Міністерство юстиції України заявило, що направлення депутатських запитів на ім'я "виконувача обов'язків прем'єр-міністра" і "виконувачів обов'язків міністрів" не відповідає вимогам Конституції і законам країни.
" Жодним положенням Конституції України 1996 року за станом на 1 січня 2006 року (тобто із змінами, внесеними законом від 8 грудня 2004 року) не передбачено посад ні з назвою "виконувач обов'язків прем'єр-міністра", ні з назвою "виконувач обов'язків0 міністра", - говориться в заяві Мін’юсту .
Єдиним законом, положення якого є чинними на цей час і який регулює порядок тимчасового виконання обов'язків посадовцями в найвищих органах держвлади , є закон "Про тимчасове виконання обов'язків посадовців, яких призначає на посаду за погодженням з Верховною Радою президент країни або Верховна Рада за поданням президента" від 19 грудня 1997 року.
Мін’юст наголошує, що всіх членів теперішнього складу Кабінету Міністрів - як прем'єр-міністра, так і віце-прем'єрів і міністрів - теперішній склад Верховної Ради не призначав, оскільки парламент на час формування складу уряду у 2005 році не мав таких повноважень. Єдиною особою з усього складу уряду, яку призначив Президент за згодою Верховної Ради, був прем'єр-міністр Юрій Єхануров.
Тим часом , наголошується в заяві, рішенням Конституційного Суду від 27 квітня 2000 року (справа про тимчасове виконання обов'язків посадовцями) було визначено, що встановлений законом від 10 грудня 1997 року порядок тимчасового виконання обов'язків є неконституційним стосовно прем'єр-міністра. Отже положення цього закону стосовно прем'єра (в разі відставки) втратили чинність ще 27 квітня 2000 року.
На підставі цього, наголошує Мін’юст , слід керуватися тим, що всі особи , які на цей момент входять до складу Кабінету Міністрів, юридично перебувають в статусі прем'єр-міністра, віце-прем'єрів і міністрів, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Мін’юст заявляє, що відтак голова Верховної Ради Володимир Литвин не мав юридичних підстав оголошувати депутатські запити такими, що звернені до осіб , які не обіймають згаданих посад. Більше того , значна частина народних депутатів подали в секретаріат Верховної Ради свої запити, адресовані саме прем'єр-міністру і відповідному міністру.
В заяві наголошується, що всі запити народних депутатів, які надходять в Мін’юст останніми днями, супроводжують листи голови парламенту Литвина, в яких зазначено, що вони направлені "в.о . міністра". Крім того, на цих супровідних листах не стоїть оригінальний підпис спікера, а проставлено факсиміле, юридичний статус якого українським законодавством не визначений.
" У зв'язку з цим повідомляємо, що на цей момент в Міністерстві юстиції немає особи , яка обіймає посаду "В.о . міністра юстиції". За тих обставин депутатські запити, оголошені і оформлені як звернені до "в.о . міністра", будуть вважатися оформленими неналежним чином і будуть повернені голові Верховної Ради без розгляду", - заявляє Мін’юст .
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом