Україна переживає складний час. Рік для країни почався непросто, і поки що сталість спостерігається тільки в одному - нестабільність політичного та економічного життя держави. Поки суспільна увага зайнята ностальгією за Кримом і міркуваннями про військові дії на сході, експертне співтовариство цікавить зовсім інше питання. Конфлікти коли-небудь та й закінчаться, але що залишиться після них? Адже гроші люблять тишу, а великі гроші - абсолютну тишу. Про те, що зараз відбувається з українською економікою, і що залишиться на виснаженій розбратами землі, ForUm запитав у голови Комітету економістів України Андрія Новака.

- Україна переживає зараз не найкращі свої часи. Як Ви оцінюєте стан вітчизняної економіки в нинішніх умовах?

- Поки що я відчуваю стриманий оптимізм. Україну як мінімум не кинули самостійно вирішувати свої проблеми. Західний світ прийняв Україну як геополітичний об'єкт, поки що не як суб'єкт. Це виражається в тому, що нашій країні готові давати великі кредитні ресурси з різних джерел. Нам готові допомагати вибратися з ситуації, як уряди інших країн, так і найвідоміші світові фонди (німецький, британський, американський). Вони організували пул найбільших світових банків, і всі разом зарезервували інвестиції для України на суму від 300 до 700 млрд доларів, за програмами тривалістю від 15 до 30 років. Але обсяг інвестицій за кожним напрямом залежатиме від внутрішньої військово-політичної ситуації в Україні. Мій оптимізм базується на тому, що світ нарешті помітив Україну та її потенціал.

- Україна могла б обійтися без кредитів?

- В цій економічній і політичній ситуації не могла би.

- Проблеми у вітчизняній економіці з'явилися через політичну ситуацію в країні чи на неї більше вплинули галузеві чинники?

- В Україні відбулося накладення абсолютно неефективної, безпорадної економічної політики і політичної ситуації, що стала результатом багаторічних дій авторитарних режимів. Негативні тенденції в економіці та політиці зійшлися в одну точку і тому мають такі важкі наслідки.

- В якому стані перебуває один із китів нашої економіки - українська промисловість?

- Промисловість України, особливо важке машинобудування та хімія, перебувають у критичному стані. Ці підприємства багато років орієнтувалися переважно на один ринок - Росія, Митний Союз, СНД. Зараз вони пожинають плоди своєї непродуманої експортної політики. Інші підприємства, переважно високотехнологічні, які не орієнтовані на російський ринок, переживають не менш важкі часи, але не такі критичні. Трохи краще йдуть справи у аграрного сектора. Саме він цього року, як і минулого, рятуватиме вітчизняну економіку від остаточного падіння.

- А вітчизняний бізнес?

- Начебто робляться якісь кроки до спрощення адміністративних процедур, реєстрації і, загалом, роботи малого та середнього бізнесу. Але з іншого боку, треба розуміти, що для бізнесу необхідне загальне економічне середовище. Зараз це середовище в Україні абсолютно не розвивається, для цього немає умов. Виняток становлять лише деякі компанії.

- На початку року економісти говорили про відтік капіталу з України. Зараз уже кінець весни. Чи вдалося зупинити цю тенденцію?

- Відтік капіталу з України триває, і триватиме доти, поки спостерігається конфлікт на сході, поки Україна по шматках втрачає контроль над своїми територіями. Найбільший відтік коштів варто очікувати саме в тій місцевості, де відбуваються сутички. У таких умовах ніхто не вкладатиме гроші в розвиток бізнесу, і виводитиме їх прискореними темпами. Схожу картину ми зможемо побачити і в інших областях України. Підприємці хочуть захистити себе й завчасно убезпечити активи. Зараз залишають в обігу тільки мінімально вигідні кошти.

- Цього року ми зіткнулися з величезною девальвацією гривні. Чого чекати від національної валюти в майбутньому?

- Курс гривні цього року повністю залежатиме від розвитку військово-політичної ситуації. Все, що відбувається на сході, позначиться на національній валюті. Якщо нинішня ситуація триватиме, то можна очікувати на подальшу девальвацію. Якщо ж все це зупиниться, то припиняться і негативні очікування, які зараз здебільшого формують девальвацію. Але, звичайно, минулого курсу 8,9 і навіть 10 грн за долар уже не буде.

- Україні варто побоюватися дефолту?

- Дефолт - це конкретний стан державного бюджету, який не може виконувати свої зобов'язання. Поки що такої небезпеки немає, тому що багато організацій готові надавати нам кредити для виконання державних зобов'язань. Поки прямої небезпеки дефолту немає.

- За даними НБУ, на 1 травня золотовалютні резерви в іноземній валюті становили $ 12,420 млрд. Це критичний розмір резервів для України?

- Цей обсяг золотовалютних резервів навіть нижчий від мінімально критичного рівня.

- Україна отримала перший транш кредиту МВФ. Чи врятують ці гроші країну?

- Важливим є той факт, що з Україною МВФ відновив співпрацю. Саме на це орієнтуються інші можливі кредитори. Але суми траншів не є рятівними. Вони просто дають сигнал у цілому для валютного ринку, фінансового та банківського сектора, а також для інвесторів, які хотіли б співпрацювати з Україною, про те, що з нами все ж можна працювати, адже цій країні дав кредит МВФ. Але транші (принаймні, ті, які надійдуть у 2014 році) всього лише рятують країну від дефолту. І не більше.

- Чи варто витрачати ці кредитні кошти на оплату боргу за російський газ?

- Я вважаю, що ніяких оплат російського газу в нинішніх умовах бути не повинно. Українська влада має виставляти рахунок за окуповані території. Наприклад, за Крим Росія повинна заплатити Україні 5 млрд євро. Минуло 2 місяці - 10 млрд заплатіть Україні. Українській владі пора переходити в контратаку, а не бути в положенні того, хто постійно захищається, тому що така стратегія призведе до подальших поразок. Потрібно контратакувати, якщо не на військовому, то хоча б на політичному, інформаційному або економічному полі.

- Яке зростання ВВП у 2014 році Ви прогнозуєте?

- Падіння ВВП зрозуміло, що буде, і, звичайно, значне. А ступінь падіння залежатиме від того, що буде підконтрольне нашій владі, тобто яка частина території і відповідно економіки буде українською. Навіть цей показник зараз залежить не від економіки, а від військово-політичної ситуації.

- Держстат заявляє про те, що рівень інфляції з початку року становить 6,4%. Яким буде цей показник за підсумками року?

- Враховуючи глибоку девальвацію, яка веде за собою інфляцію (спочатку на імпорт, потім на послуги і вітчизняні товари), ми навряд чи отримаємо менше 15%. Але треба ще розуміти і методологію підрахунку інфляції, щоб ми себе не обманювали. Пора переходити на міжнародні стандарти і не маніпулювати статистичними даними. Нещодавно у споживчий набір було введено 39 цікавих позицій товарів та послуг, ціни на які характеризуються постійним зменшенням або стабільністю. Але вони становлять невелику частину споживчого набору більшості українців. Це маніпуляції, якими користувалася влада кожного кольору.

- А як ви оцінюєте діяльність економічного блоку нового уряду?

- Не хочеться поки якось оцінювати, минуло мало часу. Але нинішні тенденції дають зрозуміти, що економічний блок влади самоусунувся і просто підмінив свою політику умовами МВФ. У глобальному значенні у нас є тимчасовий адміністратор МВФ, який визначає економічну політику України.

Тетяна Григор'єва,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

315