Українці звикли думати, що у сусіда і трава зеленіша, і небо синіше. Хоча, виявляється, вже сьогодні в багатьох питаннях ми у вигіднішій ситуації, ніж ЄС, Росія і США. Нам не знайомі проблеми сучасного расизму, а у видобутку нафти ми скоро позмагаємося з Кувейтом. Чому? Про це та багато іншого в інтерв'ю ForUm'у розповів відомий ізраїльський політолог, публіцист, громадський діяч Авігдор Ескін.
 
- Пане Ескін, у ЗМІ Вас представляють абсолютно по-різному. Одні пишуть, що Ви - радикал, інші - герой. Хто Ви?
 
- Це не питання мого характеру та світогляду. Кожна ситуація вимагає ефективної тактики. Бувають у житті випадки, бувають часи, коли радикальний підхід неминучий і необхідний, щоб зупинити згубний процес, або, навпаки - для прориву, як жінці, що народжує, радикально застосовує силу, щоб дитина з'явилася на світ. А іноді потрібно вміти радикально помовчати, утриматися.
 
Ще у 13 років я знав, чого хочу. З тих пір я принципово не міняв поглядів. Я виріс у Москві, там мене вперше заарештувало КДБ у 13 років за публічні протести проти політики СРСР. (Ми розклеювали з одним листівки у центрі Москви.) З 13 років я прагнув до Ізраїлю всіма силами, у 16 років був наймолодшим вчителем івриту в СРСР. Іврит був під забороною. Його можна було вивчати тільки на спеціальних курсах у МДІМВ і в Інституті країн Сходу, де готували дипломатів і розвідників. Тобто, цілий народ позбавили найголовнішого, що може бути в його культурі - мови.
 
В Україні в той же час був свій національний рух, незадоволений недостатньою увагою до української мови та культури. Але українська не була заборонена. Моя мама виросла в Крижополі, її рідну українську мову я чув з дитинства.
 
У 80-х я кілька років працював у Сенаті і Конгресі США, лобіюючи права в'язнів Сіону в СРСР і проізраїльські питання. Були у мене періоди в житті, коли багато працював у Росії, намагаючись поліпшити відносини між Ізраїлем і РФ.
 
Коли мене звинувачують у радикалізмі, то пригадують, як з 1987-го по 1994 –й рік я був радником із зовнішньої політики президента Південної Африки. Свого часу весь світ повстав проти того, що у темношкірих не було права голосу. Але сьогодні в Південній Африці вбивають білих тільки тому, що вони білі, а всі мовчать. З 1948 року, коли був введений Апартеїд, до 1994-го в Південній Африці на демонстраціях і виступах загинули 520 осіб, а за час правління Нельсона Мандели і його послідовників білих загинуло близько 70 тисяч, і близько 200 тисяч білих жінок – по-звірячому зґвалтовано. Насправді ось расизм. А весь світ мовчить. Комусь потрібно взяти на себе місію і висловитися радикально, що я і роблю. Це може багатьом не сподобатися, але хтось почує і може щось зміниться. У разі ПАР ми займаємося порятунком життя людей.
 
Тема білих в Південній Африці дуже важлива, тема расизму по відношенню до білих у всьому світі - також. Зверніть увагу, Європа втрачає свій характер і обличчя. Є люди, які хочуть зберегти тільки в Західній Європі цивілізацію і законність. Але починати не з Європи потрібно, а саме - з Південної Африки. Настав час відповісти чесно на запитання: чи готові ми прийняти той факт, що ми, люди, які виросли в Європі, повинні поступатися азіатам, африканцям тільки тому, що вони належать до іншої раси? Але якщо ти кажеш, що бурі, білі люди, які побудували Південну Африку, мають право на існування - відразу йдуть звинувачення у фашизмі і расизмі. І мене звинувачують, хоча я антифашист і антирасист.
 
- Правда, що Ви не приймаєте лібералізм?

- Ви сповідуєте християнство і знаєте, що в Євангелії сказано: по плодах їх пізнаєте їх. Спочатку в лібералізмі, в його філософії можна було знайти і щось позитивне. Але сьогодні, кажучи «лібералізм», ми маємо на увазі не Джона Стюарта Мілля, а шлюби між двома чоловіками або двома жінками в Європі. Завтра вони так само почнуть вводити шлюби між трьома чоловіками або двома жінками з твариною. А післязавтра хтось прийде і скаже: я хочу одружитися сам на собі. Ми дійшли до повного перекручення та маразму, самогубства Європи в дусі Содому і Гоморри. Ми бачимо результат ліберальної ідеології: вони дійшли до демографічної катастрофи й агітують людей, щоб ті не народжували дітей, а вступали в одностатеві шлюби. Це театр абсурду. Сподіваюся, Україна ніколи не піде цим шляхом.

Ліберальна ідеологія заперечує примат головного, примат Біблії, примат Бога. Для неї все рівноцінне за своєю значимістю: немає нічого святого і вічного, а тільки відносні теорії, вигадані людьми. Такий підхід руйнує основи людського суспільства, яке завжди було ієрархічним, з духовною вертикаллю, з повагою до традиції.

Лібералізм у сьогоднішніх проявах себе зжив. Це треба зрозуміти. Знаєте, у 1991-му в Москві люди прокинулися - а немає комунізму, і нічого страшного, і можна над цим сміятися. Ось і над лібералізмом будуть колись сміятися. Але поки сила і звичка на їхній стороні, і люди ставляться з повагою до цього фантасмагоричного гротеску. Люди розучилися мислити критично.

- Звичайні українці хочуть у ЄС, щоб відкрили кордони і можна було без віз пересуватися Європою, заздалегідь не доводячи в консульських установах, що ти не злочинець, що не мігрант, що не працівник секс-індустрії...

- Ви можете стати найбільшою європейською державою: інтелектуальний, робочий і духовний потенціали величезні. Ви дуже талановитий народ. Якщо почати перераховувати всіх видатних людей ХХ століття... Наприклад, не всі знають, що навіть Олександр Солженіцин, який вважається російським націоналістом, наполовину українець. У вашій країні зберігся дуже високий інтелектуальний потенціал. У вас немає демографічної проблеми. Ви є сьогодні країною досить благополучною з точки зору міжетнічних і міжконфесійних відносин. Україна - це не Франція, не Бельгія, не Німеччина. У вас не існує цих проблем, і це величезна перевага. Україна раніше годувала Європу, і вона може повернутися до цього статусу. У вас же все є. Наскільки я знаю, у вас гігантські поклади сланців. І через 20 років ви зможете стати такими ж виробниками нафти, як Кувейт.

Біда України, що протягом багатьох сотень років країна не займалася державним самоврядуванням. Одна територія контролювалася Австро-Угорщиною, інша - Росією. Західна Україна - це одне, Східна - інше. Це не тільки ваша проблема. Така ж є у Грузії. Така ж була у Ізраїлю. Проблема зрозуміла, її треба вирішувати. Це робота над культурою управління, культурою в політиці.

- Можливо, багато біди від того, що радянська система знищила уми, лідерів, розвинула в людях комплекс неповноцінності. І потрібно переродження поколінь, щоб українці були вже вільними людьми, які не визнаватимуть рамок і кордонів.

- Поневолення людського духу дійсно було. Панував атеїзм. Люди постраждали від голоду і терору. Але сказати, що кращі уми нації тоді було знищено, буде невірно. У СРСР кількість інтелектуалів українського походження зросла незрівнянно порівняно з царською Росією. На жаль, вам не вдалося зберегти кращі уми країни, більшість з них опинилася за межами України. Але радянська освіта була однією з найкращих у світі. Ізраїль став світовим лідером хай-тека завдяки припливу емігрантів з Радянського Союзу. У США, в Силіконовій долині ви теж виявите найвищий відсоток вихідців з СРСР. Ще як там вироблялися мізки! Крім того, якби не радянська влада, Львів не був би частиною України, і жили б там, напевно, переважно поляки. Радянська влада об'єднала Україну, дала їй сучасні кордони.

Прийнято думати, що Америка - це свобода. Але подивіться, що таке сучасна американська молодь. Вона поневолена наркотиками, порожнечею, комп'ютером і телевізором. А що дає людині свободу? Духовне становлення йде через книги, традиції, розуміння, що ти не просто невеликий черв'як, який намагається вхопити, а частина народу, конфесії, людства, Космосу. Правда, ні сучасна західна, ні російська система цього не дають. І там, і там людина, щоб прожити, зобов'язана працювати, як раби в Єгипті.

- Ви сказали, що Україна сьогодні досить благополучна з точки зору міжетнічних і міжконфесійних відносин. Але нещодавно в коментарі ForUm'у Ви заявили, що ВО «Свобода» розпалює неприязнь до єврейського народу, і щоб зняти негативне ставлення до паломників-хасидів, що підігрівається деякими політиками, прах Раббі Нахмана потрібно перепоховати в Ізраїлі. Чому Ви так вважаєте?

- Під час Другої світової війни люди проходили через особливі випробування, і в кожного народу були свої герої і свої зрадники. Героїв було у когось менше, у когось більше. Український народ, який постраждав від страшного голоду, терору, пішов воювати, партизанити, показав приклад всім іншим. Він відзначився особливим героїзмом.

Були і зрадники, дуже жорстокі люди, що заплямували свою історію співучастю у страшних вбивствах мільйонів людей. Це ОУН-УПА, Нахтігаль, дивізія СС. Міжнародне співтовариство давно визнало зраду зрадою. СС визнана злочинною організацією під час Нюренбергських процесів.

Я не можу зрозуміти, чому деяким людям треба піднімати на щит тих, кого треба соромитися. У євреїв є свої зрадники, такі як Троцький, Каганович. Мені соромно, що наш народ дав їх світові. Якби я сказав, що єврейський народ пишається ними, ви б почувалися не дуже добре. Так і ми, коли чуємо, що люди, які організували, наприклад, винищення євреїв у Львові - а збереглися кадри, на яких видно, що вони робили з жінками і дітьми - національні герої.

Що стосується праху Раббі Нахмана, то щорічно ми чуємо: є незадоволені. Кажуть, хасиди приїжджають, поводяться дивно. Тоді потрібно організувати на урядовому рівні транспортування останків Раббі Нахмана в Ізраїль. Нехай Ізраїль за це щось заплатить Україні. Але коли я це кажу, мені відповідають: почекайте, люди в Умані задоволені тим, що приїжджають, і поводяться вони, загалом-то, пристойно. Звичайно, на 30 тис. приїжджих можна знайти 30 психопатів або колишніх кримінальників чи ще когось. Але достатньо, щоб три людини поводилися погано, і все враження псується. Весь світ так влаштований. Якщо ж мешканці Умані хочуть, щоб приїжджали хасиди, нехай скажуть про це. Ми не чуємо таких голосів. Створюється враження, що масовий приїзд хасидів кожної осені не до душі людям України.

Рівень же реальної ксенофобії в Україні невисокий. Україна - країна, яка поводиться у всіх відносинах дуже цивілізовано. Між нашими країнами безвізовий режим, і Ізраїль про це не пошкодував ні на хвилину. Навпаки, чим більше туристів з України, тим кращі відносини. Але коли певні сили оголошують вбивць нашого народу героями - ми не можемо на це спокійно дивитися.

- В Україні часто сперечаються про прийнятність вживання слова «жид». Ще в ХХ столітті у нас слово «жид» не було образливим. Воно і сьогодні використовується в глибинках не як образливе. У польській «żyd», словацькою та чеською «žid», литовською «žydas», угорською «zsidó» - літературні слова.


- Це питання до ваших лінгвістів. Здавна в слові "жид" немає нічого поганого. Так і сьогодні називають євреїв у Польщі. А німецькою це «ід». Мова називається «ідиш», а не «єврєєш». Якщо для України це принципово, то нехай Академія української мови заявить офіційно: відтепер всіх євреїв називаємо тільки словом «жид». Якщо таке рішення приймуть, думаю, ніхто не стане протестувати. Але сьогодні словом «жид» прийнято лаятися й ображати. Так воно склалося, така сучасна мова. Скажіть комусь в Америці «негр» або «чорний» - і вас не пустять до жодного будинку. Про українця сказати «хохол» - теж непристойно.
 
Суперечка ця дивна. Навіщо один одного ображати? Потрібно підносити добре і хороше, що спонукає любити вас і добре ставитися до вашої країни. Щоб ми вийшли на рівень, щоб ми могли стати вашими послами доброї волі в усьому світі. Україна - країна з великою давньою традицією. Не треба забувати, що Росія, Русь почалася тут, у Києві. До речі, одними з перших мешканців Києва були хто? Знаєте, який перший документ з Києва в Оксфорді зберігається? Це текст, звернений до рабина на івриті, з якогось питання, пов'язаного з виконанням біблійних законів. Але не зрозумійте неправильно. Ми ніяк не претендуємо на Київ. Але наші історії пов'язані. У нас прекрасні перспективи, їх не потрібно псувати нічим, ні за яких обставин.
 
- А як ставиться єврейська громада України до тих питань, які ви розумієте?

- Я ніколи не говорив від імені цих людей. Більше того, я не знайомий з верхівкою єврейської громади України.
 
Те, що я бачу і знаю, уособлює нашу трагедію і нашу ганьбу. На жаль, єврейською громадою України керують люди, які не знають єврейської мови, далекі від єврейських традицій і ще більш далекі від єврейської моралі. Вони розбагатіли тими ж шляхами, що і всі інші олігархи. Їх зовсім не хвилює доля Ізраїлю і єврейського народу. Я сумніваюся, що їхнє серце сумує через негаразди України.
 
Я не побоюся сказати, що нинішні публічні фігури єврейського походження в Україні часто ганьблять наш народ і сприяють розпалюванню ненависті до євреїв та Ізраїлю. Євреї України повинні висунути інших лідерів, якщо хочуть, щоб їх поважали. А ще краще - їм усім купити квиток на літак до Ізраїлю в одному напрямку.
 
А Ізраїль буде розвивати відносини з Україною як держава з державою.
 
- Ви щойно повернулися з Грузії. Правда, що там великий відкат назад і вже поліцейські починають брати хабарі?
 
- Грузія - це одне з найбільш доброзичливих і привітних місць на Землі. Там можеш говорити російською мовою з українським або єврейським акцентом. Приймають чудово, незважаючи ні на що.
 
Грузія потерпає від того ж, що й Україна: немає навичок управління країною. Після розвалу СРСР спочатку прийшов пасіонарний, енергійний, якщо не сказати неврастенічний, Гамсахурдіа, який почав громадянську війну. Її якось зупинили, і прийшов спокійний, урівноважений, сірий і не схильний до ораторства генерал КДБ Шеварднадзе. Його політика теж була не великим подарунком для Грузії. Через якийсь час за допомогою Москви й особисто Путіна до влади прийшов Саакашвілі. Потім, з візитом Буша, він відвернувся від Путіна, почав свою політику, повторюючи в якомусь сенсі Гамсахурдіа. Безумовно, Саакашвілі зумів у Грузії створити дива, примудрився зробити слово «злодій» ганебним, (при тому, що раніше там деякі дівчата хотіли вийти заміж за злодія - шановану людину з грошима і можливостями). Але він також призвів до того, що Абхазія і Осетія були втрачені. Та війна була катастрофою, і, починаючи з 2008 року все, включаючи економіку, пішло вниз.
 
Розчарування в Саакашвілі - тотальне. Він - мертва фігура. Але грузини знову повторюються, вибирають нового Шеварднадзе: Іванішвілі для них - сірий кардинал, не оратор. Він прийшов з хорошими ідеями, але ще не зроблено нічого суттєвого. Якщо він планує відновлювати дипломатичні відносини з РФ - це треба робити. Але все ще є вплив президента Саакашвілі.
 
Сьогодні Грузії потрібно серйозно займатися міжнародною дипломатією, вирішувати проблему біженців. Після президентських виборів, якщо переможе Іванішвілі, побачимо, на що здатна його команда. Він вже не зможе виправдовувати свою бездіяльність перешкодами з боку Саакашвілі.
 
Що стосується відкату назад, то поліцейські ще не беруть хабарів. Але деяка кількість людей, яких випустили з в'язниць, є певною загрозою. Є невелике зростання злочинності. Але й те, як проводилися реформи раніше, коли міністри спостерігали за тортурами в тюрмах - теж злочин. Припиняти одні злочини іншими - метод не зовсім правильний. Країні потрібна законність. Саакашвілі зробив багато хорошого, але з очевидними переборами. Зокрема, стосовно Росії, яка близько, прямо на кордоні, в той час як до США - 10 тис. км. І Грузія - це не Захід. Вона унікальна, і щоб зберегти власну велич, їй не потрібно наслідувати культурі третього світу. А сучасна американська культура - це найгірша частина музичної традиції рабів з третього світу: ні мелодії, ні думки, а просто завивання і ритми. Це трагедія Америки. У неї потрібно вчитися культурі влади, судової системи, і дивитися на неї не тільки через Нью-Йорк, а й через штати Вісконсін, Теннесі, де люди дуже спокійні і двері ніхто не закриває. Але треба бачити і недоліки Америки.
 
- РФ часто поводиться, як «старший брат», мовляв, «ви повинні», «ви зобов'язані», а ні - відключимо газ. Звичайно, це не подобається молодим державам.
 
- Що СРСР, що Росія традиційно здійснювали імперські кроки, у тому числі й агресивні - чи то вторгнення в Чехословаччину у 1968-му, до Угорщини у 1956-му - ми все це знаємо. І Кавказ підкорявся не з допомогою російської народної музики. З Чечнею те ж саме. Але я не бачу жодного серйозного прояву російської агресії у світовому масштабі після розвалу СРСР. Я взагалі не впевнений, що в РФ сьогодні є чітка й осмислена політика.
 
Сучасна Росія - країна, яка переживає глибоку кризу свідомості, що втратила всі орієнтири. Вона досі не може вирішити: поводитися, як імперія, чи будувати країну на основі суто російської ідеї, російському етнічному компоненті. Москва сьогодні у повному затемненні розуму. Подивіться, що там відбувається. Відсутня будь-яка основоположна державна ідея. З одного боку, там повна свобода слова і можна говорити по державних каналах проти президента все що заманеться. Наприклад, Новодворська каже жахливі речі, підтримує естонських нацистів, партію «Свобода» в Україні, що дивно для громадянина Росії. З іншого боку, юридична система РФ така, що у в'язницях сидить величезна кількість людей, які не повинні там бути. Таких безвинно засуджених сьогодні набагато більше, ніж за радянської влади після Сталіна. Там також панує корупція і спостерігається втрата кваліфікації у всьому. І все це разом, все таки, поки є величезною територією з величезною потужністю і потенціалом.
 
Я не бачу, де вони проявляли агресивність. Навпаки, російськомовне населення переслідувалося в багатьох точках. З території Чечні було вигнано 200 тис. росіян, зґвалтовані десятки тисяч жінок - а це злочин такий же тяжкий, як і вбивство. І влада нічого не робила.
 
Росія ні в економічному, ні у військовому сенсі не може бути тим, чим був Радянський Союз. Але зрозумілі ваші побоювання, що Росія, як країна, яка правила Україною протягом багатьох років, захоче повернутися до колишнього. Однак вирішення не у відгороджуванні від РФ, а в будівництві України самодостатньою єдиною країною. Але з іншого боку, багато реальних інтересів України сильно зав'язані на РФ. Потрібен розумний баланс в українській політиці, спрямований на благо власного народу.
 
Зрозуміло, що багато хто в Україні хоче зберегти свою незалежність від РФ. І Росія цьому сьогодні не збирається заважати. Але в той же час потрібно максимально економічно і політично співпрацювати і з тою, і з іншою стороною. Україна географічно так розташована посередині. Потрібна помірність. Різкі рухи на Захід чи на Схід не відповідають інтересам України. Для початку треба визначитися з самоідентифікацією і відповісти на запитання: хто ближче етнічно і духовно середньому жителю Києва - «західняк» зі Львова чи російський житель Білгорода? І це не пусте запитання.
 
Що ж стосується Грузії, то про відносини на Кавказі можна говорити до ранку. Минуло 20 років після грузино-абхазької війни, в якій багато в чому був винен Гамсахурдіа, який почав політику шовінізму. Але треба пам'ятати, що головною жертвою було мирне грузинське населення. За офіційними російськими даними, там загинуло близько 4 тис. мирних громадян, з них 80% - грузини. Давайте згадаємо, як чеченські бойовики, які воювали на боці абхазців, грали у футбол головами грузинських солдатів. Знову ж таки, близько 200 тис. людей вигнали з їхніх будинків, пограбували і перетворили на біженців. Без вирішення проблеми біженців ні про яку справедливість там мови бути не може. До речі, Україна прийняла цих людей, дала їм можливість жити - це приклад благородства українського народу, про яий ніхто не говорить. А важливо, щоб люди знали про благородство і гостинність ваших людей.
 
- Які зараз відносини США з РФ?

 
- Вони переживають легку кризу. Американці намагаються останнім часом менше втручатися в ситуацію на пострадянському просторі. Це видно на прикладі України: фінансування неурядових організацій різко впало в порівнянні з тим, що було при Буші і Кондолізі Райс.
 
Також зазначимо, що американці вже пішли з Іраку, йдуть з Афганістану. Це пов'язано, серед іншого, зі сланцевою революцією, коли їм все менше потрібні нафтові та газові ресурси за межами США. І є розуміння, що США вже не будуть так активно займатися насадженням демократії у світі. Але також є певна інерція американськоо-російського конфлікту. Путіну особисто було легше з Бушем, хоча той проводив антиросійську політику набагато агресивніше. Путін не знаходить спільної мови з Обамою, у них повна несумісність характерів, не виникло жодного позитивного контакту.
 
- Скажіть, чому з'явилися скандали з WikiLeaks і Едвардом Сноуденом?
 
- Треба було розуміти, що хтось може відкрити кран - і потече. За що боролися, на те й напоролися. Роками, не фільтруючи, накопичувалася інформація в декількох місцях при політичних деклараціях про відкритість американського суспільства. WikiLeaks - природний результат роботи американського виховання. Люди, які виросли на запевненнях, що держава повинна вести транспарентну політику, вирішили оприлюднити інформацію.
 
Що стосується Сноудена, то з якого дива Росії видавати Штатам цього чоловіка? Може, Америка колись видавала Росії людей, підозрюваних у роботі проти РФ? Та ніколи! Ось це американська політика подвійних стандартів, яка всіх дратує. Але подвійні стандарти є і з іншого боку: засуджуємо Косово - створюємо Абхазію і Осетію.
 
- Ми поговорили про весь світ. Давайте і про Ізраїль. Ваша країна - і культурний, і релігійний, і духовний, і медичний, і курортний центр. І війна... Озброєні люди на вулицях... Як це поєднується?

- Ізраїль - країна контрастів, з сильними внутрішніми протиріччями. Є дуже світське місто Тель-Авів, де розвивається бізнес, хай-тек. Є зовсім інший за характером Єрусалим - найбільший у світі духовний центр. В Ізраїлі не менше 200 тис. чоловіків, що займаються тільки теологією, вивченням священних текстів. Можна сказати, що майбутнє належить духовному Єрусалиму. Такі демографічні та ідеологічні тенденції у нас.
 
Вже більше третини населення - суворо релігійні люди, 70% ставляться з великою повагою до традицій, дотримуються їх. Є східні євреї, меншою мірою пов'язані із західною цивілізацією. Ми зуміли створити єдину націю, хоча одні люди жили 2 тис. років у Марокко, інші - в Україні. Які різні культурні пласти, але зуміли створити націю на основі Біблійної ідеї повернення, спільного релігійного погляду. Надзвичайно цікавий феномен. Досвід може бути дуже цікавий Україні, адже ви хочете бути окремою державою і вам потрібна об'єднана українська нація. До речі, в ізраїльтянах ви знайдете людей, які вам ментально набагато ближче, ніж італійці чи французи.
 
Що стосується війни, то ми не весь час воюємо. А війна мобілізує людей. Дає зрозуміти: все, що в тебе є, має цінність. Якщо все дається легко, люди розслабляються, стають ледачими. Я сам служив в армії, воював у Лівані у 1982 р., брав участь у військових операціях в Газі. Я був просто капралом, не офіцером. Ми дуже пишаємося власною армією і тим, що всі служимо в ній зі зброєю в руках. Я завжди кажу, що не просто служив в ізраїльській армії, але - що удостоївся служити і удостоївся брати участь у бойових операціях.
 
- Війна колись закінчиться?

- Прийде Месія - війна закінчиться. Знову ж таки, війна - поняття відносне. Ми живемо в дуже неспокійному місці, а не на кордоні з Норвегією, Швецією, Фінляндією. Ось у Сирії, наприклад, за 2 роки вбили вдвічі більше арабів, ніж ми за всі війни, починаючи з 1948 року. Сирійці знищують один одного у громадянській війні. Єгиптяни роблять приблизно те ж саме в ці дні. І куди не подивіться на карту Близького Сходу - скрізь якісь криваві події: Єгипет, Сирія, в Туреччині починається народне хвилювання. Єдине суспільство, яке існуюче нормально і стабільно - Ізраїль. І при всіх неприємностях з Газою, іншими арабськими жителями, його не порівняти з тим, що відбувається у сусідів.

- Всі євреї житимуть в Ізраїлі?

- Коли все починалося у 48-му році, нас було тільки 600 тис. І всі говорили: ви собі створили офіс чи курорт, а жити будете в Нью-Йорку, Москві, Парижі, як звикли. Виявилося, що не так. Сьогодні в Ізраїлі понад 6 мільйонів євреїв - більше половини. Це наш величезний успіх. Звичайно, нам би хотілося, щоб всі жили в Ізраїлі. Це наша мета і завдання. Поки ми її здійснили наполовину. Але я вірю, що за свого життя побачу всіх євреїв світу в Ізраїлі. І дозвольте побажати вашій країні благословення з Єрусалиму.

Юлія Артамощенко,

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1046