
В Англії – парламент, в США - ЦРУ й інавгурація, в Криму – автономія.
Сьогодні в Україні відзначається День Автономної республіки Крим, в Азербайджані – День всенародної скорботи, в Гвінея-Бісау – День героїв, в Лаосі – День армії, в Малі – День винагороди (армійське свято), в США – День інавгурації, відзначається з 1965 року. Православна церква цього дня святкує Собор Передвісника і Хрестителя Господнього Іоанна, католицька церква шанує пам'ять Святого Себастьяна (покровителя солдатів і поліцейських), мусульмани святкують День стояння на горі Арафа - День Арафат. В світовій історії день відомий збором першого англійського парламенту (1265), виданням унікального указу Петра I, згідно з яким дворянину, що не збагнув основ знань, необхідних для служби, забороняється одружуватися (1714), а також утворенням у США Центральної розвідувальної групи (майбутнє ЦРУ) (1946).
День Автономної республіки Крим. Цього дня в 1991 році в Криму пройшов референдум з питання: "Ви за відтворення Кримської АССР як суб'єкта Союзу РСР і учасника союзного договору - так чи ні". В референдумі бере участь 81% внесених у списки, з них 93,3% відповідають "так". Кримські татари повсюдно бойкотували проведення цього референдуму. В лютому 1991 року Верховною Радою УРСР прийнятий Закон про відновлення Кримської АССР у складі УРСР. В травні 1992 року Верховна Рада РФ зробила офіційну заяву про те, що акти передачі Кримської області Україні не мають юридичної сили з моменту їх прийняття. Слідуючи «доброзичливим порадам» з Москви, Верховна Рада АРК 5 травня прийняла Акт проголошення державної самостійності. Була прийнята Конституція АРК, ключові положення якої суперечили Основному Закону України.
Поважаючи міжнародні угоди про непорушність кордонів, що склалися в Європі після Другої світової війни, а також досягнуті під час ліквідації СРСР домовленості про перетворення адміністративних кордонів союзних республік в державні, Б.Єльцин не підтримав територіальні претензії російських законодавців до України. В той же час він переніс гостроту кримського питання на проблему Чорноморського флоту. На зустрічах у червні й у вересні 1992 року Л.Кравчук і Б.Єльцин досягли домовленості про встановлення подвійного контролю над Чорноморським флотом на п'ятирічний період. Домовленість не розв'язала проблеми, але зменшила напруженість між двома країнами. Відповідно і кримські політики почали поводитися більш стримано. У вересні 1992 року Верховна Рада АРК привела у відповідність з Конституцією України конфліктні статті Конституції Криму.
Російських законодавців продовжувала непокоїти кримська проблема, хоча в Україні Крим не розглядався як об'єкт україно-російських відносин. З'їзд народних депутатів РФ в грудні 1992 року доручив Верховній Раді розглянути питання про статус Севастополя. Севастополь з 1948 року мав статус міста республіканського підкорення. До 1954 року Кримська область і Севастополь підкорялися Москві як столиці Російської Федерації. При передачі Криму зі складу Росії до складу України окремі рішення щодо Севастополю не приймалися. На цьому спробувала зіграти Верховна Рада РФ. В липні 1993 року вона ухвалила популістське рішення про надання Севастополю статусу міста Російської Федерації. Проте це рішення було юридично неграмотне. В радянському законодавстві міста республіканського підкорення розглядалися як інтегральна частина області, на території якої вони розташовані. Тому Севастополь з 1954 року автоматично став підкорятися Києву як столиці УРСР. Це засвідчувало, наприклад, офіційне видання «СРСР. Адміністративно-територіальний розподіл союзних республік на 1 березня 1954 року». В ньому вказувалося, що Севастополь підкорявся Києву, а не Москві. Президент РФ був вимушений дезавуювати рішення свого законодавчого органу. 20 липня 1993 року в справу втрутилася і Рада Безпеки ООН.
Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між Україною і Російською Федерацією, який повинен був враховувати факт розпаду СРСР, розроблявся багато років і з великими складнощами. Каменем спотикання в переговорах був пункт про взаємне визнання наявних між двома країнами державних кордонів. Тільки в квітні 1999 року договір набув чинності.
Православні іменинники: Валентина, Єфрем, Іван, Ілля, Кира, Меланія.
Католицькі іменинники: Севаст'ян, Фабіан.
20 січня – День стояння на горі Арафа - День Арафат у мусульман – передостанній день Хаджу (паломництва) до мекки і Медіни та вступу паломників у долину Арафа. Паломництво до мекки на поклоніння священній Каабі, головному святилищу мусульман, є неодмінним обов'язком мусульманина, що гарантує йому прощення за всі гріхи і досягнення вічного блаженства в потойбічному житті.
Цього дня:
1265 У Вестмінстерському палаці збирається перший англійський парламент, скликаний Симоном де Монфором, графом Лестерським.
1598 Із смертю царя Федора Іоанновича присікається династія Рюріковичів.
1600 Суд інквізиції визнав Джордано Бруно винним в єресі.
1661 Львівській єзуїтській колегії дано статус університету.
1649 Король Англії Карл I постає перед спеціальним верховним трибуналом, створеним парламентом, у звинуваченні в державній зраді й інших злочинах. Через декілька днів королю буде ухвалено смертний вирок, і 30 січня він буде страчений «як тиран, зрадник, вбивця і ворог держави».
1918 В Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.
1937 Секретний наказ наркома Єжова, яким наказує у всіх актах розстрілу місця поховання не вказувати.
1937 Франклін Делано Рузвельт вдруге приносить клятву як президент США. Церемонія інавгурації вперше проходить 20 січня замість 4 березня у зв'язку з прийнятою 20-ю поправкою до Конституції.
1942 В передмісті Берліна Ваннзєє під головуванням шефа Головної канцелярії імперської безпеки проходить конференція, на якій 15 нацистських бонз обговорюють питання про «остаточне рішення» єврейського питання. Буде вирішено переправити всіх євреїв з Європи в концтабори на Сході, де з ними треба «відповідно поводитися». Масове знищення євреїв вже йде повним ходом, а 30 січня Гітлер публічно визнає існування програми ліквідації, заявивши, що одним з майбутніх підсумків війни буде знищення всіх євреїв Європи. Весною почнеться знищення євреїв у газових камерах. Союзники Німеччини спробують чинити опір здійсненню цієї програми, але лише Болгарія так і не підкорятиметься їй протягом всієї війни.
1946 Президент США Трумен засновує Центральну розвідувальну групу - майбутнє ЦРУ.
1960 Елвіс Преслі отримує звання сержанта.
1961 Джон Ф Кеннеді займає в посаду як 35-й Президент США, і перший католик. В інавгураційній промові він говорить: «Запитуйте, не що країна може зробити для вас, а що ви можете зробити для неї».
1980 Президент США Джіммі Картер оголошує про бойкот Олімпійських ігор в Москві.
1986 В Лілле (Франція) проходить зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем'єр-міністра Великобританії Маргарет Тетчер, які укладають угоду про будівництво тунеля під протокою Ла-Манш.
2000 Залишаючи свій пост, екс-президент США Біл Клінтон звернувся з вибаченнями до 100 американців, серед яких його брат Роджер, колишня партнер у бізнесі Сьюзан МакДагл, колишній директор ЦРУ, член кабінету і багато інших.
20 січня народилися:
1499 Себастьян Франк (1499 - 1542), німецький мислитель, вчений-гуманіст. Автор хронік, релігійно-філософських і етичних праць, географ, публіцист, збирач прислів'їв і приказок.
1775 Андре-Марі Ампер, французький вчений, іноземний член Петербурзької АН. Побудував першу теорію магнетизму.
1857 Володимир Бехтерев, видатний психоневролог. В 1927 встановив, говорять, діагноз Сталіну – параноя, - і це коштувало життя вченому.
1902 Чарлз Огастес Ліндберг, американський льотчик, що зробив першим безпосадочний переліт (в 1927) через Атлантику.
1920 Федеріко Фелліні (1920 - 31.10.1993), італійський кінорежисер і сценарист. Зробив значний вплив на сучасне кіно. Його фільми поєднують мрійливість і фантастичність з елементами сатири і епізодами з особистого життя. Серед них «Молоді і пристрасні», «Вулиця», «Ночі Кабірії», «Сатірікон», «Рим», «Амаркорд», «Місто жінок», «Джінджер і Фред». Фелліні був нагороджений спеціальною премією Оскар за свою творчість у 1993.
1946 Девід Лінч, американський кінорежисер.
1963 Інгеборга Дапкунайте, литовська кіноактриса («Інтердівчинка», «Втомлені сонцем»).
1976 Анастасія Волочкова, артистка балету.
19?? Ірина Аллегрова, співачка.