Захоплення Ялтинського маяка створило небезпечний прецедент, який може спричинити за собою обвалення всього блоку домовленостей по Чорноморському флоту. Про це заявив головнокомандувач Військово-Морського флоту РФ адмірал Володимир Масорін.

«Угода між Російською Федерацією і Україною «Про статус і умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України» фактично піддалася односторонній ревізії. Створено небезпечний прецедент, який може спричинити за собою обвалення всього блоку домовленостей по Чорноморському флоту. Цього не можна допустити», - сказав адмірал.

Захоплення маяка загрожує обернутися серйозними наслідками. «Тим більше що ця ретельно спланована акція отримала підтримку українського МЗС. Адже там не могли не знати, що окрім підписаних по флоту угод існують карти з планом і переліком споруд, переданих на правах оренди Росії», - зауважив Масорін, повідомляє РІА «Новини» з посиланням на «Російську газету».

«В пункті 87 там значиться військове містечко Я-13, тобто Ялтинський маяк. 2 липня 1997 року командувач Чорноморського флоту РФ адмірал Віктор Кравченко і командувач ВМС України контр-адмірал Михайло Єжель підписами і печаткою засвідчили свою згоду з таким станом речей. Зараз це українську сторону, схоже, не хвилює», - наголосив головнокомандувач.

«Добре помітно, що гострота претензій української сторони з приводу нібито незаконного використання Росією гідрографічних об'єктів напряму залежить від політичної ситуації в країні. Цю тему, як козирну карту, розігрують щоразу під час передвиборчих кампаній. Причому форми, в яких до Росії доводиться «стурбованість» Києва, бувають найрізноманітніші», - відзначив Масорін.

«Наприклад, в останні декілька місяців в Севастополі прописалася всеукраїнська молодіжна організація «Студентське братство». Її активісти уже прославилися численними пікетами біля об'єктів нашого Чорноморського флоту. До «спонтанних протестів» студентів в Києві так звикли, що списують на них будь-які провокації. Відповідальність за захоплення Ялтинського маяка Чорноморського флоту РФ українська сторона теж поклала на «Студентське братство», - нагадав адмірал.

Спроби захоплення об'єктів Чорноморського флоту продовжуються. «Беручи до уваги тривожну ситуацію, що склалася на ряді об'єктів Чорноморського флоту, головне командування ВМФ вимушено діяти адекватно. Ми не дозволимо велике оперативно-стратегічне об'єднання зробити розмінною картою недобросовісних політиків», - заявив головнокомандувач.

«Головне командування ВМФ і командування Чорноморського флоту зробить все для забезпечення збереження своєї зброї, боєприпасів і майна. На Чорноморському флоті за моєю вказівкою посилено охорону всіх об'єктів і, в першу чергу, гідрографічних», - повідомив Володимир Масорін.

Як повідомляв ForUm, 13 січня ц.р. співробітники Міністерства транспорту і зв'язку України взяли під контроль маяк «Ялтинський» і не пропустили на його територію представників російської військової частини №49385, яка обслуговує південнобережні маяки, орендовані Чорноморським флотом РФ на території України.

Цьому передував наказ начальника Ялтинського морського порту про необхідність виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1998 року, згідно з якою всі навігаційно-гідрографічні об'єкти на території України повинні використовуватися українською стороною.

Російські ж ЗМІ заявили про «захоплення Ялтинського маяка Чорноморського флоту». 15 січня помічник Головкому ВМФ РФ капітан першого рангу Ігор Дігало заявив, що Військово-морський флот Росії не допустить захоплення або проникнення на інші об'єкти гідрографічної служби Чорноморського флоту. «З цією метою посилено охорону цих об'єктів, в разі спроб проникнення на них охорона буде додатково посилена відповідно до Статуту гарнізонної і караульної служби», - наголосив він. За словами Дігала, «позиція Головного штабу ВМФ Росії щодо захопленого українською стороною в п'ятницю Ялтинського маяка залишається незмінною: він повинен бути повернений до складу гідрографічної служби Чорноморського флоту».

14 січня тимчасовому повіреному Росії в Україні була вручена нота про те, що всі маяки в Криму належать Україні. Міністр закордонних справ України (за рішенням ВР – в.о. міністра) Борис Тарасюк відзначив, що Україна вважає законним процес повернення в свою власність маяків на території Криму. «Своє не можна захоплювати – своє можна тільки повертати. Росія незаконно утримувала всі об'єкти навігаційної гідрографічної служби. В цьому випадку продовжується законний правовий процес в межах законодавства України», - сказав Тарасюк.

14 січня переговори про повернення Ялтинського маяка між командувачем Чорноморського флоту РФ адміралом Олександром Татариновим і начальником Ялтинського порту Юрієм Формусом закінчилися безрезультатно. Переговорний процес буде продовжено.

19 січня вночі командування російського Чорноморського флоту заблокувало в'їзд техніки на маяк «Сарич» передислокованим із Севастополя (з полку морської піхоти, який базується в бухті Козача) бронетранспортером.

Після цього Міністерство закордонних справ України закликало Росію не порушувати положення угоди про статус і умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України, зокрема положення про місця дислокації військовослужбовців ЧФ РФ.

Після ноти МЗС російський БТР залишив територію маяка «Сарич».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

763