У тому, як уберегтися від важкого грипу і банальної застуди, а також підготувати імунітет до атаки вірусів, розбирався ForUm.
Медикаменти
Звичайно, в теорії можна пережити епідемію в повній ізоляції, максимально захистивши себе від контакту з вірусами. Але це тільки в теорії. У реальному ж житті провести кілька тижнів, не виходячи на вулицю і ні з ким не спілкуючись, важко. На сьогоднішній день вітчизняна медицина вважає вакцинацію одним із найбільш надійних засобів захисту від грипу. Втім, після декількох пов'язаних з вакцинами скандалів українці більш ніж прохолодно ставляться до всіх щеплень. У тих людей, чия ворожість до вакцинації виражена менш яскраво, не завжди є час бігти в спеціальний кабінет або навіть поліклініку, та ще й платити гроші, щоб зробити один-єдиний укол. Можливо, справа і не в надто щільному робочому графіку, і не у відсутності коштів, а у звичайній ліні, але результат тут один - вакцинація населення в нашій країні відбувається не дуже активно.
«Для підтримки імунітету є ліки імуномодулятори, в інструкціях до яких розписані схеми прийому. Ці препарати захищають від грипу, ГРВІ. Не знаю, чи заборонено приймати імуномодулятори в Європі і США. Може, вони там просто не так широко використовуються. Але в Європі, а тим більше в США, вакцинація проти грипу введена в календар щеплень.
Самолікування
Якщо людина вважає, що щеплення - не варіант, вона починає шукають «народні, натуральні» засоби для приведення імунної системи «до тями». В Інтернеті можна прочитати сотні рецептів, які обіцяють «гарне здоров'я від природи». Хтось пропонує "налягти" на лікарські трави. Хтось радить варити чудодійне зілля з найрізноманітніших інгредієнтів. Хтось бачить захист від хвороб в обливанні, купанні в ополонці й обтиранні снігом. Але недарма кажуть, що самолікування може бути небезпечним для здоров'я. Адже і фітотерапія, і загартовування гарні в межах розумного і тільки після консультації з лікарем. З погляду епідеміологів, секрет зміцнення імунітету досить простий і загальнодоступний.
Фахівець рекомендує не забувати про перевірені часом продукти, хоч вони, незважаючи на свою користь, і не можуть забезпечити стовідсоткового захисту. «Народні засоби, наприклад шипшина, часник, цибуля, лимон - це все підвищує імунологічну резистентність, але не може протистояти можливому факту інфікування та захворювання», - підкреслює Ігор Маричев.
Поради на майбутнє
«Експрес-методів для підвищення рівня імунітету не існує. Справа в тому, що стресові ситуації на роботі або зміни умов кліматичної температури є тими факторами, які приховано можуть вплинути на імунологічну реактивність. Швидко убезпечити себе дуже складно. Але якщо в організмі людини є певний запас життєвих сил, здоров'я, то, звичайно, їй легше протистояти можливому інфікуванню», - підкреслює Ігор Маричев. На його думку, трепетно ставитися до свого здоров'я необхідно весь рік.
Звичайно, чималу роль тут грає і самоналаштування. Уникнути стресів, авралів, депресій та інших згубних для імунітету явищ складно. Але ж ніхто не заважає мінімізувати їх наслідки, навіть тією ж ароматерапією або повноцінним відпочинком.
«Засіб для моментального зміцнення імунітету безпосередньо перед епідемією підказати складно. Потрібен правильний спосіб життя, правильне харчування, побільше вітамінів. Правильно було б поповнювати запаси вітамінів з літа. Але зараз овочі і фрукти ще є, тому в раціоні вони будуть не зайвими. Стан імунітету завжди сильно залежить не тільки від індивідуальних особливостей організму, але і від харчування. Оскільки ослаблений організм більш чутливий до вірусів, і захворювання протікає набагато складніше», - резюмує Вікторія Задорожна.
Що ж, зараз щорічна епідемія грипу розглядається як супутнє зимі явище. І громадяни, які кашляють і чхають, купуючи новорічні подарунки, навряд чи когось здивують. Але, напевно, варто вводити в моду іншу думку: така картина ненормальна. Так чому б не піклуватися про імунітет регулярно, а не лише напередодні епідемії грипу?
Валентина Дудко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом