У вірусах "пташиного грипу" в Туреччині виявлені мутації, які, як побоюються вчені, можуть сприяти передачі вірусу від людини до людини. Але вчені встановили, що ці побоювання можуть бути марними: число випадків "пташиного грипу" в Туреччині зростає, але мутації вірусу не проявляють себе так, як того чекали.
14-річний Мехмет Алі Косиджіт і його 15-річна сестра Фатма померли від "пташиного грипу" в січні після контакту із зараженими курми (їх сім'я жила на птахофермі. – ред.). Дослідження вірусу, від якого померли діти, показали, що він дуже схожий з вірусом H5N1, виявленим у диких птахів із заповідника в провінції Цинхай у Китаї в 2005 році. Про це повідомляють вчені лондонського Національного інституту медичних досліджень, пише New Scientist в перекладі видання «Інопреса».
Це говорить про те, що вірус досяг Туреччини через перелітних птахів, і інші країни, розташовані на маршрутах міграції птахів, також ризикують піддатися зараженню.
Деякі віруси, виявлені в організмі Мехмета, мали мутації в протеїні, що входить до їх складу, який називається гемагглютинін. Одна з амінокислот – є свого роду "цеглою", з якої будуються протеїни, – під назвою серін, була замінена іншою амінокислотою, аспарагіном.
Як показало дослідження, в результаті такої мутації вірус H5N1 починає з більшою ймовірністю прикріплюватися до полісахаридів, які містяться в слизистих дихальних шляхів людини. Ця речовина за своїм складом відрізняється від полісахаридів, що містяться в дихальних шляхах птахів, говорить Джеф Таубенбергер з Інституту дослідження патологій збройних сил США. Як показали дослідження Таубенбергера, той факт, що вірус став міцніше прикріплюватися до дихальних шляхів людини, допоміг вірусу "пташиного грипу" в 1918 році трансформуватися у вірус "іспанки", пандемія якої вибухнула того року.
Але залишається невідомою відповідь на запитання, наскільки мутації вірусу "пташиного грипу" допомагають йому трансформуватися для ураження людини, сказав Таубенбергер в інтерв'ю New Scientist.
За словами вченого з лондонського Національного інституту медичних досліджень Алана Хея, мутація була лише в деяких з вірусів, виявлених в організмі загиблого хлопчика. Такі мутації можливі в період інфікування, коли вірус прагне міцніше прикріпитися до рецепторів людського організму, говорить Майк Педью зі Всесвітньої організації охорони здоров'я. Він вважає, що ми дізнаємося про значення цієї мутації тільки після дослідження вірусів в організмі багатьох потерпілих людей.
Тим часом у вірусах з організму померлої Фатми не знайдено мутації. Це означає, що вона заразилася не від брата. У всіх випадках захворювання людей "пташиним грипом" в Туреччині вони отримали вірус від птахів, повідомляє ВОЗ.
Раніше мутації H5N1 були зафіксовані двічі – в Гонконзі у 2003 році і у В'єтнамі в 2005 році, де були смертельні випадки "пташиного грипу". Але і віруси, що тоді мутували, не передавалися від однієї людини до інших.
У вірусі, що уразив турецьких дітей, як і у вірусах, що уразили птицю в провінції Цинхай у Китаї і людей, а також кішок в Таїланді і В'єтнамі, також виявлені мутації іншого гена, РB2. Ця мутація дозволяє вірусу збільшувати температуру дихальних шляхів ссавців, більш холодних, ніж дихальні шляхи птахів. Також ця мутація робить вірус H5N1 більш смертоносним для мишей.
Але, як відзначає Алан Хей, останні випадки зараження вірусом H5N1 в Туреччині примітні тим, що небезпечні ускладнення відсутні.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом