Європейське космічне агентство і Австралійський національний університет успішно провели випробування нового покоління космічних іонних двигунів, досягнувши рекордних показників.
Двигуни, в яких заряджені частинки швидшають в електричному полі — давно відомі. Вони застосовуються для орієнтації, корекції орбіти на деяких супутниках і міжпланетних апаратах, а в ряді космічних проектів — навіть як маршові.
З ними фахівці пов'язують подальше освоєння Сонячної системи. І хоча всі різновиди так званих електроракетних двигунів сильно поступаються хімічним максимальною тягою (грами проти кілограмів і тонн), зате кардинально перевершують їх в економічності (витраті палива на кожний грам тяги за секунду). А ця економічність (питомий імпульс) прямо пропорційно залежить від швидкості реактивного струменя, що викидається, пише «Мембрана».
Так от, в дослідному двигуні, що називається "Двоступеневий з чотирма решітками" (Dual-Stage 4-Grid — DS4G), побудованому за контрактом ESA в Австралії, швидкість ця досягла рекордних 210 кілометрів на секунду.
Це, наприклад, разів у 60 більше, ніж швидкість вихлопу у добрих хімічних двигунів, і в 4-10 разів більше, ніж у колишніх "іонників".
Як зрозуміло з назви розробки, таку швидкість досягнуто двоступеневим процесом розгону іонів за допомогою чотирьох послідовних решіток (замість традиційних однієї стадії і трьох решіток), а також високою напругою — 30 кіловольтів. Крім того, розходження вихідного реактивного пучка склала всього 3 градуси, проти приблизно 15 градусів — у колишніх систем.
Даний зразок DS4G ще не готовий летіти в космос, але двигуни, створені на його основі, дозволять у майбутньому автоматичним апаратам літати (і активно маневрувати) по всій Сонячній системі, використовуючи надзвичайно малий запас палива, що дозволило авторам цього пристрою назвати його навіть "ультраіонним двигуном".
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом