Радник Президента України, виконувач обов'язків керівника Головної служби оборонної політики Секретаріату Президента України Володимир Горбулін переконаний, що Україна недостатньо використовує політичні і економічні гарантії, обумовлені в “Будапештському меморандумі”.
Про це він заявив сьогодні на засіданні «круглого столу» «Про внутрішнє і зовнішнє становище України в 2005 році».
«Всі ці роки Україна недостатньо використовувала положення меморандуму з погляду забезпечення економічної і політичної безпеки», - сказав Горбулін. За його словами, вперше Україна вимагала виконання цих гарантій під час кризи навколо острова Тузла, передає «УНІАН».
«Чергова газова криза засвідчила, що Україна заслуговує не тільки подяки всього людства, як країна, яка віддала свій третій за потужністю ядерний потенціал, а й заслуговує виконання всіх гарантій, які були надані 5 грудня 1994 року в Будапешті», - підкреслив Горбулін.
Він також відзначив, що цей «серйозний документ» Україна недостатньо використовує в своїй зовнішній політиці.
Як повідомлялося, в грудні 2005 року під час складних переговорів України і Росії щодо поставок газу в 2006 році Горбулін радив Президенту звернутися до країн Ядерного клубу, які в 1994 році надали гарантії безпеки Україні. Горбулін вважав, що газове протистояння з Росією є економічною загрозою для нашої держави. Тому, за його словами, «Україні б було непогано звернутися до Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Угоди про нерозповсюдження ядерної зброї, який був підписаний в Будапешті 5 грудня 1994 року». «Два формулювання там достатньо лаконічні і чіткі. Зокрема, в першому пункті документа такі держави, як Російська Федерація, Об'єднане Королівство Великобританії і Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов'язання поважати незалежність і суверенітет і існуючі кордони України. А в третьому пункті - підтверджують зобов'язання утримуватися від економічного тиску, який може привести до будь-яких політичних результатів, отриманих в Україні», - відзначав Горбулін.
У свою чергу прем'єр-міністр України Юрій Єхануров заявляв, що для звернення до країн-гарантів безпеки України для вирішення газової проблеми з Росією у України немає причин.
Після цього Міністерство закордонних справ Російської Федерації, коментуючи посилання України на Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Угоди про нерозповсюдження ядерної зброї, заявило, що перехід на європейські ціни поставок і транзиту газу не є загрозою суверенітету України.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом