Україна сформувала оперативний штаб для вирішення можливих проблем, викликаних скороченням поставок газу російським монополістом «Газпромом».

Як повідомляється на урядовому порталі, штаб очолив прем'єр-міністр Юрій Єхануров. До складу штабу також ввійшли перший віце-прем'єр Станіслав Сташевський, міністри відповідних відомств і керівництво «Нафтогаз України».

Як повідомляють у штабі, для потреб комунальної сфери і населення природний газ і інші енергетичні ресурси постачатимуться в належному об'ємі, передає «УНІАН».

Також для термінового і оперативного інформування громадськості щодо ходу переговорів і ситуації з газопостачання в Україну створюється оперативний Інформаційний центр. В центр надходитиме інформація з Кабінету Міністрів України, Секретаріату Президента, інших центральних органів виконавчої влади і НАК «Нафтогазу».

Орієнтовно з 3 січня 2006 року о 12 і 17 годинах у прес-центрі Кабінету Міністрів України проходитимуть брифінги офіційних представників влади і громадських експертів з представниками ЗМІ.

Головна мета центру – оперативно інформувати громадськість про розвиток подій навколо газового питання.

Україна і Росія вже декілька місяців не можуть узгодити принципи транзиту російського газу через територію України (близько 130 млрд. кубометрів газу на рік до Європи) і схему оплати цього транзиту, оскільки Москва запропонувала Києву перейти від діючої схеми бартерних розрахунків до оплати грошима за європейськими тарифами.

Україна згодна на підвищення цін, перехід на прозорі і ринкові принципи транзиту та його оплату, проте наполягає на поетапному підвищенні цін протягом 2006-2009 рр. Переговори затяглися, і 14 грудня заступник голови Правління "Газпрому" Олександр Медведєв заявив, що Росія не продаватиме газ Україні за ціною 160 доларів за тисячу кубометрів, нова ціна складатиме 220-230 доларів.

31 грудня 2005 року між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» відбулися переговори щодо умов надання послуг з транзиту російського газу і оплати за них в 2006 році. Всі вимоги російської сторони, висловлені під час переговорів, були прийняті українською стороною.

В результаті переговорів була досягнута домовленість про те, що в першому кварталі 2006 року умови транзиту російського газу і оплати за нього залишаться такими ж, як і в 2005 році. Проект угоди, в якому передбачався перехід на ринкові принципи оплати за газ з 2 кварталу 2006 року, був направлений російській стороні 31 грудня о 23.09 за московським часом.

Не дивлячись на це, 1 січня 2006 року о 10.00 на передавальних пунктах газу ГВС Валуйки Бєлгородської області постачання газу було припинене повністю, а на ГВС Сохранівка і Суджа – скорочено. Через низку транзитних маршрутів газ не подається.

При цьому скорочені і об'єми газу, призначеного для забезпечення транзиту в Європу.

Загальне скорочення об'ємів постачання газу становить 187 млн. кубічних метрів на добу

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

450