Між Україною і Росією розгорівся черговий скандал. Після Тузли і газу прийшла черга ділити... Ялтинський маяк. А заразом і взагалі всі маяки Чорноморського флоту.

13 січня джерело в гідрографічній службі ЧФ РФ звинуватило українську владу в захопленні Ялтинського маяка Чорноморського флоту.

"Сьогодні близько 10:00 за місцевим часом начальник ялтинського маяка ЧФ РФ Віктор Поліщук не був допущений службами ялтинського порту на територію маяка для виконання своїх службових обов'язків", - повідомило джерело.

За його словами, "на територію маяка на трьох машинах пройшли співробітники українського державного підприємства "Держгідрографія" на чолі з начальником Севастопольського філіалу цієї установи Володимиром Колпаковим з метою захоплення і переведення маяка під юрисдикцію України".

"Вони зламали замки в службових приміщеннях маяка, відібрали пропуск у начальника маяка і не допускають на територію об'єкту представників Чорноморського флоту", - повідомив представник ЧФ.

"Вказані незаконні дії української влади носять грубий і зухвалий характер, є очевидним підтвердженням її наміру ігнорувати угоди по Чорноморському флоту і направлені на дестабілізацію обстановки в регіоні", - заявив співбесідник агентства.

Колишній командувач Чорноморського флоту адмірал Віктор Кравченко назвав факт захоплення Ялтинського маяка "кричущим порушенням базових угод по Чорноморському флоту".

В Міністерстві оборони Україні оперативно спростували інформацію про те, що Ялтинський маяк Чорноморського флоту Росії був захоплений посадовими особами «Держгідрографії» України. Як повідомили в прес-службі Міноборони України, маяк був захоплений членами організації «Студентське братство».

В Мінтрансзв’язку України заявили, що співробітники державного підприємства "Держгідрографія" Міністерства транспорту і зв'язку України здійснюють технічне обслуговування Ялтинського маяка.

"Вони за договором здійснюють технічне обслуговування маяка", – сказав представник прес-служби Мінтрансзв’язку в п'ятницю.

При цьому в прес-службі заявили, що, згідно з рішенням господарського суду, маяк належить Україні, яка відповідає за безпеку судноплавства в своїх водах.

Міністерство закордонних справ заявило, що "будь-які заяви щодо "захоплення Ялтинського маяка" є свідомою дезінформацією, оскільки маяк Ялтинського морського торговельного порту є власністю України".

"МЗС України заявляє, що всі об'єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення на морському узбережжі Криму, включаючи маяк Ялтинського морського торговельного порту, є власністю України", - наголошується в повідомленні.

МЗС Росії у відповідь звернувся до України за офіційним роз'ясненнями з приводу інциденту навколо Ялтинського маяка.

"МЗС Росії звернувся до української влади за офіційними роз'ясненнями того, що сталося, і з вимогою вжити заходів для негайного допуску службовців Чорноморського флоту до виконання їхніх службових обов'язків", - повідомив офіційний представник МЗС РФ Михайло Каминін.

До Ялти разом з представниками командування Чорноморського флоту виїхали генконсул Росії в Сімферополі і співробітник посольства Росії в Києві.

В п'ятницю, 13 січня, начальник і два співробітники Ялтинського маяка, який входить в навігаційно-гідрографічну службу Чорноморського флоту РФ, що базується на території України, не були пропущені охороною Ялтинського порту (маяк розміщений на території порту) на своє робоче місце під приводом, що нібито минув термін дії пропусків в порт, нагадав представник МЗС.

За його словами, в результаті не діє об'єкт, необхідний для забезпечення безпеки мореплавання як цивільних, так і військових суден в Чорному морі.

Інцидент навколо Ялтинського маяка не може не затьмарити атмосферу російсько-українських відносин, вважають в МЗС РФ.

Головком ВМФ Росії адмірал Володимир Масорін висловив повну впевненість в тому, що Ялтинський маяк найближчим часом буде повернений до складу гідрографічної служби Чорноморського флоту. Про це повідомив помічник головкому ВМФ Росії капітан першого рангу Ігор Дигало.

"Немає ніяких сумнівів в тому, що Ялтинський маяк найближчим часом ми повернемо до складу гідрографічної служби Чорноморського флоту і гідронавігаційна система узбережжя Криму функціонуватиме в повному обсязі, виконуючи відповідальне завдання із забезпечення безпеки мореплавання. Це тверда позиція головкомату ВМФ РФ", - навів Дигало слова Масоріна.

Тим часом посол з особливих доручень МЗС України Віктор Семенов на брифінгу в МЗС заявив, що Україна контролює і здійснює управління на 64 із 100 об'єктів навігаційно-гідрографічного забезпечення на морському узбережжі Криму.


«Протягом останніх двох місяців українське державне підприємство «Держгідрографія» прийняло на баланс 64 об'єкти навігаційно-гідрографічного забезпечення. Зараз під контроль української сторони передається Ялтинський маяк. Незаконно під контролем служби гідрографії ЧФ РФ залишається ще 35 об'єктів», - сказав Семенов.


За його словами, більшість об'єктів потребує реконструкції. «За попередніми розрахунками, необхідно близько 220 тисяч гривень, щоб привести ці об'єкти в належний стан», - повідомив дипломат.


Посол з особливих доручень вважає, що найближчим часом всі 100 об'єктів перейдуть під контроль української сторони. «Маяки є власністю України. І ми наполягаємо, щоб всі вони були повернені», - відзначив він.


Семенов повідомив, що питання про повернення власності України розглядали Севастопольський, Кримський і Херсонський господарські суди. «Звичайно, російська сторона оскаржує ці рішення, але ми будемо діяти виключно в юридичному ключі», - наголосив дипломат.


Він також повідомив, що МЗС України направило ноту російській стороні з пропозицією провести в другій декаді лютого засідання підкомісії, яка була створена в рамках міждержавної комісії Путін-Ющенко, з питань перебування Чорноморського флоту Росії в Україні.

Речник МЗС України Василь Філіпчук на брифінгу в суботу також повідомив, що в документах, на які посилається російська сторона, підтверджуючи свою правоту, не вказано, що Ялтинський маяк належить Чорноморському флоту Російської Федерації. Зокрема російська сторона посилається на доповнення до угоди про параметри розподілу між Україною і Росією Чорноморського флоту.

Керівник прес-служби українського зовнішньополітичного відомства пояснив, що доповнення №2 містить список і параметри об'єктів Чорноморського флоту Росії виключно в Севастополі, а в доповненні №3 вказано, що російська сторона орендує в Ялті 2 об'єкти - радіовузол і санаторій.

Філіпчук наголосив, що забезпечувати безпеку судноплавства і гідрографію повинна держава, в територіальних водах якої здійснюється судноплавство.

Своєю чергою посол з особливих доручень МЗС України Віктор Семенов, заперечуючи звинувачення в незаконному захопленні Ялтинського маяка українською стороною, сказав: "Навіщо потрібно віднімати те, що належить нам".

Посол наголосив, що управління гідрографічною системою повинна здійснюватися з одного центру, і зауважив, що 35 із 100 гідрографічних об'єктів на узбережжі Криму незаконно утримуються російською стороною.

Філіпчук і Семенов повідомили, що раніше, до розпаду Радянського союзу, ці об'єкти перебували у віданні Міністерства оборони СРСР і після здобуття Україною незалежності не були повернені українській стороні. Семенов наголосив, що всі ці об'єкти будуть повернені у власність України. "Спроби Чорноморського флоту перебрати на себе деякі завдання межують із спробами втручання у внутрішні справи України", - зазначив Філіпчук.

Речник МЗС також завважив, що законодавство України забороняє оренду таких об'єктів. За його словами, в МЗС України був викликаний повноважний представник посольства Росії, якому передадуть підготовлену українською стороною інформацію з цього питання.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1381