Президент України Віктор Ющенко вважає незаконним звільнення Івана Плачкова з посади міністра палива і енергетики і Сергія Головатого з посади міністра юстиції.
Сьогодні на прес-конференції заступник голови Секретаріату Анатолій Матвієнко заявив, що «оскільки перше рішення (про відставку уряду від 10 січня) є неконституційним, те звільнення в.о., якого не існує, є повторенням тієї ж помилки, яка була допущена 10 числа».
Водночас Матвієнко наголосив, що, окрім пунктів, які не мають відповідних (юридичних) наслідків, Президент сприймає постанову в усіх інших її частинах. Більше того, відзначив Матвієнко, Президент дав відповідні доручення, щоб якнайшвидше зазначена постанова була реалізована, повідомляє «УНІАН».
На питання журналістів, чи може зараз міністр палива і енергетики (за рішенням ВР – екс-міністр) Плачков підписувати документи про постачання газу в Україну (як відомо, на завтра заплановано підписання документів про створення СП між «Нафтогазом України» і «РосУкрЕнерго»), Матвієнко відповів: «Я вважаю, що де-факто – так, а де-юре – це не врегульовано. Президент повинен знайти законний шлях юридичного врегулювання такого права. У Президента залишилося декілька конституційних кроків, очевидно, про які ми дізнаємося найближчим часом».
Говорячи про колізію, яка склалася після ухвалення рішення ВР про відставку уряду, Матвієнко зазначив, що Президент уже використав всі свої дипломатичні превентивні рішення, і що сьогодні «закривати очі на те, що немає рішення ВР – це, очевидно, ховати голову в пісок».
За словами Матвієнка, Президент сьогодні шукає шляхи конституційного вирішення цієї проблеми з тим, щоб врегулювати законність не в.о., а повноцінного уряду».
«Я думаю, найближчими днями, максимум в перші дні наступного тижня, очевидно, Президент ухвалить адекватне рішення в рамках своїх повноважень», - зазначив Матвієнко.
Як повідомляв ForUm, вчора, 19 січня, народні депутати України звільнили Плачкова з посади міністра палива і енергетики, Головатого – з посади міністра юстиції і висловили недовіру голові правління «Нафтогазу України» Івченку, що спричиняє, як наголошується в постанові, його звільнення з посади Кабінетом Міністрів.
Це передбачено постановою «Про загрозу національній безпеці України у зв'язку з некваліфікованими діями органів виконавчої влади із забезпечення споживачів України природним газом», за яку проголосували 246 народних депутатів з 358, зареєстрованих в залі.
Пунктом 1 цієї постанови визнано наявність достатніх підстав вважати «Угоду про врегулювання відносин в газовій сфері», підписану 4 січня 2006 року між НАК «Нафтогаз України», ВАТ «Газпром» і компанією «РосУкрЕнерго АГ» такою, що суперечить чинному законодавству України і укладена з метою, яка суперечить інтересам держави і суспільства.
Другим пунктом цієї постанови доручено Рахунковій палаті України до 1 лютого 2006 р. провести комплексну перевірку фінансово-господарської діяльності НАК «Нафтогаз України» за період 2004-2005 рр. і в 2006 році і її відносин з компанією «РосУкрЕнерго АГ»;
Третім пунктом рекомендується Генеральній прокуратурі України здійснити перевірку і дати правову оцінку підписаній «Угоді»” і діям посадовців, які брали участь в її підготовці і підписанні, і вжити невідкладних заходів для забезпечення інтересів держави;
Пункти 4 і 5 постанови передбачають звільнення Плачкова і вираження недовіри голові правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Олексію Івченкові. (Пізніше під час розгляду цієї постанова депутати 241 голосом включили в неї і звільнення Головатого – ред.).
В пунктах 6-му і 7-му ВР рекомендувала звернути увагу Кабінету Міністрів на недосконалу кадрову політику в енергетичній сфері, що є однією з причин погіршення стану справ в паливно-енергетичному комплексі держави, і терміново затвердити новий склад наглядової ради НАК «Нафтогаз України» для посилення контролю за діяльністю компанії на відповідність національним інтересам України.
8-м пунктом парламент зобов'язав Кабінет Міністрів України всі відносини з Російською Федерацією, Туркменістаном, Узбекистаном і Казахстаном, які стосуються забезпечення України природним газом, регулювати на основі міжурядових угод з подальшою їх обов'язковою ратифікацією Верховною Радою України.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом