Президент України Віктор Ющенко заявляє, що Україна не розглядатиме питання зміни статусу своєї газотранспортної системи.


Як повідомили УНІАН в прес-службі Президента України, про це він сказав в інтерв'ю виданню Financial Times.


Зокрема, на питання: “Але ви ж не віддасте частину української ГТС «Газпрому»?”, -Ющенко відповів: “Ні. Наша газотранспортна система належить Україні, і Україна не розглядатиме питання зміни цього статусу”.


Президент також відзначив, що Україна прагне продемонструвати, що хоче зробити свій транзитний ринок більш доступним, і щоб її вважали найбезпечнішим транзитером багато років.

“Ми хочемо запропонувати співпрацю країнам, які мають ресурси, щоб зробити взаємодію максимально ринковою, створити максимально безпечну модель поставок газу через Україну до Європи. Ми хочемо продемонструвати свій транзитний потенціал країнам, у яких є газ”, -  сказав Ющенко, додавши, що Україна пропонує побудувати нові газопроводи і захистити газовий ринок за допомогою інших джерел, диверсифікувати цю політику. “В першу чергу я говорю про країни Центральної Азії, які, я впевнений, хочуть бути представлені на європейському ринку”, - сказав Ющенко, додавши, що це  торкається і Росії, з якою Україна хоче поглибити співпрацю. “Ми сьогодні розглядаємо можливості розширити наші транзитні гілки. Наприклад, гілка «Богородчани – Ужгород» може збільшити свою пропускну спроможність на 20 мільярдів кубометрів на рік. Це проекти, в яких ми хотіли б бачити як російських, так і європейських партнерів”, - відзначив Президент, передає «УНІАН».

Відповідаючи на питання щодо “РосУкрЕнерго” - транзитера газу через російську територію, Ющенко ще раз заявив: “Україна – як країна або будь-яка корпоративна структура – до «РосУкрЕнерго» ніякого відношення не має. «РосУкрЕнерго» сформовано за рахунок «Газбанку» – структури «Газпрому», і дочірньої структури «Райффайзен» банку, до яких Україна не має ніякого відношення”. При цьому він підкреслив, що "завжди була якась російська структура, яка займалася від імені «Газпрому» транзитом по території Росії туркменського газу, який був власністю України”.


"Найважливіше, що у нас є газ по 95 (доларів за тисячу кубометрів) на українському кордоні , - відзначив Ющенко, підкресливши, що це найнижча ціна в Східній Європі, окрім Білорусі, яка, як відомо, повністю не володіє своєю газотранспортною системою.


При цьому, він вкотре акцентував на тому, що згідно з умовами укладеної українсько-російської газової угоди, ні ціна на газ, ні тарифи за його транзит не можуть бути змінені односторонньо.

 

Раніше ForUm повідомляв, що 4 січня після тривалих переговорів «Газпром» і «Нафтогаз України» підписали п'ятирічний контракт на поставку газу Україні. «Газпром» поставлятиме газ через «РосУкрЕнерго», при цьому «РосУкрЕнерго» перепродуватиме газ українським споживачам по 95 дол. за 1 тис. кубометрів. Різниця в ціні буде компенсована за рахунок включення в баланс «РосУкрЕнерго туркменського, узбецького і казахського газу», які обходяться в 55-65 дол. за тисячу кубометрів і становлять близько 2/3 всіх поставок.

Президент України Віктор Ющенко заявив, що Україна не порушить своїх газових зобов'язань ні перед Росією, ні перед Європою. Таку думку він висловив на спільній прес-конференції з президентом Росії Володимиром Путіним в Астані, коментуючи результати двосторонніх українсько-російських переговорів.

«Україна не порушить жодної букви наших домовленостей – ні перед Росією, ні перед західними партнерами, я розумію, наскільки це важливо», -  сказав Ющенко.

Кажучи про позитивні моменти газової угоди для України Ющенко відзначив, що по-перше вона отримала газ за ціною 95 дол. за тис. куб. м; по-друге – збільшена ціна за транзит газу по території України, а також об'єми прокачуваного газу на 11 млрд. куб. м. «Таким чином, в 2006 році ми матимемо рекордну кількість прокачуваного російського газу до Європи – приблизно 121 млрд. куб. м. Це хороша відповідь на всі ті проблеми, які були і з одного, і з іншого боку», - підкреслив Ющенко.

Коментуючи тему газової домовленості, Президент України заявив, що після достатньо драматичних подій сторони знайшли взаємовигідне рішення і зняли підозри одна з одної щодо того, що Росія продає за півціни газ Україні, а Україна за півціни транзитує його.

Президент РФ Володимир Путін не виключає, що в майбутньому ціна за російський газ, що поставляється до України, може знизитися.

«Для нас важлива не сьогоднішня ціна, а європейська формула її розрахунку, - заявив глава російської держави 11 січня в Астані. - Сьогодні це 230 доларів за 1000 кубометрів, завтра може бути більше або менше. Зрозуміло, ми погодимося, якщо вона знизиться».

«Нас радує, що досягнутий компроміс, який, безумовно, піде на користь не тільки в енергетичній сфері, але і в інших галузях співпраці», - вважає Путін.

При цьому Президент Росії дипломатично відповів на питання українських журналістів про те, чи як і раніше в Москві вважають, що Україна крала газ, який Росія направляла до Європи. «Україна - наш найближчий сусід і партнер, і я вважаю, що відносно такої країни потрібно вибирати коректні висловлювання, - сказав Путін. - Відносини між господарюючими суб'єктами можуть бути прозоро проконтрольовані міжнародними організаціями».

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

649