатра, Лідія, Михайло, Степан, Федот, Феодосій.

За католицьким календарем 24 січня – день пам'яті Франциска Сальського, Вавила Антиохийського і Тимофія.

Католицькі іменинники: Феліція, Рафаїл, Франциск.

Цього дня:

41 Під час Палатинських ігор в Римі преторианський військовий трибун Касій Херея вбиває імператора Калігулу, перериваючи чотири роки його деспотичного свавілля.

1703 Вийшов Указ Петра I про будівництво 6-ти фрегатів, 5-ти яхт і 5-ти каг (однощоглові судна голландського типу для річкового і прибережного плавання), що заклав основу Балтійського флоту.

1722 Видано указ Петра I, за яким подвірне податкове обкладення замінено подушним.

1848 Джеймс Маршалл знайшов золотий самородок у Каліфорнії. Це відкриття привело до того, що наступного року вся Америка була охоплена «золотою лихоманкою».

1888 В США запатентовано стрічку для друкарських машинок.

1907 В Англії відставним англійським офіцером Робертом Баден-Пауеллом організовано перший загін скаутизму.

1916 В Британії вводиться військова повинність.

1918 Рада Народних Комісарів затверджує Декрет про введення в Російській Республіці західноєвропейського календаря. Люди, які заснули ввечері 31 січня, прокинулися... 14 січня. Виходить, 1918 р. можна назвати найкоротшим роком за історію Росії.

1922 Американець Крістіан Нельсон з містечка Онава (шт. Айова) отримав патент на ескімо - ласощі мільйонів дітей і дорослих.

1924 Петербург перейменовано в Ленінград.

1927 Утворено Товариство сприяння обороні, авіаційному і хімічному будівництву СРСР (ОСОАВІАХИМ).

1933 ЦК ВКП(б) засудив керівництво компартії України за зрив заготівок зерна.

1935 Початок продажів пива в банках у Вірджинії, США, компанією пивоварних заводів Крюгер (Kreuger).

1944 Початок операції військ 1-го і 2-го Українських фронтів з ліквідації Корсунь-Шевченківського угрупування німецько-фашистських військ.

1946 Створено комісію з атомної енергетики ООН.

1966 Формування в Індії уряду Індіри Ганді.

1976 Газета «Червона Зірка» назвала Маргарет Тетчер «залізною пані», що англійці перевели як «залізна леді», закріпивши за нею це прізвисько.

1979 Після 30-річної заборони на ринках Китаю знову з'явилася «Кока-кола» під назвою «Ке Ку Ке Ло».

1984 Американська компанія «Еппл» в каліфорнійському містечку Купертіно продемонструвала новий комп'ютер, названий «Макінтош». Еппл - означає «яблуко», а «Макінтош» - це один з американських сортів яблук. «Еппл Макінтош» залишається одним з кращих персональних комп'ютерів.

1991 Більш ніж 15.000 повітряних вильотів Об'єднаних сил було здійснено за війну в Персидській затоці, з втратою 23 одиниці авіації.

1993 В Україні зареєстровано Конгрес українських націоналістів.

24 січня народилися:

76 Адріан (76 - 10.07.138), римський імператор.

1712 Фрідріх II Великий (1712 - 17.08.1786), прусський король з 1740, полководець.

1732 П’єр Огюстен Карон де Бомарше (1732 - 18.05.1799), французький драматург, автор «Севільського цирульника» і «Одруження Фігаро».

1848 Василь Іванович Суриков (1848 - 19.03.1916), російський художник (картини «Підкорення Сибіру Єрмаком», «Ранок стрілецької страти», «Бояриня Морозова», «Перехід Суворова через Альпи»). Написав всього 7 шедеврів плюс розпис у храмі Христа Спасителя, злочинно зруйнованому..

1888 Ернст Хейнкель (1888 - 30.01.1958), німецький авіаконструктор.

1949 Джеймс Белуші, американський кіноактор.

1953 Юрій Миколайович Башмет, альтист, народний артист СРСР, керівник державного камерного оркестру «Солісти Москви».

1961 Настасія Кінські, німецька кіноактриса.