Президент України Віктор Ющенко вважає гідрографічні об'єкти на території України її власністю. Про це сьогодні на прес-конференції в Секретаріаті Президента заявив заступник глави Секретаріату Анатолій Матвієнко.
Підкресливши, що проблеми навколо гідрографічних об'єктів загострюються не за ініціативою української влади, Матвієнко відзначив, що її дії були послідовними, зокрема з 2002 року гідрографічні об'єкти були в процесі інвентаризації і переведення їх під юрисдикцію України.
Таких об'єктів, за словами Матвієнка, всього 101, з них, починаючи з 2002 року, переведено під юрисдикцію України 64, на сьогоднішній день, включаючи Ялтинський маяк – 65.
«Чим ближче ми підходили до Севастополя, тим більше це викликало певну, не зовсім законну поведінку неврегульованого використовування таких об'єктів з боку ЧФ. Але це підігрівалося ще й бажанням деяких «ура-патріотів» продемонструвати, що вони про Україну піклуються більше, ніж всі інші», - сказав Матвієнко, відзначивши, що в результаті «спокійний процес передачі зупинено і маємо відповідний конфлікт».
В той же час Матвієнко підкреслив, що Президент України не налаштований на посилення цього конфлікту і відзначає про необхідність його переведення в переговорне русло. (Відзначені переговори на рівні підкомісії щодо ЧФ міждержавної комісії Ющенко-Путін заплановані на 16 лютого – ред.).
«Принципова позиція Президента – все належить Україні. Відповідно до українсько-російської угоди 2003 року і відповідно до угоди 1997 року про розділ ЧФ, все майно – є майном України», - підкреслив Матвієнко.
«Тому передача всіх цих об'єктів повинна закінчитися Україні, а предмет і умови загального використання – і є те, що повинно бути вирішено», - сказав Матвієнко.
Як повідомляв ForUm, 13 січня ц.р. співробітники Міністерства транспорту і зв'язку України взяли під контроль маяк «Ялтинський» і не пропустили на його територію представників російської військової частини №49385, яка обслуговує південнобережні маяки, орендовані Чорноморським флотом РФ на території України.
Цьому передував наказ начальника Ялтинського морського порту про необхідність виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1998 року, згідно з якою всі навігаційно-гідрографічні об'єкти на території України повинні використовуватися українською стороною.
Російські ж ЗМІ заявили про «захоплення Ялтинського маяка Чорноморського флоту». 15 січня помічник Головкому ВМФ РФ капітан першого рангу Ігор Дигало заявив, що Військово-морський флот Росії не допустить захоплення або проникнення на інші об'єкти гідрографічної служби Чорноморського флоту. «З цією метою посилено охорону цих об'єктів, у разі спроб проникнення на них охорону буде додатково посилено відповідно до Статуту гарнізонної і караульної служби», - підкреслив він. За словами Дигала, «позиція Головного штабу ВМФ Росії щодо захопленого українською стороною в п'ятницю Ялтинського маяка залишається колишньою: він повинен бути повернений до складу гідрографічної служби Чорноморського флоту».
14 січня тимчасовому повіреному Росії в Україні була вручена нота про те, що всі маяки в Криму належать Україні. Міністр закордонних справ України (за рішенням ВР – в. о. міністра) Борис Тарасюк відзначив, що Україна вважає законним процес повернення в свою власність маяків на території Криму. «Своє не можна захоплювати, своє можна тільки повертати. Росія незаконно утримувала всі об'єкти навігаційної гідрографічної служби. В цьому випадку триває законний правовий процес у межах законодавства України», - сказав Тарасюк.
14 січня переговори про повернення Ялтинського маяка між командуючим Чорноморським флотом РФ адміралом Олександром Татариновим і начальником Ялтинського порту Юрієм Формусом закінчилися безрезультатно. Переговорний процес буде продовжено.
19 січня вночі командування російського Чорноморського флоту заблокувало в'їзд техніки на маяк «Сарич» передислокованим з Севастополя (з полку морської піхоти, який базується в бухті Козача) бронетранспортером».
Після цього Міністерство закордонних справ України закликало Росію не порушувати положення угоди про статус і умови перебування Чорноморського флоту РФ на території України, зокрема, - положення про місця дислокації військовослужбовців ЧФ РФ.
Після ноти МЗС російський БТР залишив територію маяка «Сарич».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом