Більшість експертів солідарні в тому, що нова угода з МВФ допомогла б економіці України розібратися з зовнішніми і внутрішніми боргами та іншими труднощами. Проте важливою умовою співпраці Фонд, як і раніше, називає підвищення тарифів на газ для населення. А це може вдарити по добробуту людей і в без того неоднозначній економічній ситуації. Тому не дивно, що в листопаді Президент Віктор Янукович знову підтвердив: вимоги щодо зростання газових тарифів не будуть прийняті ні за яких обставин. За словами глави держави, «ми ніколи не допустимо кроків, від яких страждатимуть люди і які негативним чином вплинуть на їхнє матеріальне становище».
А міністр економічного розвитку і торгівлі Ігор Прасолов додає, що Кабмін хоче виключити питання цін на газ для населення з переговорів з МВФ. У зв'язку з цим економісти нагадують, що соки з вітчизняної економіки до останнього часу продовжував пити кабальний «тимошенківський» газовий контракт з Росією, за якого наша країна щорічно переплачувала за газ не менше $7 млрд. «Ця угода є ключовим фактором сильного тиску на економіку і бюджетний баланс. Виходить, що тоді державну владу використали для створення антидержавного механізму, який продовжує знекровлювати країну, - нарікає галузевий аналітик Олександр Нарбут. - І на цьому тлі уряду пропонували перекласти відповідальність за харківську змову на простих громадян, довести витрати на енергоносії до 1/4 у їх загальній структурі витрат. Це означало б пряму роботу на інтереси РФ на шкоду нашим власним, та ще плюс при недостатньому добробуті українців. Це неприпустимо». Відрадно, що днями Президенту вдалося домовитися з Кремлем про істотне зниження газової ціни до рівня в $268,5 за 1000 м3, який буде діяти до закінчення чинного контракту в 2019 р.
Прасолов акцентує, що видалення газового питання з діалогу з МВФ також можливе зважаючи на розвиток внутрішньої газовидобутку та заміщення російського газу, а також енергозбереження. ForUm постарався розібратися, наскільки дієві дані фактори.
Зростає видобуток
Для початку зазначимо, що за 11 міс. Київ скоротив зовнішні закупівлі газу на 15,5% до 25,7 млрд м3, в т.ч. з Європи поставлено 1,88 млрд м3. Голова Міненерго Едуард Ставицький повідомляє, що в українських газосховищах вже у листопаді було накопичено понад 18 млрд м3, і до кінця року газ у «Газпрому» міг би взагалі не закуповуватися (поки що було прийняте інше рішення). Влада вже давала Москві сигнали, що повинен імпортуватися тільки той обсяг, який дійсно потрібен країні, говорить фахівець з ПЕК Валентин Землянський. «Запасів у підземних сховищах у листопаді було достатньо, щоб забезпечити національні потреби при не дуже холодній зимі. Для інформації, в 2012 р. у росіян було закуплено 33 млрд м3 газу на $14 млрд, хоча ще роком раніше це було 40 млрд м3», - зазначає він.
За словами Ставицького, імпорт знижений в т.ч. завдяки власному видобутку, який в січні-листопаді-2013 (щодо 11 міс. минулого року) зріс на 1,7% до 18,6 млрд м3. Так, у державній НАК «Нафтогаз України» найбільший приріст досягнуто в південному регіоні, включаючи шельф Чорного моря. В цілому по країні збільшення відбулося за рахунок запуску нових дотискуючих компресорних станцій і нових свердловин, виведенню свердловин з бездіяльності, за рахунок капітальних ремонтів. І за результатами року сукупне - державне і приватне - газовидобування може зрости приблизно до 20 млрд м3. Цього майже достатньо для повного покриття потреб населення, а для остаточного вирішення даної задачі вітчизняний видобуток повинен збільшитися ще трохи, до 24 млрд м3. Янукович обіцяє, що дуже скоро ці показники будуть досягнуті. А до 2017 р. видобуток газу підвищиться до 27 млрд м3.
Подібне розширення видобутку поряд з розвитком технологій створює умови для зменшення собівартості і стабільної відпускної ціни для населення, а не її підвищення, констатує співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Дійсно, в 2013 р. закупівельні ціни «Нафтогазу» на український газ для постачання населенню впали: для палива ПАТ «Укргазвидобування» вони склали 349,2 грн за 1000 м3 (у 2012 році - 350), для ДАТ «Чорноморнафтогаз» - 440 грн/1000 м3 (раніше 456), і тільки газ ПАТ «Укрнафта» подорожчав з 458 до 492,6 грн/1000 м3. Для порівняння, газ з Росії в жовтні коштував для країни $411,22 за 1000 м3, у листопаді - близько $395 за той же обсяг. Але і цього рівня вистачило б, щоб не підвищувати тарифи для громадян, уточнює Нарбут - і вже тим більше тепер, після московського візиту Президента, коли індикативна ціна газу зменшена до $268,5 за 1000 м3.
Шельф, сланець, синтез...
І в Україні ще є значні резерви власного природного газу. Одним з перспективних напрямків є шельф, де в 2012 р. видобуто 1,174 млрд м3 блакитного палива (зростання на 11%), а за 11 міс. 2013 - вже 1,478 млрд м3 (+40,2% до аналогічного періоду). Сьогодні «Чорноморнафтогаз» розробляє 6 газових, 3 газоконденсатних і 1 нафтове родовище; до основних газових майданчиків належать Штормове, Архангельське, Голіцинське, до перспективних - Одеське, Безіменне. Крім того, у вересні Кабмін підписав у Нью-Йорку договір з консорціумом компаній ExxonMobil (США), Shell (Нідерланди) і OMV Рetrom (Румунія), які в серпні виграли конкурс на розробку Скіфської вуглеводневої площі чорноморського шельфу. Площа Скіфської ділянки становить 16,69 тис. км2, вона межує з о. Зміїний. Сумарні інвестиції в розробку ділянки оцінюються в $10-12 млрд, майбутній обсяг видобутку газу - в 3-4 млрд м3/рік.
Далі, уряд веде переговори з компаніями Eni (Італія) і Electricite de France на таких ділянках шельфу, як структура Суботіна, площі Абіха, Маякова, Кавказька. Кошторис проекту - до $4 млрд, щорічний сукупний потенціал нафти і газу - 2-3 млн т умовного палива.
І, звичайно ж, відзначимо 2 великих проекти щодо видобування сланцевого та іншого нетрадиційного газу на Юзівській та Олеській площах. У першому випадку конкурс виграла все та ж Shell, у другому - Chevron (США). Запаси Юзівської оцінюються більш ніж в 4 трлн м3, а річний видобуток при повногранному розгортанні може досягти 20 млрд м3. У жовтні інвестор пробурив першу розвідувальну свердловину «Біляївська-400» на Павловсько-Світловській ліцензійній ділянці в Харківській обл. Комерційний видобуток повинен початися в 2015 р. Що ж стосується Олеської площі, то тут прогнозні запаси становлять 3 трлн м3, а плановий річний видобуток - 8-10 млрд м3. Але і кілька додаткових щорічних мільярдів кубометрів здатні кардинально змінити газовий баланс країни і дати їй менш дорогий газ, зазначає експерт з енергетичної безпеки Центру оборонних досліджень (Швейцарія) Йонас Грец. Якщо вартість сланцевого ресурсу буде нижча, ніж імпортного, то це може вплинути і на ціну ввезеного палива.
А нещодавно в ході візиту Президента до КНР з Китайською національною хімічною інжиніринговою компанією підписано угоду про будівництво заводів з виробництва синтетичного газу на основі газифікації вугілля за технологією Shell, апробованої в Китаї. Це дозволить заощаджувати до 4 млрд м3/рік природного газу і сформує бонусний попит приблизно на 10 млн т вітчизняного вугілля. Заводи планується побудувати в Луганській, Донецькій та Одеській обл. В цілому проект стане частиною програми по заміщенню природного газу вугіллям, яка передбачена кредитним договором на $3,656 млрд між Банком розвитку Китаю і НАК «Нафтогаз України», підписаним в грудні-2012.
Взагалі ж держполітика енергозбереження вже дала можливість поступально скорочувати газоспоживання в останні 3 роки. За даними Кабміну, за 11 міс. 2011 р. це було 48,5 млрд м3 (без урахування технологічного газу), в січні-листопаді-2012 - вже 44,1 млрд, а за аналогічний період цього року - 40,6 млрд м3. Що називається, тенденція очевидна. Разом з активним зростанням власного видобутку це вже через 7-8 років за сприятливих обставин може призвести до повного самозабезпечення газом, а потім і до його експорту, припускають економісти.
Нарешті, величезне значення мають останні московські домовленості. Тепер Україна може спокійно і послідовно займатися проектами власного видобутку та енергоефективності, позбувшись від критично високих газових цін, стабілізувавши торговий баланс і полегшивши собівартісне навантаження на більшу частину промисловості.
Підвищення не буде
Все це створює умови для стабілізації та зниження газових тарифів, а не їхнього підвищення. Так, на думку Ставицького, ставку треба робити не на банальне підняття тарифних ставок (до того ж негативне соціально), а саме на енергоефективність та розвиток власного видобутку. «Ось коли ми тут досягнемо відчутного прогресу, тоді і зможемо розрахувати, якими мають бути справедливі тарифи для українців», - переконаний міністр. У свою чергу, Прасолов підкреслює, що якщо у 2015 р. буде видобутий перший сланцевий газ, то питання тарифного підвищення відпаде автоматично.
Тому віце-прем'єр Юрій Бойко підтверджує: підвищення тарифів не буде. За його словами, таке завдання поставив Президент, і Кабмін докладе всіх зусиль, щоб його виконати: «Уряд зараз не розраховує на кошти МВФ. Його вимоги передбачають зростання тарифів на комунальні послуги на 40%. Однак позиція Президента в тому, що ми не можемо перекладати наслідки газового контракту, який був підписаний попереднім керівництвом країни, на плечі простих людей».
2012 | 2013* | |
Видобуток газу в Україні | 20727 | 22 049 |
Потреба населення | 17 071 | 16 500 |
Потреба теплокомуненерго для виробництва тепла для населення |
8150 |
6300 |
Різниця між видобутком і сукупним побутовим вжитком |
-4 494 | -751 |
* прогноз
Джерело: Кабмін
Андрій Боярунець,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом