У МОН відбулася зустріч місії Світового Банку з керівництвом міністерства та ректорами провідних університетів країни. На ній вперше обговорювалася можливість підтримки Світовим Банком модернізації української вищої та університетської науки. Про ForUm’y повідомили у прес-службі МОН.
Під час зустрічі, яка проходила у форматі круглого столу представники місії – Джаміль Саммі, заступник директора департаменту з питань освіти Банку, Ана Марія Джері, керівник програм в галузі освіти Світового банку в Україні та Йен Уітман, представник організації Економічного Співробітництва та Розвитку ознайомили учасників зі стратегією Міжнародного банку реконструкцій та розвитку (Світовий Банк) щодо вищої школи. Зокрема, відзначалося, що сьогоднішній економічний розвиток будь-якої країни залежить від продукування, поширення і використання новітніх знань, технологій. Тому є прямий зв’язок між рівнем економічного зростання країни та якісними показниками її вищої школи. Головною тенденцією сьогодення є те, що вища освіта перестає були елітарною і набуває не лише ознак масовості, а й, навіть, універсальності. Як зазначив у своєму виступі Джаміль Саммі, системи вищої освіти у більшості країн, які розвиваються чи мають перехідну економіку, не спроможні достатньою мірою підтримати економічний розвиток своїх держав через продукування, поширення та інтеграцію нових знань у виробничі сфери. Серед причин, експерти Світового Банку виділяють, недосконалу систему фінансування, доступність вищої освіти та проблеми в управлінні й менеджменті. Водночас, сьогодення ставить перед вищою освітою вимоги, пов’язані з новими потребами ринку праці, зростаючою конкуренцією, появою нових джерел інформації та швидкого поширення в усіх сферах людського буття інформаційно-комунікаційних технологій.
Зі свого боку українські учасники зустрічі ознайомили представників Світового Банку з нинішнім станом справ в українській вищій школі та університетській науці. Так перший заступник міністра освіти і науки Андрій Гуржій зупинився на проблемах університетської науки. За його словами у 107 університетах, які підпорядковані МОН, нині виконується біля двох тисяч наукових проектів, як у галузі фундаментальних, так і прикладах наук. Торік університетська наука отримала біля тисячі патентів, було закінчено роботу по 332 розробкам, серед яких нові технології, прилади у напрямах біотехнологій, нових матеріалів, інформаційних технології, енергозбереження, навколишнього середовища тощо. Як підкреслив Андрій Миколайович, особливо нині турбує стан справ щодо впровадження в освітянську та наукову сферу інформаційно-комунікаційних технологій. На жаль, нині українські студенти, науковці мають обмежений доступ до інформаційних ресурсів – європейських та світових. Наприкінці минулого року була прийнята Державна програма інформатизації освіти і науки, яка має ліквідувати цифрову нерівність різних регіонів України. В її рамках планується розбудувати потужні інформаційні мережі та ресурси, зокрема, електронні бібліотеки, і підключитися до європейських ресурсів..
В українській вищій школі протягом останніх п’ятнадцяти років відбулося багато змін. Як відзначив заступник міністра Михайло Степко, якщо у 1991 році ми мали 147 університетів та інститутів, то нині маємо 235 державних і 110 недержавних. На початку 90-х минулого століття вища школа приймала лише 33 відростка випускників шкіл, то нині - 65. Тоді на 10 тисяч населення було 110 студентів, а сьогодні цей показник сягає 390 на 10 тисяч. Створені широкі можливості для молоді щодо вибору навчального закладу. Водночас, у сфері вищої освіти маємо багато нагальних проблем. Це, як відзначив Михайло Філімонович, передусім, потреба у створенні системи контролю якості освіти. Впровадження інформаційно-комунікаційних технологій: дооснащення окремих ВНЗ комп’ютерною технікою, створення інформаційної навчальної бази з використанням можливостей Інтернету та мережі УРАН. Розробка і впровадження систем дистанційного навчання, створення електронних бібліотек. Модернізація навчального обладнання, передусім, для вивчення фундаментальних дисциплін – фізики, хімії, механіки, електроніки, біології, тощо. Видання новітніх підручників для вищої школи. Є потреба у науковій підтримці процесів модернізації, які відбуваються у вищій освіті. Серед проблем, які стоять на часі Михайло Філімонович назвав і створення умов для наукової роботи студентів, запровадження програм для стажування студентів, аспірантів і молодих вчених за кордоном, підтримка органів студентського самоврядування тощо.
Наступним кроком щодо ймовірності започаткування проекту підтримки Світовим Банком реформ у вищій освіти України буде визначення українською стороною пріоритетів, за якими відбуватиметься співпраця.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом