Українська влада захопила в п'ятницю Ялтинський маяк Чорноморського флоту, повідомило джерело в гідрографічній службі ЧФ РФ.
"Сьогодні близько 10:00 за місцевим часом начальник ялтинського маяка ЧФ РФ Віктор Поліщук не був допущений службами ялтинського порту на територію маяка для виконання своїх службових обов'язків", - повідомило джерело.
За його словами, "на територію маяка на трьох машинах проїхали співробітники українського державного підприємства "держгідрографія" на чолі з начальником Севастопольського філіалу цього закладу Володимиром Колпаковим з метою захоплення і переведення маяка під юрисдикцію України".
"Вони зламали замки в службових приміщеннях маяка, відібрали пропуск у начальника маяка і не допускають на територію об'єкту представників Чорноморського флоту", - повідомив представник ЧФ.
Про те, що відбувається на маяку, інформовані правоохоронні органи України, відзначив він.
"Вказані незаконні дії української влади носять грубий і зухвалий характер, є очевидним підтвердженням їх наміру ігнорувати угоди щодо Чорноморського флоту і направлені на дестабілізацію обстановки в регіоні", - заявив співрозмовник агентства.
Колишній командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Кравченко назвав факт захоплення Ялтинського маяка "волаючим порушенням базових угод щодо Чорноморського флоту".
"Мало того, що маяк є військовим об'єктом, мало того, що він забезпечує безпеку мореплавства в Чорному морі, цей маяк включений у список об'єктів Чорноморського флоту, які Росія орендує в України і платить за це гроші. І все це зафіксовано в базових угодах про розділ Чорноморського флоту від 1997 року", - заявив Кравченко, передає "Інтерфакс".
Він підкреслив, що "Росія не може передавати Україні об'єкти гідрографії і навігаційне обладнання Чорноморського флоту через відсутність механізму передачі".
"В 1997 році ми парафували окрему угоду щодо об'єктів гідрографії, проте тоді ж МЗС України заблокувало цей документ через те, що хотіло забрати всі об'єкти собі", - сказав адмірал.
"Звичайно, Росія на це не погодилася, тому процес передачі загальмувався. Ми готові віддати зайве, але флот без навігації залишатися не може. Безпека військового мореплавства не обговорюється", - сказав Кравченко.
За його словами, "єдиним цивілізованим шляхом передачі частини гідрографії і навігаційного обладнання ЧФ може бути підписання міністерствами закордонних справ РФ і України окремої угоди, яка б регулювала процес передачі".
Кравченко також повідомив, що в 1997 році "ми передали Україні понад 40 таких об'єктів".
"Тоді було укладено базову угоду щодо розділу Чорноморського флоту СРСР. У той час я займав посаду командувача Чорноморським флотом. В 2000 році Україна в односторонньому порядку заволоділа декількома об'єктами в Севастопольській бухті", - сказав В.Кравченко.
Він відзначив, що багато переданих Україні об'єктів зараз знаходиться в неробочому стані через відсутність коштів на їх ремонт і обслуговування.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом