Політичні експерти прогнозують можливі наслідки введення в Україні прямого президентського правління.


Як відомо, після голосування у Верховній Раді за відставку уряду Юрія Єханурова, екстрене засідання політради виборчого блоку “Наша Україна” прийняло заяву, в якій зокрема закликало ввести пряме президентське правління до виборів до Верховної Ради в березні 2006 року.


У зв'язку з цим Центр досліджень політичних цінностей звернувся до політичних експертів з питанням: «Якими могли би бути наслідки введення в Україні прямого президентського правління?».


Відповідаючи на це питання, директор Інституту національних стратегій Кость Бондаренко відзначив, що „для того, щоб говорити про наслідки, спершу потрібно сказати про підстави”. При цьому він зауважив, що не бачить “жодних підстав для введення прямого президентського правління, оскільки у нас вступила в дію конституційна реформа, а тому створюється новий центр ухвалення рішень – парламент, і в парламенті є більшість, що показало голосування за відставку уряду, тобто жодної підстави для розпуску парламенту зараз немає”. Крім того, на думку політолога, “введення прямого президентського правління в даних умовах – це просто крок до диктатури”.


Бондаренко переконаний, що “оскільки підстав для введення прямого президентського правління немає, потрібно Президенту і спікеру парламенту як двом рівновеликим фігурам українського політикуму сідати, забувши про істерику, яку демонструють члени «Нашої України» і їхні політичні союзники, і починати домовлятися про те, як уникнути переростання урядової кризи в управлінський хаос”. “Всі питання потрібно вирішувати зважено, в консенсусному руслі, а не методом взаємних погроз Президента і Верховної Ради”, - зазначив експерт, повідомляє «УНІАН».

Водночас голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній констатував: “Україна дуже складно пристосовується до демократії тому і лунають пропозиції, які фактично перекреслюють парламентаризм і європейський вибір країни”. Він переконаний, що “єдине, що ще хоч якось рятує європейський вибір України, - це те, що «диктатуромани» сконцентровані не в одному місці, а розпорошені по різних партіях і, таким чином, врівноважують один одного”.


Політолог вважає, що “наслідки уявного прямого президентського правління залежали б від того, хто б опинився в опозиції”. На його думку, “якщо в опозиції до цієї ідеї були б тільки сили, які під час попередньої президентської кампанії голосували за Януковича, то, швидше за все, нічого б екстраординарного не сталося. Адже народної пасіонарності у цих сил немає, тобто, грубо кажучи, добровільно на Майдан майже ніхто б не пішов. А ось якби в опозицію до цього рішення ще пішла б частина «помаранчевих», скажімо Юлія Тимошенко, то наслідки могли би бути невеселими” . “Тоді б запахло імпічментом, революцією, демонстраціями, мітингами, голодовками, одним словом ситуація б сильно дестабілізувалася” , - вважає Доній.


Введення президентського правління, на переконання директора Центру політичних досліджень і конфліктології Михайла Погребинського, “був би перший крок до імпічменту Віктора Ющенка. Він вважає, що “реалізувати ці плани можна лише в режимі тоталітарної держави”. Політолог відзначив, що “Україна до таких держав не відноситься, а щоб перетворити наш устрій на тоталітарний, ні у Ющенка, ні у його команди можливостей немає”. “Це просто емоційна політична заява людей, які опинилися в дуже складному становищі, - відзначив Погребинський і додав, що їхні позиції зараз істотно ослаблені і вони просто хапаються за соломинку”.


Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що політична ініціатива про введення президентського правління “є непродуманою як з політичної, так і з правової точки зору”. Він пояснив, що “у нас немає механізмів, визначених в Конституції або в інших законодавчих актах, які б регулювали становище прямого президентського правління”. На думку політолога, “фактично такі заклики можуть сприйматися як заклики до державного перевороту, і такі оцінки уже з'явилися” . Тому він не виключає, що “подібні ініціативи можуть бути певними інформаційно-політичними зондажем ідей, які будуть реалізовуватися не сьогодні, а після парламентських виборів, якщо новий склад Верховної Ради не зможе сформувати ні парламентську коаліцію більшості, ні новий уряд”.


Президент Інституту державності і демократії Іван ЛОЗОВИЙ вважає, що заява про введення президентського правління – “це дещо панічна реакція фракції «Наша Україна» у Верховній Раді”.


Керівник проекту «Політична думка» Володимир Полохало відзначив, що “пряме президентське правління – це якась недемократична фантастика, яка не має реальних підстав для реалізації”. Політолог назвав такі заяви “темпоральними, експансивними, екстравагантними і зовсім неелегантними (користуючись терміном Президента Ющенка) висловлюваннями в контексті його демократичної програми і постулатів”.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

286