Паливо для України, не дивлячись на підписану з Росією угоду, найближчим часом може знову подорожчати.

Президент Туркменії Сапармурат Ніязов на зустрічі з Володимиром Путіним, що запланована на кінець січня, має намір вимагати підняти ціну на туркменський газ з 65 до 85 доларів за тисячу кубічних метрів. Така міра автоматично приведе до подорожчання газу для України, куди і прямуватиме туркменське паливо.

Представник посольства Туркменії в Москві повідомив, що "з урахуванням світових цін на енергоресурси ми вважаємо справедливим скоректувати ціну на газ до 75-85 доларів за 1000 кубічних метрів". Представник "Газпрому" цю інформацію прокоментувати не зміг, передає «Lenta.ru» з посиланням на газету «Ведомости».

У "Газпромі" повідомили, що російська компанія уклала угоду про поставку в 2006 році 30 мільярдів кубометрів туркменського газу за ціною 65 доларів за 1000 кубічних метрів. Проте в посольстві Туркменії мають у своєму розпорядженні інші дані. "Туркменія може продати "Газекспорту" в I кварталі 2006 року половину законтрактованих об'ємів газу за ціною 65 доларів за 1000 кубометрів, а про ціну 15 мільярдів кубометрів, що залишилися, пропонувалося домовитися додатково", - заявив туркменський дипломат.

Саме ці 30 мільярдів кубометрів туркменського газу і були заплановані "Газпромом" для поставки через "Росукренерго" на Україну. Якщо Туркменії вдасться підняти ціну на свій газ до 85 доларів за 1000 кубометрів, а ціна для України залишиться на обумовленому рівні в 95 доларів США, то такі поставки стануть нерентабельними, вважають опитані виданням аналітики.

З урахуванням транспортування собівартість туркменського газу на кордоні з Україною наблизиться до 100 доларів за 1000 кубометрів, указують вони. Щоб уникнути збитків, "Росукренерго" при ціні туркменського газу 85 доларів доведеться підняти відпускну ціну для України до 105-110 доларів за 1000 кубометрів.

Українська сторона у свою чергу наполягає на тому, що можливе підвищення цін на туркменський газ - питання відносин "Газпрому" з Туркменією. Голова "Нафтогаз України" Олексій Івченко заявив, що за угодою від 4 січня 2006 року міняти ціну в односторонньому порядку неможливо. "Наша сторона медалі - 95 доларів на кордоні України з Росією, і за іншою ціною ми не купуватимемо", - сказав він.

Раніше ForUm повідомляв, що 4 січня після тривалих переговорів «Газпром» і «Нафтогаз України» підписали п'ятирічний контракт на поставку газу Україні. «Газпром» постачатиме газ через «РосУкрЕнерго», при цьому «РосУкрЕнерго» перепродуватиме газ українським споживачам по 95 дол. за 1 тис. кубометрів. Різниця в ціні буде компенсована за рахунок включення в баланс «РосУкрЕнерго туркменського, узбецького і казахського газу», які обходяться в 55-65 дол. за тисячу кубометрів і становлять близько 2/3 усіх поставок.

У свою чергу, Президент України Віктор Ющенко заявив, що Україна не порушить своїх газових зобов'язань ні перед Росією, ні перед Європою. Таку думку він висловив на спільній прес-конференції з президентом Росії Володимиром Путіним в Астані, коментуючи результати двосторонніх українсько-російських переговорів.

«Україна не порушить жодної букви наших домовленостей – ні перед Росією, ні перед західними партнерами, я розумію наскільки це важливо», - сказав Ющенко.

Нагадавши ситуацію, коли 1 січня цього року виникли проблеми з об'ємами транзиту російського газу до Європи, Ющенко підкреслив, що приблизно 80% цього дефіциту Україна покрила зі своїх сховищ, віддавши свій технологічний газ на прокачування. «Це було зроблено тільки з однією метою, щоб ніхто не відчув якогось дискомфорту», - сказав Президент України. При цьому він відзначив, що, можливо, цих зусиль було недостатньо, але вони з української сторони були «повними і щирими».

Кажучи про позитивні моменти газової угоди для України Ющенка відзначив, що по-перше вона отримала газ за ціною 95 дол. за тис. куб. м; в других – збільшена ціна за транзит газу по території України, а також об'єми прокачуваного газу на 11 млрд. куб. м. «Таким чином, в 2006 році ми матимемо рекордну кількість прокачуваного російського газу до Європи – приблизно 121 млрд. куб. м. Це добра відповідь на все ті проблеми, які були і з одного і з другого боку», - сказав Ющенко.

Коментуючи тему газової домовленості Президент України заявив, що після достатньо драматичних подій, сторони знайшли взаємовигідне рішення і зняли підозри один з одного щодо того, що Росія продає за півціни газ Україні, а Україна за півціни транзитує його.

У свою чергу, Президент РФ Володимир Путін не виключає, що в майбутньому ціна за російський газ, що поставляється до України, може знизитися.

«Для нас важлива не сьогоднішня ціна, а європейська формула її розрахунку, - заявив глава російської держави 11 січня в Астані. - Сьогодні це 230 доларів за 1000 кубометрів, завтра може бути більше або менше. Зрозуміло, ми погодимося, якщо вона знизиться».

«Нас радує, що досягнуто компромісу, який, безумовно, піде на користь не тільки в енергетичній сфері, а й в інших галузях співпраці», - вважає Путін.

При цьому Президент Росії дипломатично відповів на питання українських журналістів про те, чи в Москві як і раніше вважають, що Україна крала газ, який Росія направляла до Європи. «Україна - наш найближчий сусід і партнер, і я вважаю, що відносно такої країни потрібно вибирати коректні вислови, - сказав Путін. - Відносини між господарюючими суб'єктами можуть бути прозоро проконтрольовані міжнародними організаціями».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

717