Глава Секретаріату Президента України Олег Рибачук за дорученням глави держави здійснив робочу поїздку до Криму, де ознайомився з соціально-політичною ситуацією на півострові.
Як повідомляє прес-служба Президента України, зокрема, Рибачук відвідав Ялту і вивчив ситуацію, що склалася навколо Ялтинського маяка, і ознайомився з роботою Ялтинського морського торгового порту.
Торкаючись питання Ялтинського маяка, Рибачук підкреслив, що відповідно до українського законодавства і норм міжнародного права, об'єкти навігації належать Україні. Він закликав не «нагнітати ситуацію наволо цього питання». Рибачук підкреслив, що подібні питання повинні розв'язуватися виключно дипломатичними шляхами, і виразив переконання, що подібні спірні питання не виникатимуть, якщо «діятимуть міжнародні угоди і протоколи».
Начальник Ялтинського порту Юрій Фурмос проінформував Рибачука про роботу порту, а також про стан гідротехнічної споруди “Маяк Ялтинський». Він, зокрема відзначив, що відповідна комісія восени 2005 року підтвердила, що цей навігаційний об'єкт є власністю України і ніяк не може підкорятися ніякій іншій країні.
Він відзначив, що оскільки не існує відповідного акту передачі цієї гідротехнічної споруди в управління ЧФ РФ, отже, немає ніяких офіційних підстав для пропуску представників російського флоту на територію маяка.
Рибачук в Криму вивчив ситуацію, що склалася з майже трьома десятками об'єктів навігаційно-гідрографічного призначення, які знаходяться на територіях баз ЧФ Росії. Він відзначив, що питання власності об'єктів нерухомості територій, що належать базам ЧФ, є комплексним, і виразив переконання, що засідання підкомісії з питань ЧФ РФ Міждержавної комісії Ющенко-Путін сприятиме внесенню остаточної ясності в дане питання.
Як повідомлялося, 13 січня ц.р. співробітники Міністерства транспорту і зв'язку України взяли під контроль маяк «Ялтинський» і не пропустили на його територію представників російської військової частини №49385, яка обслуговує південнобережні маяки, орендовані Чорноморським флотом РФ на території України.
Цьому передував наказ начальника Ялтинського морського порту про необхідність виконання постанови Кабінету Міністрів України від 1998 року, згідно з якою всі навігаційно-гідрографічні об’єкти на території України повинні використовуватися українською стороною.
Натомість російські ЗМІ заявили про “захоплення Ялтинського маяка Чорноморського флоту”. 15 січня помічник головкому ВМФ РФ капітан першого рангу Ігор Дигало заявив, що Військово-морський флот Росії не допустить захоплення або проникнення на інші об'єкти гідрографічної служби Чорноморського флоту. "З цією метою посилено охорону цих об'єктів, у разі спроб проникнення на них охорону буде додатково посилено відповідно до Статуту гарнізонної і караульної служби", - відзначив він. За словами Дигала, "позиція Головного штабу ВМФ Росії щодо захопленого українською стороною в п'ятницю Ялтинського маяка залишається колишньою: він повинен бути повернений до складу гідрографічної служби Чорноморського флоту".
14 січня тимчасовому повіреному Росії в Україні була вручена нота про те, що всі маяки в Криму належать Україні. Міністр закордонних справ України (за рішенням ВР – в. о. міністра) Борис Тарасюк відзначив, що Україна вважає законним процес повернення в свою власність маяків на території Криму. "Своє не можна захоплювати, своє можна тільки повертати. Росія незаконно утримувала всі об'єкти навігаційної гідрографічної служби. В цьому випадку триває законний правовий процес у межах законодавства України", - сказав Тарасюк.
14 січня переговори про повернення Ялтинського маяка між командуючим Чорноморським флотом РФ адміралом Олександром Татариновим і начальником Ялтинського порту Юрієм Формусом закінчилися безрезультатно. Переговорний процес буде продовжено.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом